Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
منبع نزدیک به خانواده جعفرکاظمی:

«جلوی اعدام او را بگیرید»

2010 July 31

به دنبال انتشار مصاحبه کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با «نسیم غنوی» وکیل «جعفر کاظمی» که حکم اعدام وی در دادگاه تجدیدنظر تایید و درخواست وی برای ارجاع پرونده به دیوان عالی نیز مورد موافقت قرار نگرفته است، یکی از نزدیکان این محکوم به اعدام به کمپین گفت که آقای کاظمی هیچ نسبتی با سازمان مجاهدین خلق ندارد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از قوه‌قضاییه ایران می‌خواهد که ترتیبی بدهند که پرونده این متهم بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد و دیوان عالی به دور از شائبه‌های سیاسی مطرح شده و با توجه به مدارک مستند در پرونده به صدور حکم نهایی بپردازد و از تعجیل برای اعدام فردی بی‌گناه جلوگیری شود

خانم غنوی به کمپین گفته بود که اتهام موکلش محاربه از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق است. اگر چه جعفر کاظمی همواره ادعای مطرح شده را رد کرده است. این فرد نزدیک به پرونده آقای کاظمی گفت: «آقای کاظمی سال‌هاست هیچ نسبتی با گروه مجاهدین ندارد ولی نهاد‌های امنیتی جمهوری اسلامی از یک سو و رسانه‌های وابسته به گروه مجاهدین خلق از سوی دیگر، سعی دارند این‌چنین القا کنند که جعفر کاظمی هوادار مجاهدین خلق است.»

این فرد نزدیک به آقای کاظمی که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود هم‌چنین افزود: «ادعای این دو گروه در مورد هواداری جعفر کاظمی از مجاهدین در حالی مطرح می‌شود که آقای کاظمی در تمامی مراحل بازجویی، بازپرسی و دادگاه این اتهام را رد کرده است و وکیل ایشان خانم غنوی هم به این مساله اشاره کرده‌اند. از طرفی خود آقای کاظمی نیز که در بند ۳۵۰ اوین زندانی است بارها به هم‌بندان خود گفته که هیچ ارتباطی بین ایشان و سازمان مجاهدین وجود ندارد.»

او اتهاماتش را نپذیرفته، مدرکی هم نیست، جلوی اعدام او را بگیرید

وی هم‌چنین با اشاره به یک‌بار سفر آقای کاظمی به عراق تنها با قصد دیدن فرزندش، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «همین سفر و دیدار خانوادگی آقای کاظمی با فرزندش، تنها استناد قاضی برای صدور حکم اعدام است. بهروز کاظمی فرزند ۱۸ ساله آقای کاظمی هم اکنون در قرارگاه اشرف به سر می برد. فرماندهان نظامی قرارگاه اشرف پس از صدور حکم اعدام برای جعفر کاظمی ، بارها از طریق مصاحبه‌های برنامه‌ریزی شده با این نوجوان ۱۸ ساله، اتهامات منتسب به آقای جعفر کاظمی از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی و دادستانی تهران را تایید کردند و حتا در برخی موارد اتهامات سنگین‌تری مانند عضویت در سازمان مجاهدین خلق را به وی نسبت دادند. حال آن‌که خود آقای جعفر کاظمی حتا هواداری از این سازمان را رد کرده است.»

این فرد نزدیک به آقای کاظمی هم‌چنین به مکالمه‌ای بین جعفر کاظمی و بازجویان وی اشاره کرد که در آن به صراحت به آقای کاظمی گفته شده که او و چندین تن دیگر باید نقش قربانی را بازی کند. کمپین از انتشار گفته‌های این منبع در خصوص این مکالمه تا تایید آن با منابع دیگر خود را معذور می‌داند اگر چه صدور و تایید حکم اعدام برای متهمی که همواره ادعاهای مطرح شده را رد کرده و مدرکی دال بر اثبات ادعاهای مطرح شده علیه وی در پرونده وجود ندارد بر نگرانی کمپین در خصوص غیرقضایی بودن تصمیم اعدام می‌افزاید.

این فرد نزدیک به پرونده جعفر کاظمی در نهایت از همه نهاد حقوق بشری داخل و خارج از کشور خواست که به هر نحو ممکن جلوی اعدام آقای کاظمی را بگیرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,