Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
نهم مرداد - سی و یکم جولای

«تقویم تاریخ نهم مرداد»

2010 July 31

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1331 خورشیدی – دکتر مصدق نخست وزیر وقت، بانک انگلستان در تهران را که به نام بانک شاهنشاهی فعالیت داشت تعطیل کرد که بعد‌ها بانک غیردولتی «بازرگانی» در ساختمان آن واقع در میدان توپ‌خانه آغاز به فعالیت کرد که این بانک پس از انقلاب و ملی‌شدن بانک‌های کشور، به‌نام بانک تجارت به کار خود ادامه داده است. بانک بازرگانی نخستین بانک غیردولتی بود که در ایران تاسیس شده بود.
  • 1359 خورشیدی – اعلام طرح پرچم رسمی جمهوری اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی. پس از گذشت بیش از یک‌سال از شکل‏گیری و تثبیت نظام جمهوری اسلامی، از طرف دولت وقت، مشخصات فنی و ظاهری پرچم رسمی کشور اعلام شد. این طرح که پیش از این، در نیمه تیرماه 59 از تصویب شورای انقلاب و رییس‌جمهوری گذشته بود، پرچم کشور را در رنگ‏های سبز در بالا، سفید در وسط و سرخ در پایین هم‌راه با علامت مخصوص جمهوری اسلامی مشخص کرده بود.
  • 1353 خورشیدی – روز اهدای خون. سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون‌رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تامین خون و فرآورده‏های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد. از آن تاریخ به بعد، سال‌روز تاسیس این سازمان در نهم مردادماه، به عنوان روز اهدای خون نام‏گذاری شده است.
  • 1736 میلادی – «شارل آگوستین کولن» فیزیک‏دان فرانسوی، در شهر پاریس فرانسه به‌دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات خود، به تحقیق در رشته‏های الکتریسیته و مغناطیس پرداخت. کولن در طی سال‏های بعد تالیفات متعددی نگاشت و قوانین فراوانی وضع کرد که امروزه در فیزیک مورد استفاده قرار می‏گیرند. قوانینی که وی در فیزیک به‌وجود آورده، در کتب فیزیک به نام او «قوانین کولن» خوانده می‏شود. کولن در طی اکتشافات خود، خواص عقربه مغناطیسی را که تحت‌تاثیر میدان مغناطیس زمین قرار گرفته باشد شرح داد و از آن‌جا چنین نتیجه گرفت که بهترین راه برای ساختمان قطب‌نما آن است که عقربه را به انتهای نخی متصل سازند و آن‌را به حال آزاد بیاویزند به طوری‌که بتواند در هر امتدادی که می‏خواهد ممتد شود. این نوع تعلیق، او را واداشت که درباره انواع مختلف نخ و اندازه‏گیری آن‌ها مطالعه کند و این مطالعات در نهایت باعث کشف و اختراع ترازوی تاب‌دار شد که در آن، نیروی بسیار کوچکی با استفاده از این مقاومت، اندازه‏گیری می‏شود. وی از سال 1785 تا 1789، حاصل بررسی‏های خود را که از مجموعه آن‌ها، اکتشاف یکی از اساسی‏ترین قوانین الکتریسته ساکن نتیجه شد، منتشر کرد.
  • 1912 میلادی – «میلتون فریدمن» اقتصاددان آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد در نیویورک متولد شد.
  • 1992 میلادی – در برخورد یک فروند هواپیمای ایرباس آ-۳۰۰ خطوط هوایی تایلند با کوهی در شمال کاتماندو، پایتخت نپال، ۱۱۳ نفر کشته‌ شدند.
  • 1998 میلادی – بیش از ۵۰ نفر در کشمیر، در اثر تیراندازی نیروهای هندوستان و پاکستان به سوی هم‌دیگر، کشته شدند.
  • 2006 میلادی – «فیدل کاسترو» پس از عمل جراحی، به‌طور‌ موقت وظایف ریاست ‌جمهوری کوبا را به برادرش، رائول کاسترو واگذار کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,