Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
اکتشاف درباره نابودی‌های یک پارچه در زیر دریای ژاپن،

«هرم‌های آتلانتیس»

2010 August 01

کاوه / واحد ترجمه / رادیو کوچه

اکتشاف درباره نابودی‌های یک پارچه در زیر دریای ژاپن محققان را در شگفتی فرو برده است. آیا این‌ها بقایای تمدنی قدیمی هستند یا تنها تخته‌های سنگ هستند؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سال 1991 یک جغرافی‌دان ژاپنی به نام «کیمورا مساکی» اعماق 1000 متری آب‌های اکیناوای ژاپن را جستجو می‌کرد. وی این کار را برای تهیه اولین نقشه جغرافیایی که با زیر‌دریایی گرفته شده برای بخش آب‌های اکیناوا انجام می‌داد. با دو دسته‌ای که هم‌راهش بود به خارج از شناورش دسترسی می‌یافت. وی چیزی را بلند کرد که انتظارش را نداشت. وی بیاد می‌آورد: «من یک فسیل پای فیل را در عمق 600 متری آن دریا پیدا کردم.»

ولی این تازه اول کار بود. مساکی که به عنوان استاد فیزیک و علوم زمین در دانشگاه  ریوکایس Ryukyus اکیناوا کار می‌کرد می‌خواست که تغییری اساسی در نگرش خود به تاریخ بشریت بدهد. در همین مرحله هم وی به خاطر تجربیاتش در زلزله‌شناسی و پیش‌بینی فوران‌های آتش‌فشانی سرزمین‌های اصلی جنوب شرقی ژاپن شهرت زیادی کسب کرده بود. ولی چیز‌های وی را تشویق کرد و آن موقع بود که وی دریافت «امکان پیدا کردن مخروبه‌های مخفی شده در آب وجود دارد.» اودر ابتدا فکر کرد که این یک دسته است ولی استخوان فیل اولین نشانه جدی بود. آیا پستانداران زمانی در جایی که هم اکنون به عمق دریا رفته است زندگی می‌کردند؟

کیمورا کساکی

دیدن درون آب

مساکی به عنوان کسی که در یوکوهاما در شرق ژاپن، متولد شده است می‌گوید: «همیشه به دریا، موجودات درون دریا و چیز‌های عجیب غریب علاقه داشته است.» این علاقه‌مندی باعث شده است که وی پس از تحصیل در رشته جغرافیای آبی در دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم دانشگاه بزرگ توکیو در ژاپن از سال 1970 به شغل تحقیق در جغرافیای آن کشور بپردازد.

وی توضیح می‌دهد: «بخشی از این تحقیق مربوط به دریای اکیناوا می‌شود.» در جایی که وجود فسیل‌های قدیمی گزارش شده است وی به تحقیق پرداخته و کتابی در مورد امکان وجود شهر‌های قدیمی که در اعماق دریا‌ها در این منطقه دفن شده‌اند به رشته تحریر در آورده است. ولی شواهد محکمی برای اثبات این قضیه وجود ندارد.

بعد از آن یک مربی رانندگی به نام «کی هاچیرو آراتیک» به طور تصادفی شواهدی به صورت ویدئویی و عکس از شبکه‌ای گزارش کرد که با حالتی هیجان‌زده از اولین دفعه‌ای که این محل را دید صحبت می‌کند. تصاویر نشان دهنده ساختار بزرگی در زیر آب است که در نزدیکی جزیره یوناگونی در حوالی اوکیناوا قرار دارد. مساکی می‌گوید: «زمانی که ویدئو را دیدم ترسیدم. فکر کردم که این محل ممکن است به طور مصنوعی مورد تخریب قرار گرفته باشد. من می‌خواستم خیلی سریع تحقیقی درباره آن انجام دهم.»

بنابر‌این در 21 مارس 1997 ، مساکی اولین سفر خود را برای این‌که ببیند در هرمی که در اعماق یوناگونی (YUP) قرار دارد چه گذشته است انجام داد. وی خود را در ساختار مثلثی شکل عظیمی احساس کرد که 290 متر طول، 120 متر عرض و 26 متر ارتفاع دارد.

کیمورا کساکی اعتقاد دارد که ساختار زیر آبی جزیره یوناگونی جزیی از تاریخ و تمدن گم شده است. وی برای اثبات نظریه‌اش و خاموش ساختن افراد بد‌بین به تحقیق برای پیدا کردن مدارک ادامه می‌دهد.

وی قبول می‌کند که در لای مرجان‌ها و علف‌های دریایی یافته است و زمانی که برای بار اول راه اصلی را دیده است به خودش شک کرده و فکر کرده که ساختار پله مانند شاید به خاطر موج‌های  فرسایشی بوده باشد. ولی نخستین جوابی که گرفت مایه توقف کارهایش نشد و حدود 700 بار به این کارش ادامه داد تا شواهد بیش‌تری به دست آورد.

مساکی با چکش و قلم به دقت نمونه‌هایی از راه روی اصلی را برداشت. وی توضیح می‌دهد: «من قسمت کلفتی از نمونه سنگی را در زیر میکروسکوپ قرار دادم و فهمیدم که سنگ YUP از گروه سنگ‌های یایاما Yaeyama است و از ماسه‌سنگ و سنگ‌آهک در 15 الی 20 میلیون سال قبل تشکیل شده‌اند.» آزمایشات بیش‌تر در زمینه مرجان‌ها بر روی آن ساختار وی را به این فکر پیش برد که این‌ها ممکن است متعلق به 2،000 تا 3،000 سال پیش باشند.

تحقیقات مساکی نشان داد که این بنا از سه طبقه درست شده است که هر پله متوسط آن در حدود از  1.5 متر تا چندین متر به سمت‌های شمالی و جنوبی است. این پله‌ها به سوی یک زمین تخت برای فرود آمدن با یک استخر مثلثی شکل ختم می‌شود که شبیه یک چشمه مصنوعی آبی بود که مشابه آن‌هایی است که در مزارع اوکیناوا یافت شدند.

ولی مساکی خواهان دلایل بیش‌تری بود تا اکتشافاتش تضاد ساده‌ای با ساختار طبیعی نداشته باشند. در سال 1997، وی در بخش بالایی آن، چیز‌هایی یافت که مانند وسیله‌ای برای برش در نوع قدیمی آن بود و کوسابی Kusabi نام داشت. وی هم‌چین  از توده‌های انباشته مواد شکار شده نشانه‌هایی یافت که از وسایلی برای راه پیدا کردن و تراش دادن سنگ‌ها استفاده می‌شد.

وی به یاد می‌آورد: «ما آن‌ها را گچ می‌گرفتیم و به زیست شناسان نشان دادیم. آن‌ها تایید کردند که این سوراخ‌ها کار موجودات دریا‌زی تیغ‌دار نیست.» یک سال بعد مساکی کاملن متقاعد شده بود. دو راه‌روی عظیمی در بخش بالایی کنده شده بود و یک مجسمه 7-8 متری شبیه به مجسمه مائو در جزیره ایستر در کف دریا پیدا شد. مساکی ادعا می‌کند‌: «آن مجسمه دهانی به عمق 20 -30 سانتی‌متر و چشمانی بود که دارای ابرو با کره چشمی کاملن برآمده داشت.»

مشخصات خارق‌العاده: • برخی از مشخصات غیر قابل توضیح یوناگونی عبارت‌اند از: • یک راه حلقوی به دور بنا کشیده شده است. • ورودی این بنا، امکان دارد که ورودی برای راه گرد باشد. • یک شکل لاک پشت مانندی در بالای بنا گزارده شده است. • استخر مثلثی که شباهتی با چشمه آب آشامیدنی با دست ساخته شده دارد در برخی از قلعه‌های قدیمی ژاپنی یافت شده‌اند.

ولی با وجود تمامی این شواهد، برخی از متخصصان در ژاپن و دیگر کشور‌ها هم‌چنان شک خود را در مورد اظهارات مساکی در مورد پیدا شدن تمدن گم شده بیان می‌دارند. آن‌ها می‌گویند بنای یافته شده نتیجه فرسایش طبیعی راه‌ها و نیروی دریا برای شکل دادن به این شکل باید باشد. حتا گفته آن‌ها وی را نا‌امید نکرد. او کاملن متقاعد شده بود و مشغول یافتن شواهدی دیگر بود تا افرادی که دارای بد گمانی بودند را متقاعد کند.

وی با اطمینان می‌گوید: «استخوان انسان ممکن است در دریای «یوناگونی» دفع شده باشد. من به تازگی مقبره چاتان را در نزدیکی جزیره اوکیناوا در زیر دریا یافته‌ام.  من یک تابوت سنگی پیدا کردم و مطمئن هستم که به دست بشر ساخته شده است.»

    برگرفته از مجله‌ی دیسکاوری

    نوشته‌ی:  لم لی چینگ

    «نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

    |

    TAGS: , , , , , , ,