Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
دهم مرداد - یکم آگوست

«تقویم تاریخ دهم مرداد»

2010 August 01

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1331 خورشیدی – به دستور دکتر محمد مصدق نخست‌وزیر وقت، «اشرف پهلوی» خواهر دوقلوی محمدرضا پهلوی شاه وقت، ایران را ترک کرد و روانه اروپا شد. دکتر مصدق با مداخله بستگان و نزدیکان شاه در امور کشور مخالف بود. وی بارها در جلسات شورای وزیران و در مصاحبه‌های مطبوعاتی و سخن‌رانی‌های خود گفته بود که هیچ عاملی بیش از مداخله و اعمال نفوذ اصحاب نام و متنفذان در معاملات دولتی و انتصابات و اموری نظیر این‌ها مردم را عصبی و آماده عصیان نمی‌کند.
  • 1999 میلادی – امروز سال‌مرگ درگذشت «نیراد چودری» نویسنده بنگالی است که اول آگوست سال 1999 در یک‌صد و دو سالگی درگذشت و ده‌ها اثر از خود به جای گذارد. چودری که در دانشگاه کلکته، رشته تاریخ را تحصیل کرده بود، کار نویسندگی را از نوشتن مقاله و تفسیر خبر آغاز کرد. وی برای رادیو هند هم تفسیر می‌نوشت و خود وی این تفسیرها را می‌خواند.
  • 527 میلادی – «ژوستی نیان» (ژوستینیانوس) امپراتور روم شد و 38 سال حکومت کرد. وی و معاصر او خسرو انوشیروان آخرین حکم‌رانان دو امپرتوری روم و ایران بودند و مانند یک‌دیگر توجه خاص به ایجاد دادگاه‌های مختلف و وضع قانون‌های دادرسی داشتند. ژوستی‌نیان در طول حکومت 38 ساله خود، در آفریقا و اسپانیا و غرب به فتوحات بزرگی نایل آمد ولی سه بار از ایرانی‌ها شکست نظامی خورد و اراضی وسیعی را از دست داد.
  • 1936 میلادی – هشتمین دور تازه «بازی‌های المپیک» در این روز در شهر برلین آغاز شد. برای انجام این دور مسابقه‌ها که در آن ورزش‌کارانی از 52 ملت شرکت کرده بودند بزرگ‌ترین استادیوم آن زمان جهان ساخته شده بود. این استادیوم در طول دو سال آماده شده بود. هیتلر در مراسم آغاز این مسابقه‌ها شرکت کرده بود و ورزش‌کاران از برابر او رژه رفته بودند و 3 هزار کبوتر پرواز داده شده بود. در مراسم گشایش این بازی‌ها یک‌صد هزار تن و به‌طور عمده آلمانی حضور یافته بودند و برای هیتلر سرود خوانده و کف زده بودند.
  • 1990 میلادی – دولت عراق به مذاکرات خود با کویت که به منظور حل مسئله نفت ناحیه مرزی انجام می‌شد پایان داد و از این مذاکرات خارج شد.
  • 1960 میلادی – شهر «اسلام‌آباد» در این روز پایتخت پاکستان اعلام شد.
  • 1368 خورشیدی – اولین خط کشتی‌رانی ایران در دریای خزر با حضور وزرای راه و ترابری، اقتصاد و دارایی، جهاد سازندگی و برخی مسوولان محلی در دهم مردادماه آغاز به‌کار کرد. با ایجاد این خط کشتی‌رانی در آب‏های خزر، قدرت صادرات و واردات کالا از طریق این آب‌راه مهم افزایش چشم‌گیری یافت. با شروع به‌کار این خط، ایران، مبادی ورودی خود را گسترش داد و با این خط، مسیر صادرات به اروپا در حدود چهارهزار کیلومتر کوتاه شد.
  • 1589 میلادی – «هانری دوناوار» معروف به هانری دوبوربون سلطنت خود را در فرانسه آغاز کرد. بدین ترتیب حکم‌رانی دوره سوم پادشاهان خاندان بوربون در فرانسه آغاز شد. هانری دوناوار پس از به قدرت رسیدن با عنوان هانری چهارم بر مسند قدرت نشست و مدت بیست و یک سال بر سر قدرت باقی ماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,