Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
در پی انتقال به سلول انفرادی،

«کوهیار گودرزی باز هم دست به اعتصاب غذا زد»

2010 August 01

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

گزارشی از کوهیار گودرزی زندانی در اعتصاب غذای زندان اوین

رهانا:

کوهیار گودرزی، روزنامه‌نگار و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر طی روزهای گذشته پس از انتقال به سلول‌های انفرادی زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده است. کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشری که در آبان ماه سال گذشته با فشار نیروهای امنیتی از دانشگاه صنعتی شریف اخراج شد، در تاریخ ۲۹ آذرماه در حالی‌ که در اتوبوسی حامل جمعی از فعالان اجتماعی و خانواده‌های زندانیان سیاسی که برای شرکت در مراسم خاک‌سپاری مرحوم آیت‌اله منتظری عازم قم بود، حضور داشت، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش خبرنگار رهانا، در ابتدای بازداشت، مسوولان زندان اوین از دریافت لباس، کتاب و وسایل مورد نیاز برای وی خودداری کردند و در برخی مواقع ملاقات‌های وی با خانواده را لغو کردند.

پرونده کوهیار گودرزی در تاریخ ۲۳ فروردین‌ماه با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شد. در تاریخ سیزدهم اردیبهشت‌ماه نیز خانواده کوهیار گودرزی از تعیین قرار وثیقه ۷۰ میلیون تومانی برای وی خبر دادند اما در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه گزارش شد که با وجود صدور قرار وثیقه برای وی از آزادی او جلوگیری کرده و گفته‌اند پرونده او در هیچ‌یک از شعب موجود نیست.

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه کوهیار گودرزی به دلیل درگیری با رییس اندرزگاه ۳۵۰ زندان اوین به سلول انفرادی منتقل شد و در آن‌جا دست به اعتصاب غذا زد. این اعتصاب غذا پس از چند منجر به انتقال وی به به‌داری زندان اوین منتقل شد.

گودرزی تا تاریخ ۹ خرداد‌ماه در اعتصاب غذا به‌سر برد و در این تاریخ، پس از دست‌یابی به چهار خواسته‌اش، «رسیدگی به پرونده‌اش»، «رسیده‌گی به وضعیت مجید توکلی» فعال دانش‌جویی، «خروج از انفرادی و رسیده‌گی به شکایت‌اش از رییس بند ۳۵۰»، و «دست‌یابی به حق ملاقات و تماس تلفنی» اعتصاب غذای خشک خود را شکست و در تاریخ ۱۲ خرداد به دستور دادستان به بند عمومی زندان اوین انتقال یافت.

۱۲ خردادماه، تاریخ دادگاه کوهیار گودرزی در شعبه ۲۶ به قضاوت پیرعباسی بود و مینا جعفری، وکیل وی، اتهام‌های او را «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق هم‌کاری موثر با سایت کمیته گزارشگران حقوق‌بشر و جمع‌آوری و انتشار اخبار جهت‌دار علیه نظام و انتقال این اخبار به عناصر سازمان تروریستی مستقر در خارج از کشور و مصاحبه با رسانه‌‌های بیگانه و نیز انتشار مقاله در سایت‌‌ها» عنوان کرد.

وی در روز ۱۸ خرداد ماه به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد. در روزهای پایانی تیرماه مسوولان دادسرای انقلاب علی‌رغم تهیه وثیقه توسط خانواده‌ی کوهیار گودرزی و اعلام آمادگی برای تودیع آن، اعلام کردند «پرونده گودرزی به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده و او پیش از اعلام حکم تجدیدنظر آزاد نخواهد شد.»

در این میان، ۱۶ نفر از زندانیان زندان اوین، از جمله کوهیار گودرزی، به خاطر اعتراض به رفتار نامناسب ماموران و مسوولان زندان و هم‌چنین شرایط نامناسب بند ۳۵۰ از جمله مانع‌تراشی در ملاقات زندانیان، از روز دوشنبه گذشته به سلول انفرادی منتقل شده‌اند و پس از انتقال به سلول انفرادی، اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌اند.

مسوولان زندان اوین از جمله صداقت نژاد رییس زندان، بزرگ‌نیا رییس بند ۳۵۰ و دادستان تهران تاکنون نسبت به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی واکنشی نشان نداده اند. این در حالی است که پیمان کریمی‌آزاد به خاطر وخیم شدن وضعیت جسمانی‌اش، عصر امروز به بیمارستان منتقل شده است.

اصل ۳۹ قانون اساسی به صراحت می‌گوید: «هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.» اما مسئولین قضایی و زندان اوین از اجرای این اصل خودداری می‌کنند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,