Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
به بهانه روزجهانی «شیرمادر»

«روزنگاشت/ شیرمادر، تکامل فرزند»

2010 August 01

محبوبه/ رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز دهم مرداد برابر با یکم آگوست و مصادف با «روز جهانی شیر مادر» است. تغذیه با شیر مادر در ساعات نخست زندگی می‌تواند تا 16 درصد از مرگ و میر نوزادان پیش‌گیری کند و از مرگ یک میلیون نوزاد در سال بکاهد. از۱۰ تا ۱۷ مردادماه نیز در ایران «هفته ترویج تغذیه با شیر مادر» نام‌گذاری شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«شیر مادر در تکامل جسمی و روانی نوزاد نقش مهمی دارد.»

همه ساله اول آگوست که به ‌نام «روز جهانی شیر مادر» در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود. هدف از نام‌گذاری این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است. پس از جنگ جهانی دوم استفاده از شیر خشک و غذاهای کودک بصورت گسترده جای‌گزین شیر مادر شد، این امر در کشورهای توسعه یافته رشد بیش‌تری داشت که باعث نگرانی جوامع جهانی شد.

بر این اساس در اول آگوست سال 1990 سازمان بهداشت جهانی با هم کاری یونیسف طی اجلاسی در شهر «فلورانس ایتالیا»، بیانیه‌ای را در تداوم، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر به امضا رساند. در این بیانیه بر اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر در شش ماه اول زندگی و تاثیر آن برتندرستی کودک و مادر تاکید شده است.

شیر مادر به لحاظ داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار، بیش از سایر غذاها برای نوزادان توصیه شده اسـت. پزشکان نیز می‌گویند کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند، از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزادانی که از دیگر منابع غذایی تغذیه می‌کنند، برخوردارند.

خطر ابتلا به اسهال شدید و مرگ و میر ناشی از آن درکودکانی که درشش ماه اول زندگی از شیر مادر تغذیه نمی‌کنند، ممکن است تا چندین برابر بیش‌تر از کودکانی باشد که فقط از شیرمادر تغذیه می‌کنند.

«ابن سینا» در کتاب قانون در مورداهمیت تغذیه با شیر مادر آورده است: «شیر مادر برای نوزاد از هر شیر دیگری بهتر است، زیرا بیش‌تر از هر غذای دیگری، به گوهر غذایی نوزاد که در زندگی جنینی به او می‌رسد شباهت دارد.»

شیر مادر به علت دارا بودن ماده ایمنی به نام «ایمونوگلوبین» تا حدود زیادی اسهال و استفراغ نوزاد را کاهش می‌دهد و نسبت به بعضی بیماری‌های دیگر ایجاد مصونیت می‌کند.

به ‌گفته پزشکان، شیرمادر نخستین واکسن نوزاد است، این ماده نه ‌تنها کامل‌ترین غذا برای نوزاد است، بلکه عامل مهمی در پیش‌گیری از عفونت و ضامن سلامتی جسمی و روانی شیرخوار است.

شیرمادر درجه حرارت مناسب داشته، از آلودگی عاری است و میزان ابتلا به آسم و آلرژی را در شیرخوار کاهش می‌دهد.

هم‌چنین سازمان جهانی یونیسف به این مناسبت نکاتی را در مورد تغذیه با شیر مادر  یادآوری کرده است:

1:ظرف 6 ماه اول زندگی، شیر مادر تنها ماده غذایی مورد نیاز نوزاد را تشکیل می‌دهد. طی این دوران و در شرایط عادی، نوزاد نیازی به هیچ‌گونه غذا و یا مایعات دیگر ندارد.

2: نوزاد تازه متولد را باید در کنار مادر نگه‌داری و تغذیه با شیر مادر را ظرف یک ساعت اول تولد آغاز کرد.

3: شیردهی مرتب موجب افزایش میزان شیر مادر می‌شود. تقریبن تمامی مادران قادر به شیردهی به فرزندان خود هستند.

4: تغذیه با شیر مادر، از نوزادان در برابر بیماری‌های خطرناک محافظت می‌کند. تغذیه نوزاد از شیر مادر هم‌چنین باعث ایجاد رابطه نزدیک تر میان مادر و فرزند می‌شود.

5: تغذیه نوزاد از طریق شیشه شیر ممکن است به بیماری و یا حتا مرگ نوزاد منجر شود. در صورت عدم امکان شیردهی، برای تغذیه نوزاد می‌بایست از یک فنجان تمیز برای تغذیه وی با شیر مادر یا جای‌گزین مناسب آن استفاده کرد.

6: با گذشت 6 ماه از تولد نوزاد، ضمن ادامه شیر‌دهی تا سن 2 سالگی و بیش‌تر، باید از غذای تکمیلی نیز استفاده کرد.

7: با شیر‌دهی مرتب به هنگام حضور در کنار نوزاد، زنان شاغل می‌توانند به شیردهی ادامه دهند.

8: تغذیه انحصاری نوزاد با شیر مادر درصورتی که عادت ماهانه مادر آغاز نشده باشد، نوزاد به‌طور مرتب از شیر مادر تغذیه کند و از نوشیدنی‌ها، سایر مواد غذایی و یا پستانک استفاده نکند، تا بیش از 98 درصد مواقع از بارداری جلوگیری می‌کند.

9: در صورت وجود عفونت با ویروس ایدز بدن مادر، خطر انتقال آن به کودک از طریق شیر مادر  وجود دارد. ارایه خدمات مشاوره‌ای پیرامون مزایا و معایب شیردهی و برخورداری این دسته از مادران از حمایت‌های لازم برای اجرای تصمیمات اتخاذ شده، ضروری است.

10: دست‌رسی به محیطی حامی و مروج تغذیه با شیر مادر حق کلیه زنان است – محیطی به دور از فشارهای جامعه برای تغذیه نوزاد با مواد غذایی مصنوعی. از این رو، قواعد بین‌المللی استفاده از مواد غذایی جای‌گزین شیر مادر، از تبلیغ و ترویج این  مواد، شیشه شیر و پستانک، جلوگیری ‌می‌کند.

و در آخر امسال سازمان جهانی یونیسف شعار «با حمایت از مادران شیرده، همه برنده‌اند.» را به مناسبت این روز اعلام کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,