Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
ماه جولای از نگاه تایم

«مروری بر خبرهای مهم جهان»

2010 August 01

سارا / واحد ترجمه / رادیو کوچه

لندن: هیت منصفه موضوع محققان «کلایمت گیت» را روشن کرد

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سال گذشته پس از این‌که حدود 1000 ایمیل از گروه «کلایمت گیت» فاش شد، مسوولان نگران در رابطه با گرم شدن تدریجی زمین نشانه‌هایی از تبعیض و تحریف در این ایمیل‌ها یافتند. پس از تحقیق و بررسی در مورد این گروه، در نهایت صداقت و دقت دانشمندان بخش تحقیقات آب و هوای دانشگاه «آنجلیای» شرقی به اثبات رسید. این در حالی است که یک نشریه‌ی مستقل گفت که دانشمندان باید پذیرای نظرات خارجی‌ها و منتقدان باشند. این نشریه نتیجه گرفت که دانشمندان اطلاعات را دست‌کاری نکرده و سازمان ملل متحد را در مورد تغییرات آب و هوایی گمراه نکرده‌اند.

افغانستان: زمانی که فرماندهی در حال تغییر بود عملیات هم‌چنان ادامه داشت

در طی 3 روز حمله‌ای که پلیس افغانستان و ارتش «ناتو» به استان «هلمند» داشتند، 64 آشوب‌گر را کشتند و 37000 پوند ماده‌ی مخدر را توقیف کردند. هم‌زمان با به پایان رسیدن این عملیات در چهارم جولای، جنرال «دیوید پتریوس» (پس از جنرال استنلی مک‌کریستال) رسمن فرماندهی نیروهای «ناتو» را در طی مراسم نظامی در کابل به عهده گرفت. ماه ژوئن در تاریخ‌چه‌ی نیروهای موتلفه در جنگ افغانستان بیش‌ترین کشتار را داشته است.

اکوادور: زیر‌دریایی حامل مواد مخدر  توقیف شد


در دوم جولای، پلیس اکوادور بر اساس اطلاعات «سازمان کنترل مواد مخدر آمریکا»، یک زیردریایی به طول 100 فوت و از جنس پشم‌شیشه را در یک اردوگاه جنگلی نزدیک به مرز کلمبیا توقیف کرد. این زیردریایی قابلیت حمل 10 تن کوکایین را دارد و با این وزن 65 فوت زیر آب فرو می‌رود. این زیردریایی از زیردریایی‌های قبلی که برای قاچاق مواد مخدر در دهه‌های قبل استفاده می‌شدند پیشرفته‌تر و مجهزتر است.

فینکس: قانون بحث‌ برانگیز

بیش از 2 ماه پیش «جان برور» حکمران «آریزونا» قانون بحث بر‌انگیزی را در رابطه با مبارزه با مهاجرت غیر‌قانونی امضا کرد. دیوان عدالت آمریکا هم یک پرونده‌ی شکایت بر علیه «آریزونا» تشکیل داد و ادعا کرد که قانون وضع شده که اجرای آن از 29 جولای است بر خلاف قانون اساسی است. بر اساس این شکایت قانون «آریزونا» غیر قابل دفاع است چرا که رسیدگی به مسایل مهاجرت و مهاجران به عهده‌ی حکومت متحده است.

گرجستان: هیلاری کلینتون در مورد ادامه‌ی ارتباطات به همسایه‌گان روسیه اطمینان داد

«هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، در طی سفر پنج روزه‌ی خود به قصد اطمینان دادن به همسایه‌گان روسیه متذکر شد که در جلسه‌ای که بین «باراک اوباما» و رییس‌جمهوری روسیه «دیمیتری مدودوف» برگزار شد، روابط آمریکا و مسکو دوباره شکل گرفت. ولی این روابط حکومت اوباما را مجبور به قطع روابط با کشورهای اتحادیه شوروی سابق نخواهد کرد. هیلاری کلینتون در طی توقف شش ساعته‌ی خود در گرجستان با رییس‌جمهوری «میخاییل ساکاشویلی» ملاقات کرد و گفت: «آمریکا می‌تواند هم‌زمان هم راه برود و هم آدامس بجود.»

هند: اعتراض به افزایش نرخ سوخت

خیابان‌های «ممبیی» (بمبیی سابق) که به طور معمول شلوغ هستند در پنجم جولای کاملن خلوت بودند. چرا که راننده تاکسی‌ها هم در اعتراض شرکت کرده‌بودند. این اعتراض که از صبح تا شب به طول انجامید، توسط گروه معترض به قانون افزایش نرخ سوخت سازماندهی شده‌ بود. اعتصاب در سرتاسر کشور باعث تعطیل شدن فرودگاه‌ها و بازارها شد. هندی‌ها اعتراض خود را به زیاد شدن قیمت گازوییل یعنی هر لیتر 3.5 روپیه (معادل هر گالن 30 سنت) نشان دادند. افزایش قیمت سوخت و کم کردن سوبسیدها قسمتی از تلاش دولت برای جبران کسر بودجه است. کمپانی‌های تولید سوخت بیش‌تر از 11 بیلیون دلار در این سال مالی ضرر کردند.

لندن: تحقیق و بررسی درباره‌ی شکنجه

در ششم جولای نخست‌وزیر بریتانیا «دیوید کامرون» اعلام کرد که یک تحقیق و بررسی یک‌ساله در مورد سازمان‌های اطلاعات و ضد جاسوسی بریتانیا که سازمان «سیا» هم جزو آن‌ها است، انجام گرفته است. دلیل انجام این تحقیقات این است که این سازمان‌ها افراد مشکوک به هم‌کاری در تروریسم را شکنجه می‌کردند. «کامرون» که در ماه می به مقام نخست‌وزیری رسید در مبارزات انتخاباتی متعهد شده بود که به دادخواست‌های مربوط به سواستفاده از موردهای تروریستی رسیدگی کند. قبلن اتباع دستگیر شده تلاشی را برای تحقیق و رسیدگی به این امور شروع کرده بودند.

مکزیک: تهدید نتوانست جلوی رای‌دهندگان را بگیرد

مردم مکزیک در روز چهارم جولای، آواز استقلال خود را در حالی سر دادند که به سمت ستادهای انتخاباتی می‌رفتند تا در میان ترس و وحشتی که کارتل مواد مخدر ایجاد کرده بود به دولت‌مردان و رهبران رای دهند. خشونت و اغتشاش در روز رای‌گیری هم ادامه داشت و رای دهنده‌گان با جسد 4 نفر که از پل آویزان شده‌بودند مواجه شدند. مردم به «پی آر آی (حزب انقلابی)» کمک کردند تا 9 کرسی از 12 کرسی حکومتی به آن‌ها تعلق گیرد. هر چند که اتحاد بین حزب جنبش ملی «فیلیپه کالدرون» و حزب چپ باعث شد که سه ایالتی که «پی آر آی» برای هشت دهه بر آن‌ها حکومت می‌کرد تحت کنترل آن‌ها درآید.

پاریس: دیکتاتور قبلی مجازات شد


«مانوئل آنتونیو نوریگا» فرمانده‌ی قبلی ارتش «پاناما» توسط دادگاه پاریس به هفت سال زندان مجازات شد. او از طریق کمپانی‌های کلمبیایی قاچاق مواد مخدر در دهه‌ی 1980، میلیون‌ها دلار از بانک‌های بین‌المللی به حساب‌هایش در بانک‌های فرانسه منتقل می‌کرد. «نوریگا» که در آوریل به پاریس تحویل داده شد، به جرم قاچاق مواد مخدر 20 سال را در زندان فلوریدا سپری کرده‌ بود.

خلیج مکزیک: انتشار نفت هم‌چنان ادامه دارد

خطر انتشار مواد نفتی به ساحل خلیج مکزیک، دیگر یک تهدید خیالی نیست. شهروندان جنوب شرقی ساحل تگزاس و نواحی «نیو اورلیان» (شامل دریاچه‌ی «پانچارترین») در حالی که تعطیلات آخر هفته‌ی چهارم جولای را سپری می‌کردند با این خبر مواجه شدند که مواد نفتی که از ترکیدگی لوله‌های نفت خام کمپانی بریتانیا به آب‌های آن‌ها نشت کرده بود به شکل گلوله‌های سیاه جامد در پنج ایالت ناحیه‌ی خلیج یعنی «تگزاس»، «لوییزیانا»، «می‌سی سی‌پی»، «آلاباما» و «فلوریدا» منتشر شده است. چگونگی تشکیل این گلوله‌های نفتی جامد به این صورت است: 1. زمانی که کشتی نفت‌کش سوراخ می‌شود و یا منفجر می‌شود، نفت وارد آب می شود. 2. نفت به صورت لکه‌های سیاه در آب پخش می‌شود. 3. نفت با آب مخلوط شده و به یک ماده‌ی سفت و چسب‌ناک تبدیل می‌شود. 4. باد و آب آن‌ها را صیقل داده به شکل گلوله در می‌آورند و سپس تا صدها مایل در اطراف پراکنده می‌شوند..

ایران: آن‌چه در ایران ممنوع شد

بالاخره یک کشور توانست بلند کردن پشت مو را برای مردان قدغن کند. در تلاش برای جلوگیری از افزایش مدل‌های موی غیر‌معمول و عجیب و مبارزه با تهاجم فرهنگ غرب، وزیر فرهنگ ایران یک کاتالوگ رسمی از مدل‌های موی تایید شده‌ی دولت منتشر کرد. مدل موی «دم اسبی» و هم‌چنین استفاده‌ی بیش از حد از ژل و سیخ کردن موها نیز برای مردان ممنوع شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,