Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
در پی انتشار یک فایل مرموز،

«سایت ‌ویکی‌لیکس باز هم آمریکا را لرزاند»

2010 August 02

خبر / رادیو کوچه

وب سایت ویکی لیکس که به دلیل انتشار اسناد محرمانه جنگ افغانستان هدف انتقادات شدید آمریکا قرار گرفته بود، روز یک‌شنبه اقدام به انتشار یک فایل رمزدار کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، نام این فایل که ۱.۴ گیگابایت حجم دارد «بیمه» است و بر روی صفحه روز نوشته‌های جنگ افغانستان قرار داده شده است.

این فایل را می‌توان دانلود کرد اما گشودن آن نیاز به وارد کردن کلمه رمز دارد.

برخی از ناظران اینترنت بر این باورند که هدف از قرار دادن این فایل بر روی وب سایت ویکی لیکس این است که در صورتی که مقام‌های آمریکایی اقدامی علیه این سایت و یا جولیان آسانژ، مدیر این وب‌سایت، انجام دهند محتوای این فایل در دست‌رس عموم قرار گیرد.

حجم این فایل در مقایسه با دیگر فایل‌هایی که در صفحه روزنوشته‌های جنگ افغانستان سایت ویکی لیکس قرار دارد به اندازه قابل توجهی بیش‌تر است.

به گزارش شبکه خبری دیجیتال ژورنال تنها چند ساعت پس از قرار گرفتن این فایل بر روی اینترنت هزاران نسخه از آن دانلود شده است.

در چند روز اخیر مقام‌های آمریکا به شدت از قرار گرفتن هزاران سند نظامی محرمانه مربوط به جنگ افغانستان در اختیار رسانه‌های بین‌المللی انتقاد کردند و ضمن «غیرمسوولانه» خواندن این اقدام، آن را خطری برای امنیت ملی این کشور توصیف کرده‌اند.

لازم به یادآوری است جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت ویکی لیکس، گفته بود که ظاهرن این اسناد نشان‌دهنده ارتکاب جرایم جنگی است اما دادگاه باید در این مورد تصمیم بگیرد.

گفتنی است این موضوع تنها چند روز پس از انتشار بیش از ۹۰ هزار مدرک سری از اسناد و مدارک منتشر نشده ارتش آمریکا در مورد جنگ افغانستان انجام شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,