Saturday, 18 July 2015
19 September 2021
یازدهم مرداد - دوم آگوست

«تقویم تاریخ یازدهم مرداد»

2010 August 02

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1369 خورشیدی – «مرتضا نی‌داود» از موسیقی‌دانان بزرگ معاصر در 90 سالگی درگذشت. او از کودکی به موسیقی علاقه‌مند بود و با توجه و تشویق پدر به شاگردی نزد استاد غلامحسین درویش رفت و به مدد استعداد و ذوق فراگیری‏اش در مدتی کوتاه به یک موسیقی‌دان و موسیقی‌شناس مبدل شد. استاد نی داوود از بدو تاسیس رادیو با این مرکز هم‌کاری نزدیک و صمیمانه داشت. وی هم‌چنین مدرسه‌ای برای آموزش موسیقی دایر کرد و آن را به پاس احترام استاد خود مدرسه درویش نهاد. از معروف‌ترین ساخته های این هنرمند «مرغ سحر» را می‌توان نام برد.
  • 1369 خورشیدی – نیروهای نظامی عراق با ورود به خاک کویت این کشور را به اشغال کامل خود درآوردند. صدام حسین رییس‌جمهوری عراق در توجیه این یورش نظامی، اشغال کویت را پایان یافتن تقسیمات استعماری درجهان دانست. در همان زمان دولت موقت کویت در بیانیه‌ای نظام کشور کویت را جمهوری اعلام کرد. هم‌چنین صدام در پیامی به مقامات آمریکایی گفت: «فتح کویت پایان یافته و بازگشت ناپذیر است». اما پس از چندی کویت از اشغال عراق خارج شد و دوباره استقلال خود را بازیافت.
  • 1991 میلادی – «هدی لامار» بازیگر اتریشی چندین فیلم سینمایی هالیوود که روزگاری به‌خاطر زیبایی‌اش شهرت جهانی داشت در 78 سالگی به اتهام دزدی از یک فروشگاه در لس‌آنجلس بازداشت شد که کاری کم‌سابقه بود و همین امر سبب شد که این مورد هم وارد تاریخ‌چه اهل سینما شود.
  • 2005 میلادی – «ملک‌فهد ابن عبدالعزیز ال‌سعود» که از سال 1982 بر جای برادر متوفایش نشسته و سلطان شده بود در پی ابتلا به چند بیماری و یک سکته خفیف در دهه گذشته در 82 سالگی درگذشت و برادر ناتنی‌اش پرنس عبداله 81 ساله بر جای او نشست و پنجمین سلطان سعودی شد و برادر بعدی نیز ولی‌عهد اعلام شد.
  • 1492 میلادی – پادشاه و ملکه اسپانیا دستور اخراج یهودیان را از این کشور صادر کردند که جمعی از آنان به استانبول نقل مکان کردند.
  • 1942 میلادی – زادروز «ایزابل آلنده» روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکای لاتین. رمان‌های او اغلب در سبک رئالیسم جادویی جای می‌گیرند. در سال ۱۹۸۱ زمانی که پدربزرگش در بستر بیماری بود، ایزابل نگاشتن نامه‌ای به وی را شروع کرد که دست‌مایه رمان بزرگ «خانه ارواح» شد.
  • 1924 میلادی – زادروز «آرتور جیمز بالدوین» رمان‌نویس آمریکایی، نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، شاعر، مقاله نویس و فعال حقوق مدنی. کار بالدوین با مسایل نژادی و جنسی در اواسط قرن 20 در آمریکا بود. رمان‌های او قابل توجه اشخاصی است که مسایل مربوط به هویت آن‌ها و فشارهای روانی مربوط به سیاه و سفید بودن و هم‌جنس گرا بررسی می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,