Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
ناتو خروج هلند را کم اهمیت جلوه داد،

«نگرانی از تاثیرات منفی خروج سربازان هالندی»

2010 August 02

نجیب امیری / دفتر کابل / رادیو کوچه

با آغاز خروج نیروهای هالندی از استان ارزگان در جنوب افغانستان، شماری از تحلیل‌گران و شهروندان افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تحلیل‌گران افغان می‌گویند با وجود که ناتو خروج نیروهای هالندی را از ارزگان کم‌اهمیت جلوه می‌دهند، اما این خروج می‌تواند سبب فشار افکار عامه دیگر کشورهای بر حکومت‌های آنان شود تا مانند هالند نیروهای‌شان را از افغانستان خارج کنند.

اجمل عالمزی یک تحلیل‌گر افغان به این باور است که یکی از ابعاد منفی خروج نیروهای هالندی تقویه روحیه طالبان است، زیرا این گروه خروج نیروهای هالندی را ضعف ناتو عنوان می‌کند.

وی افزود اپوزیسیون کشورهای عضو ناتو نیز با مثال دادن هالند حکومت‌های‌شان را تحت فشار افکار عامه قرار می‌دهند.

هالند نزدیک به دو هزار نیرو در افغانستان دارد که از چهار سال به این سو علیه القاعده و تروریزم دولت افغانستان را یاری می‌کردند و 24 سربازشان در این کشور کشته شدند.

جنرال جوزیف بلاتس سخن‌گوی نیروهای ناتو در افغانستان گفت خروج نیروهای هالندی از افغانستان در پالیسی و اهداف ناتو هیچ تاثیری وارد نمی‌کند.

وی افزود: «نیروهای هالندی خارج می‌شوند ولی در عوض شمار نیروهای آیساف و افغان افزایش یافته و ناتو توانایی آن را دارد تا استان ارزگان را کنترول کند.»

تحلیل‌گران در افغانستان  هنوز مطمین نیستند که دولت افغانستان با وجود مداخلات جدی کشور‌های همسایه به این زودی‌ها روی پای خود ایستاده شود.

این تحلیل‌گران هالند را الگو نا‌مناسب برای دیگر کشورهای عضو ناتو می‌دانند.

هالند در فیبروری سال گذشته در پی شکست ایتلاف حکومت و لغو پارلمان آن کشور تصمیم به خروج نیروهایش از افغانستان گرفت.

به گفته سخن‌گوی ناتو در افغانستان خروج نیروهای هالندی مدت دوماه را در بر خواهد گرفت و پلان خروج این نیروها یک پلان تازه نیست بلکه در سال 2009 طرح شده و حالا عملی شود.

ساکنان ارزگان می‌گویند حالا که نیروهای هالندی خارج می‌شوند باید نیروهای آمریکایی و استرالیایی به زودی جاگزین آنان شوند تا طالبان در آن استان نفوذ نکنند.

مقامات دولت افغانستان و ساکنان استان ارزگان جای که نیروهای هالندی چهار سال در آن‌جا بر علاوه تامین امنیت در بازسازی نیز سهم داشتند از کار‌کرد‌های هالند ابراز رضایت می‌کنند.

دومنیک میدلی سخن‌گوی نماینده‌ی ارشد ملکی ناتو در افغانستان گفت: «هم‌کاران بین‌المللی افغانستان متعهد خواهند بود و به طالبان اجازه از بین بردن دولت منتخب این کشور را نخواهند داد.»

وی افزود خروج نیروهای هالندی در تصمیم کشورهای عضو ناتو هیچ تزلزلی به وجود نخواهد آورد، نیروهای آمریکایی، استرلیایی و افغانی در ارزگان جاگزین نیروهای هالندی خواهند شد و بقیه ماموریت آنان را تعقیب خواهد کرد.

سخن‌گوی نماینده‌ی ارشد ملکی ناتو افزود با ختم ماموریت نیروهای هالندی، پولیس ارزگان از سوی نیروهای آمریکایی و استرالیایی آموزش لازم را داده خواهد شد تا امنیت آن استان را تامین کنند و این روند تا  سال 2014 ادامه خواهد داشت، تا ظرفیت نیروهای افغان افزایش پیدا کند.

ارزگان در همسرحدی با استان کندهار قرار دارد و به دلیل افزایش نفوذ طالبان در کندهار ارزگان نیز با تهدید جدی امنیتی رو‌به‌رو است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,