Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
مجله‌ی اقتصادی- اخبار و گزارش اقتصادی ایران

«وزیرکار: بی‌کاران حال کار کردن ندارند»

2010 August 03

ریحانه/ پاریس/ رادیو کوچه

فقط 20 درصد کارگران سبد کالای ویژه رمضان می‌گیرند

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


فعالان بازار کار می‌گویند: «هم اکنون حدود 20 درصد واحدهای تولیدی و بنگاه‌ها با تصمیم و اراده خود در زمان‌های ویژه‌ی سال مانند ماه مبارک رمضان برای نیروی کار تحت پوشش خود کمک غیر‌نقدی و سبد کالا در نظر می‌گیرند و مابقی کارگران از این حمایت‌ها بی‌نصیب هستند.»

این در حالی‌ است که دولت سبد کالای ماه مبارک رمضان کارمندان را تعیین و توزیع آن را در بین عاملان توزیع در استان‌ها آغاز کرده است که چنین حمایتی از کارگران در قانون کار وجود ندارد؛ هرچند کارگران نیز باید مانند کارمندان از سبد کالایی و حمایت‌های غیرنقدی برخوردار شوند.

«ولی‌اله صالحی»، عضو شورای عالی کار در این زمینه و در گفت‌وگو با مهر، گفت: «این‌که در مقاطع ویژه‌ای از سال توسط کارفرما سبد کالا و یا کمک غیرنقدی برای نیروی کار پیش‌بینی شود، بستگی به نظر کارگاه و وضعیت درآمدی آن دارد.

دولت طرح ارایه یک میلیون تومان به نوزادان را متوقف کند

با گذشت کم‌تر از یک هفته از اعلام خبر طرح اهدای یک میلیون تومان به هر نوزاد از سوی محمود احمدی نژاد‌، «احمد توکلی» نماینده مجلس شورای اسلامی، تصمیم دولت برای اعطای پول برای نوزادان را یک تصمیم اشتباه خوانده که هزینه یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی بر کشور تحمیل می‌کند.

این نماینده مجلس گفته است اعانه و پول دادن از محل درآمدهای نفت کار درستی نیست و این حرکت دولت کاملن غیرقانونی است.

احمد توکلی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «تصمیم دادن یک میلیون تومان به هر نوزاد متولد سال ۸۹ یک تصمیم استراتژیک و دارای آثار بسیار منفی برای حال و آینده کشور است و وقتی دولت می‌پذیرد که به متولدین سال ۸۹ نفری یک میلیون تومان بدهد معنایش این است که با توجه به این‌که متولدین سال ۸۸، یک میلیون و ۳۴۸ هزار نفر بوده‌اند حتا بدون در نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت در سال ۸۹‌، دولت باید مبلغی حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای این کار هزینه کند.»

احمد توکلی هم‌چنین گفته است: «در قانون بودجه‌ سال ۸۹ تحت عنوان برنامه تامین آتیه از محل فروش سهام، ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که با توجه به این‌که هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است حتا اگر ۵۰۰ میلیارد تومان از محل فروش سهام تحقق پیدا کند -که خواهم گفت تحقق پیدا نمی‌کند- باز هم دولت کسری اعتبار دارد و معلوم نیست با وجود بدهی‌های زیاد دولت به دستگاه‌های مختلف، این چه تصمیمی است‌؟»

مخالفت عراق با گشایش شعب دو بانک ایرانی در بغداد

مقامات عراقی می‌گویند که دولت این کشور به دلیل تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی علیه ایران، تاکنون با درخواست دو بانک ایرانی مبنی بر گشایش شعبه‌ای در بغداد موافقت نکرده است.

بر اساس این خبر دولت عراق با تاسیس دو بانک ایرانی کارآفرین و پارسیان در بغداد موافقت نکرد.

این در حالی است که پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در تاریخ ۲۶ اسفندماه از موافقت بانک مرکزی عراق با درخواست افتتاح شعبه این بانک‌ها در بغداد خبر داده بود.

بحران در قیمت گوشت قرمز و مرغ

بازار گوشت قرمز هم‌چنان خبرساز است و در آستانه فرارسیدن ماه رمضان نگرانی‌ها از این بازار با افزایش قیمت گوشت مرغ دو چندان شده است.

درشرایطی که برنامه‌ریزان اقتصادی سعی در  کاهش قیمت گوشت قرمز دارند، گوشت مرغ نیز با رشد قیمت مواجه شده است و بازار گوشت بازار‌هایی نظیر برنج و حبوبات و میوه را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

کارشناسان معتقدند که باید در انتظار بحران بیش از پیش در این دو بازار و در آغاز ماه رمضان باشیم. به گزارش ایلنا، در حال حاضر قیمت گوشت قرمز در بازار بین 16تا 22 هزار تومان به ازای هر کیلو به فروش می‌رسد. گوشت مرغ نیز به ازای هر کیلو بین 3 هزار و 200 تا 3 هزار و 600 تومان عرضه می‌شود.

وزیرکار: بی‌کاران حال کار کردن ندارند

وزیر کار بدون اشاره به عوامل اصلی بی‌کاری در کشور، در مورد دلایل افزایش بی‌کاری در کشور گفت: «بی‌کاران مهارت و حال کار کردن ندارند.»

«شیخ‌الاسلامی‌»، وزیر کار و امور اجتماعی بدون اشاره به تعطیلی کارخانجات گفت: «در حال حاضر اغلب افراد بی‌کار یا حال کار کردن ندارند و یا مهارت انجام مشاغل مختلف را کسب نکرده‌اند.»

وی در عین حال ریشه اصلی مشکلات کشور را بی‌کاری دانست و گفت: «سایه سنگین آن در تمام ابعاد کشور سایه افکنده و همه را متاثر کرده است.»

40 میلیون ایرانی زیر خط فقر در برابر کمک 40میلیون یورویی  ایران به زیمبابوه

سفیر زیمبابوه در تهران از کمک 40 میلیون یورویی ایران به کشورش برای هزینه در بخش انرژی خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری پان افریکن، «نیکولاس کیتی کیتی» سفیر زیمبابوه در تهران گفته است که ایران این مبلغ را برای بخش انرژی، بان‌کداری و پروژه‌های صنعتی در کشورش هزینه خواهد کرد.

خبر کمک مالی ایران به زیمبابوه در حالی منتشر می‌شود که رییس مرکز آمار ایران خبر داد که در حال حاضر بیش از 40 میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

رییس مرکز آمار ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: «امروزه به دلیل مشکل بی‌کاری، ‌تورم و نیز عدم کنترل نقدینگی با وجود منابع عظیمی که در کشور وجود دارد، بیش از 10 میلیون نفر از جمعیت ما زیر خط فقر مطلق و بیش از 30 میلیون نفر آن‌ها زیر خط فقر نسبی به‌سر می‌برند.»

کمک‌های مالی ایران به کشورهایی نظیر سوریه، فلسطین‌، ونزوئلا، افغانستان و عراق از زمان شکل گیری دولت محمود احمدی‌نژاد تا کنون و به دنبال تنش در روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران با دیگر کشورها رشد چشم‌گیری یافته است.

محمود احمدی‌نژاد در این مدت سعی کرده تا با ارایه کمک‌های مالی به این کشورها آن‌ها را در منطقه و یا در برابر تنش‌های سیاسی در روابط بین‌المللی با خود هم‌راه سازد اما با وجود ارایه کمک‌های مالی فراوان تا کنون موفق به هم‌راه کردن بسیاری ازکشورهای دریافت کننده کمک نشده است.

به گزارش سایت «آفتاب» در فروردین ۱۳۸۸ هم‌زمان با سفر «منوچهر متکی»، وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی پاکستان، ایران متعهد شد مبلغ ۳۳۰ میلیون دلار به پاکستان کمک کند.

«هانس روله» روزنامه‌نگار و رییس پیشین ستاد برنامه‌ریزی وزارت دفاع آلمان در مقاله‌ای که در آخرین روزهای سال ۱۳۸۷در روزنامه سوئیسی نویه‌تسورشه تسایتونگ منتشر کرد‌، مدعی شد که اسراییل میزان سرمایه‌گذاری ایران در برنامه اتمی سوریه را بین ۱ تا ۲ میلیارد دلار تخمین زده‌است.‌

از سوی دیگر بنا بر گزارش ایرنا در جریان سفر محمود احمدی‌نژاد به عراق در اسفند1388 وام یک میلیارد دلاری با بازپرداخت ۴۰ سال برای خرید کالا و خدمات ایرانی به این کشور ارایه شد.

خبرگزاری فارس در اردیبهشت ماه سال گذشته در جریان سفر رییس دولت سری‌لانکا به ایران از ارایه وامی به ارزش یک میلیارد و نهصد میلیون دلار برای توسعه صنعت نفت و پروژه‌های عمرانی این کشور از سوی ایران خبر داد.

در خصوص لبنان به جهت کمک‌های جمهوری اسلامی به حزب‌اله نمی‌توان آمار دقیقی از واریز پول ایران به لبنان به دست آورد. ولی چیزی که رسمن اعلام شده به گزارش فارس به این قرار است: «وام ۶۵ میلیون دلاری برای برق‌رسانی به مناطق روستایی آن کشور، کمک صد میلیون دلاری برای تکمیل جاده‌ای درجنوب لبنان، کمک ۲۵ میلیون دلاری برای بازسازی جاده در لبنان راه‌اندازی ستاد کمک به بازسازی پس از جنگ در لبنان.

فارس در سال 86 از کمک 250 میلیون دلاری ایران به حماس خبر داد و جزییات ان را چنین ذکر کرد: یک‌صد میلیون دلار برای خرید انواع مایحتاج اساسی برای فلسطینی‌ها، 60 میلیون دلار برای پرداخت مستمری به یک صد هزار کارگر بی‌کار فلسطینی، 45 میلیون دلار برای پرداخت حقوق کارمندان دولت فلسطینی و تعیین مستمری ماهیانه برای خانواده‌های چند هزار زندانی امنیتی فلسطینی، 20 میلیون دلار برای احداث خانه‌هایی برای آن شمار از فلسطینی‌هایی که خانه‌هایشان به دلیل شرکت یکی از اعضای خانواده در عملیات مسلحانه علیه اسراییل ویران شده، 15 میلیون دلار برای تاسیس خانه‌های فرهنگی و احداث اداراتی که به امور ملی فلسطینی‌ها رسیدگی کند، یک میلیون و هشتصد هزار دلار برای تعیین مستمری برای شماری از ماهی‌گیران فلسطینی در غزه. البته این تنها بخشی از کمک‌های مالی ایران برای فلسطین است.

توافق‌نامه‌ به ارزش یک میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری ایران در بولیوی، وام ۲۲۵ میلیون دلاری برای ساخت کارخانه سیمان در ونزوئلا‌، کمک ۷میلیون دلاری به جزیره صدوهفده هزار نفری سنت وینست در آمریکای مرکزی، پس از برقراری رابطه با ایران، 100 میلیون دلار برای بازسازی افغانستان نیز از دیگر نمونه‌های کمک‌های ایران به دیگر کشورها است در حالی که در حاضر نرخ بی‌کاری در کشور رو به افزایش است و با تعطیلی و ورشکستگی کارخانه‌ها در ایران هر روز بر خیل بی‌کاران افزوده می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,