Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
روز سه‌شنبه روی داد،

«آغاز محاکمه متهمان جاسوسی برای ایران در کویت»

2010 August 04

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۸۹ 7 نفر که چندی پیش توسط وزرای کشور عربستان و کویت در ریاض به عنوان یک شبکه جاسوسی برای ایران نام برده شده‌‌اند در جلسه محاکمه حضور یافته‌ و دادگاه جزییات اتهامات مربوط به جاسوسی متهمان برای سپاه پاسداران ایران را مطرح کرد که در تمامی موارد از سوی متهمان رد شده است.

با آغاز محاکمه شش مرد و یک زن در دادگاهی در کویت به اتهام جاسوسی برای ایران، این افراد اتهامات علیه خود را رد کردند و گفتند که تحت فشار و شکنجه در زندان اقرار کرده بودند.

حسن المتروک، وکیل متهمان این پرونده با توجه به ادعای جدید موکلانش مبنی بر اقرار تحت شکنجه، از قاضی پرونده خواست که دستور دهد یک تیم پزشکی در مورد این موضوع تحقیق کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سه نفر از این متهمان ایرانی هستند که در میان آن‌ها نام یک زن هم دیده می‌شود؛ اما بر اساس گزارش‌ها، این زن تنها متهمی است که بر خلاف شش متهم مرد پرونده بدون قرار وثیقه آزاد بوده و در جلسه دادگاه امروز هم حضور نیافته است.

دو نفر از متهمان پاسپورت ندارند، یکی اهل کویت است و نفر آخر اهل سوریه.

خبر کشف شبکه جاسوسی سپاه پاسداران در کویت برای نخستین بار در شماره روز اول ماه مه روزنامه کویتی «القبس» و به نقل از مقامات امنیتی عالی‌رتبه کویت انتشار یافت که گفته بودند دست‌کم هفت نفر به اتهام عضویت در یک شبکه جاسوسی متعلق به سپاه پاسداران دستگیر شده‌اند.

در این گزارش آمده بود که بعضی از افراد دستگیر شده از کارمندان وزارت دفاع و اطلاعات کویت بوده‌اند و ماموریت داشته‌اند در مورد پایگاه‌های نظامی آمریکا در کویت و بعضی از نهادهای حساس نظامی در این کشور برای سپاه پاسداران ایران اطلاعات جمع‌آوری کنند.

پس از انتشار این خبر، رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران، در گفت‌گویی با شبکه عرب زبان العالم، متعلق به دولت ایران، ضمن «بی پایه و اساس» خواندن این خبر، انتشار آن را بخشی از تبلیغات منفی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.

چندی پیش عده‌ای از نمایندگان مجلس کویت که در راس آن‌ها محمد هایف، یکی از نمایندگان سفلی به چشم می‌خورد، خواستار اخراج سفیر ایران از کویت شده بودند.

گفته می‌شود که مقامات کویتی تلاش کرده‌اند تا پس از انتشار اخبار مربوط به دستگیری متهمان به جاسوسی،  لطمه‌ای به روابط دو جانبه کویت و ایران وارد نشود، اما چندی پس از دستگیری این ۷ نفر، علی جنتی، سفیر پیشین ایران در کویت طی حکمی از سوی منوچهر متکی از این مقام کنار گذاشته شد.

در حکمی که منوچهر متکی، وزیر امورخارجه ایران، برای این جابه‌جایی صادر کرد، علت فراخواندن علی جنتی به تهران را پایان یافتن دوره سفارت او عنوان کرد.

با این وجود برخی تحلیل‌گران با توجه به نزدیک بودن علی جنتی به علی اکبر هاشمی رفسنجانی، ریشه این جابه‌جایی را بیش‌تر به مسایل داخلی ایران مربوط دانستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,