Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
مجله اقتصادی- گزارش و اخبار اقتصادی

«فروش نیروگاه‌های ایران برای پرداخت بدهی»

2010 August 05

ریحانه / پاریس/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رکورد نرخ بی‌کاری با وجود هزینه 100 هزار میلیارد تومانی بنگاه‌های زود بازده

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین آمار خود از نیروی کار کشور در سال 88، نرخ بیکاری را 11.9 درصد اعلام کرده است که نسبت به سال گذشته، 1.5 برابر افزایش داشته است. براساس آمار رسمی بانک مرکزی، این شاخص بی‌کاری در پنج سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

داده‌های آمار نشان می‌‌دهد که در سال 88، 22.1 درصد از جوانان بین 15 تا 29 ساله بی‌کار بوده‌اند که این شاخص در بین زنان نسبت به مردان بیش‌تر بوده است. بررسی تغییرات نرخ بی‌کاری جوانان کل کشور نشان‌دهنده افزایش 1.7 درصدی این شاخص نسبت به سال 87 است.

طی ده سال گذشته، بر پایه خوش‌بینانه‌ترین ارزیابی‌ها، میانگین شغل‌های ایجاد شده در کشور هر سال ششصد هزار شغل بوده

مرکز آمار ایران درحالی نرخ بی‌کاری در سال 88 را 11.9 درصد اعلام کرده است که طبق تعریف همین مرکز، افراد شاغل شامل تمام افراد 10 ساله و بیش‌تر هستند که درطول هفته مرجع، طبق تعریف کار، حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به‌طور موقت کارشان را ترک کرده باشند‌. به این ترتیب و با در نظر گرفتن تعریف دقیق و واقعی از شاغل می‌توان آمار بی‌کاری در کشور را به طور غیر‌رسمی بسیار بالاتر از این رقم در نظر گرفت.

با این حال اما مرکز آمار ایران  هم‌چنین، افرادی را که «بدون دریافت مزد» نزد یکی از اعضای خانواده خویش کار می‌کنند، «کارآموزانی» که در دوره کارآموزی، مستقیمن در تولید کالا یا خدمات سهیم هستند، «محصلانی» که در هفته مرجع کار کرده‌اند را نیز جزو افراد شاغل در این طرح قرار داده است. با وجود این آمار «فریدون خاوند»، استاد دانشگاه در پاریس درباره چگونگی ادامه روند بی‌کاری در کشور در سال‌های آینده به رادیو فردا گفت: «بر اساس لایحه برنامه پنجم، که البته هنوز در پیج و خم دستگاه مقننه معلق مانده، قرار است نرخ بی‌کاری تا پنج سال دیگر برسد به هفت در صد و برای این منظور، هر سال باید یک میلیون و صد هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد بشود.

طی ده سال گذشته، بر پایه خوش‌بینانه‌ترین ارزیابی‌ها، میانگین شغل‌های ایجاد شده در کشور هر سال ششصد هزار شغل بوده. در شرایط فعلی، با توجه به این که مدیریت اقتصادی در ایران تقریبن به حالت فلج رسیده و فضای بین‌المللی کشور هم، به دلیل شدت گرفتن تحریم‌ها، دائمن بد‌تر می‌شود، امید بستن به بهبود بازار کار به خوش‌بینی زیاد نیاز دارد.

این در حالی‌ است که دولت محمود احمدی‌نژاد با ارایه طرح بنگاه‌های زود‌بازده سعی در افزایش اشتغال‌زایی کرد اما اجرای این طرح تا‌کنون بی‌نتیجه بوده در حالی‌که بنگاه‌های زودبازده تاکنون 100هزار میلیارد تومان هزینه‌ بر دوش اقتصاد ایران گذاشته‌است.

با وجود این‌که کارشناسان از شکست طرح خبر می‌دهند اما وزیر کار از تصویب اختصاص ۱۱ هزار میلیارد تومان دیگر به بنگاه‌های زودبازده  خبر داده و گفته‌است: «این تسهیلات براى بانک‌ها جنبه تکلیفى دارد.»

روزنامه جهان صنعت نوشته‌ با توجه به اعلام این موضوع که اعلام شده‌بود براى ایجاد هر شغل بین یک تا ۱.۲ میلیون تومان نیاز است، با این رقم صدهزار میلیارد تومانی امروز نباید هیچ بی‌کارى در کشور داشته باشیم اما گزارش‌ها نشان مى‌دهد که در حال حاضر بیش از ۲۰ استان نرخ بی‌کارى دو رقمى دارند و نرخ بی‌کارى هر ماه در حال افزایش است.

اجرای طرح بنگاه‌های زودبازده از آغاز تا کنون مورد مخالفت شدید کارشناسان و برخی مسوولان قرار داشته که از آن جمله می‌توان به «داود دانش‌جعفری» وزیر پیشین اقتصاد و «طهماسب مظاهری» رییس پیشین بانک مرکزی اشاره کرد، که هر دو توسط رییس دولت برکنار شدند.

واردات بنزین ایران نصف شد

یک شرکت مشاوره بازرگانی اعلام کرد حجم واردات بنزین ایران در ماه‌های تیر و مرداد به میزان ۵۰ در صد کاهش یافته است.

براساس اعلام این شرکت که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری ریا نوستی، حجم واردات بنزین ایران در ماه‌های تیر و مرداد به میزان ۵۰ در صد کاهش یافته و به ۶۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

این میزان کاهش پس از آن رخ داد که به دنبال تصویب تحریم‌ها، کشورهایی هم‌چون روسیه و امارات عربی متحده از صادرات بنزین به ایران خودداری کردند.

فروش نیروگاه‌های کشور برای پرداخت بدهی

دولت قصد دارد با فروش 12 نیروگاه بزرگ کشور، بدهی‌های خود را پرداخت کند.

بر همین اساس نیروگاه‌های شهید منتظری اصفهان، تبریز، مشهد، بینالود، قم ،منتظر قائم ، توس، خوی، کرمان، گیلان، فارس و لوشان با قیمت پایه مجموعن نزدیک به 87 ‌هزار میلیارد ‌ریال به زودی واگذار می‌شود.

«عبدالخالق زاده»، مجری طرح خصوصی‌سازی صنعت برق در این زمینه اعلام کرده است: «به دلیل ارزش بالای این نیروگاه‌ها، به منظور ایجاد رقابت بیش‌تر در شرایط پرداخت بخش نقد و اقساط آن‌ها تسهیلات بیش‌تری مدنظر قرار گرفته و با توجه به قیمت پایه و وضعیت تولید انرژی برق آن‌ها، بخش نقدی بین 10 تا 20‌درصد و مدت زمان اقساط آن‌ها از 5 تا 10 سال به تصویب رسید.»

عبدالخالق زاده، در زمینه واگذاری به شبه دولتی‌ها به جای بخش خصوصی نیز به خبرگزاری ایلنا گفت: «اگر شبه دولتی‌ها نیز بیایند و شفاف‌سازی در قیمت‌ها را صورت دهند باز بخشی از نیروگاه‌ها فروخته می‌شود و این خوب است.»

کسری پیش از موعد در انتظار بودجه امسال

آخرین خبرها حاکی است که بودجه امسال با کسری پیش از موعد مواجه خواهد شد.

با وجودی که کمیته تخصیص اعتبار بودجه براساس دستورالعمل یک دوازدهم بودجه سه ماهه اول و دوم را ابلاغ کرده اما منابع پیش‌بینی شده در بودجه 89 براساس قانون محقق نشده است به طوری که معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی اجرای قانون بودجه امسال را مطابق سایر درآمدهای مورد پیش‌بینی در قانون تخصیص داده است.

براساس این گزارش، با توجه به این‌که بودجه 89 با نفت 65 دلاری بسته شده، اما قیمت‌های فروش نفت ایران در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که سهم کمی از مازاد درآمد نفتی به حساب ذخیره ارزی واریز شده است. هرچند که پول حاصل از فروش نفت با تاخیر به کشور می‌رسد اما با احتساب ماه‌های قبل از 88 و نقل قول یکی از نمایندگان مجلس که منابع این حساب را از ابتدای سال جاری تاکنون7میلیارد دلار محاسبه کرده بود، موجودی حساب ذخیره ارزی تنها تامین‌کننده نیازهای بودجه‌ای دولت خواهد بود. این درحالی است که هنوز قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به اجرا گذاشته نشده و قیمت‌ها آزاد نشده است.

نقدینگی به  250 هزار میلیارد تومان رسید

درحالی که آمار رشد نقدینگی در 12ماه سال گذشته رشد معادل 8.2 درصد را به ثبت رسانده، آخرین گزارش‌ها حاکی است حجم نقدینگی در گردش کشور از 234 هزار میلیارد تومان نقدینگی در گردش تا پایان سال 88 به 250هزار میلیارد تومان تا پایان تیرماه امسال رسیده است.

افزایش حجم نقدینگی در گردش اقتصاد ایران در حالی صورت می‌گیرد که حجم نقدینگی در پایان سال 88 به میزان 234 هزار میلیارد تومان گزارش شد. میزان نقدینگی کشور در پایان سال 87 به میزان190هزار میلیارد تومان بوده و درپایان سال 86 این رقم 164هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است.

مقایسه رشد نقدینگی در سال‌های 86 تا خرداد 89 نشان می‌دهد آهنگ رشد نقدینگی فزاینده بود به طوری که مقایسه این آمار از افزایش سه برابری تنها در سه سال گذشته خبر می‌دهد.

خاموشی‌ها در کشور عادی است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: «با توجه به گذر از گرمای تیرماه در زمان حاضر وضعیت توزیع برق در تهران مطلوب، عادی و پایدار است.»

«محمد هاشمی» با بیان این‌که هم اکنون وضعیت برق در تهران مطلوب و پایدار است، افزود: «خاموشی‌های پراکنده کوتاه مدت که بعضی مواقع در تهران صورت می‌گیرد، به دلیل عیوب بخشی از تجهیزات است که مشکلات زودگذری را به وجود آورده و این موضوع در مقیا ماعی منصوب کرده است که این انتصاب مورد غضب شدید محصولی قرار گرفته است و همین موضوع موجب برکناری وی شده است.

اجلالی از هواداران رییس جمهوری و عضو گروه 72 تن ایران اسلامی است که پیش از این با حکم ذبیحی به عنوان رییس سازمان بازنشستگی کشوری منصوب شده بود که با حکم محصولی از ریاست این سازمان کنار گذاشته شده بود.

سرگردانی کارگران اخراجی ساسان

با گذشت نزدیک به 5 ماه از آخرین اخراج دسته‌جمعی کارگران نوشابه‌سازی «ساسان» هنوز تمامی این کارگران نتوانسته‌اند از حق قانونی خود مبنی بر دریافت مقرری بیمه بی‌کاری استفاده کنند.

جمعی از کارگران قراردادی کارخانه نوشابه‌سازی ساسان اعلام کردند که هنوز موفق به دریافت مقرری بیمه بی‌کاری نشده‌اند.

این کارگران در جریان تعدیل‌های سال 88 شرکت ساسان به اجبار از کار اخراج شده بودند و تعداد آن‌ها به بیش از 700 نفر می‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,