Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
با ثبت در کالیفرنیا اعلام موجودیت کرد،

«ایجاد بنیاد «ایران‌ ندا» با هدف راه‌اندازی شبکه‌ای ماهواره‌ای»

2010 August 05

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های رسیده صبح امروز چهارشنبه بنیادی به نام «ایران ندا» در آستانه سال‌گرد جنبش مردمی با هدف راه‌اندازی یک شبکه ماهواره‌ای آغاز به کار کرده است.

بنابر اعلام مهدی جامی، دبیر هیت مدیره این گروه مردم نهاد، اعضای موسس این بنیاد، داریوش آشوری، مهران براتی، شهرنوش پارسی‌پور، رامین جهان‌بیگلو، رضا دقتی، آرش سبحانی، رضا علامه‌زاده، محبوبه عباسقلی‌زاده، کاظم علمداری، مسیح علی‌نژاد، مهرانگیز کار، نیک‌آهنگ کوثر، محسن نامجو و محمدرضا نیک‌فر هستند.

هم‌چنین پس از آغاز به کار، این بنیاد اقدام به انتشار بیانیه‌ای کرده و هدف خود را ایجاد رسانه‌ای بدون وابستگی به حزب و تشکیلات سیاسی معینی و از سوی دیگر روشن‌گری، مبارزه با دروغ و باز کردن فضا برای مشارکت شهروندان و ارتقای رسانه‌ای فرهنگ ایران عنوان کرده‌ است.

در این بیانیه تصریح شده رسانه‌ای که بنیاد «ایران‌ندا» راه‌اندازی خواهد کرد، از نظر مالی شفاف است و وابسته به کمک مالی ایرانیان خواهد بود.

بنیاد ایران ندا در کالیفرنیا به ثبت رسیده و رییس هیت مدیره آن آرش سبحانی است.

در ادامه متن کامل این بیانیه آمده است:

جنبش مردم ایران در طول یک ساله‌ گذشته با تحولات رسانه‌ای گسترده‌ای هم‌راه بوده است. پیام اصلی این جنبش که نفی تک‌صدایی است، در عمل به ایجاد ده‌ها وب‌سایت و خبرگزاری و رسانه‌های مشارکتی و مردمی انجامیده است. ایده‌های کوچک تاثیرهای بزرگی به بار آورده‌اند. ویدئوهای روزانه و هفتگی نام‌داران، مصاحبه‌ها و پیام‌های ویدئویی رهبران و کلیپ‌های فراوان هنرمندان نام‌آور یا گم‌نام دست به دست چرخیده و پیام دموکراسی‌خواهی و نفی استبداد را به هر خانه رسانده است. جنبش مردمی ایران رسانه‌ای فراگیر نداشته، اما فراگیری رسانه‌های کوچک در انتقال پیام سبز و زندگی خواه آن شگفت‌انگیز بوده، چنان که هیچ رسانه‌ بزرگی در خارج از ایران از این رسانه‌های کوچک بی‌نیاز نمانده است. با این همه ضرورت داشتن رسانه‌های تصویری‌ای که به همت ایرانیان شکل گرفته باشند، هر روز مطرح بوده است. ما در یک سال گذشته در مسیر عمل به این ضرورت حرکت کرده‌ایم، هم‌فکری و رای‌زنی کرده‌ایم و مقدمات اولیه را برای تاسیس یک رسانه مردمی فراهم آورده‌ایم.

دنیای رسانه تغییر کرده است. این دنیا دیگر تک صد‌ایی نیست و در اختیار هیچ رسانه یکتایی هم نیست

گروه‌های مختلفی جدا از هم برای تحقق ایده رسانه فراگیر تلاش کرده‌اند. ما به همه آن‌ها احترام می‌گذاریم، با شماری از آن‌ها در تماس بوده‌ایم و از طرح‌ها و برنامه‌هایشان باخبر هستیم. ما به سهم خود پروژه‌ای را برای رسانه‌ای ایرانی و مردم-نهاد دنبال می‌کنیم و به طرح و اندیشه و تلاش نمایندگانی از فعالان سیاسی و حقوق بشری، روزنامه نگاران شهروندی، چهره‌های شناخته‌شده پهنه همگانی جامعه ایرانی، هنرمندان و فیلم‌سازان و وبلاگ‌نویسان متکی هستیم.

امضاکنندگان این بیانیه ضمن حفظ تماس و هماهنگی با دیگر گروه‌های رسانه‌ای و استقبال از هرگونه تلاش مشترک، ایده اصلی خود را راه‌اندازی یک کانال ماهواره‌ای می‌دانند که مدل رسانه مشارکتی را تحقق بخشد و رسانه‌ای متفاوت برای گرد هم آمدن استعدادهای جنبش مردمی ایران باشد. تردید نداریم که دشواری‌های بسیاری بر سر راه یک کار رسانه‌ای تازه و با ایده توان‌مندسازی مردم وجود دارد. ما به این مشکلات اذعان داریم، ولی فکر می‌کنیم که فضای به‌وجود آمده از جنبش امیدبخش مردم ایران، دست‌یابی به چنین رسانه‌ای را بیش‌تر از هر زمان دیگری ممکن کرده است.

دنیای رسانه تغییر کرده است. این دنیا دیگر تک صد‌ایی نیست و در اختیار هیچ رسانه یکتایی هم نیست. همه رسانه‌های غول‌پیکر نیز اکنون در میدان رسانه‌ای با چالش رسانه‌های خرد و مردمی روبه‌رو هستند. رسانه‌ای که بر آنیم بنیاد نهیم، با آگاهی از این تحول و به عنوان صدایی از صداهای جنبش مردمی ایران، نه ادعای جامعیت دارد و نه ادعای نمایندگی از سوی تمامی ملت. ما به‌سادگی اعلام می‌کنیم که به عنوان جمعی از دل‌بستگان به جنبش آزادی‌خواهانه‌ و عدالت‌جویانه مردم ایران و برآمد آن در سال گذشته، که فرازی است در سلسله‌ای از حرکت‌های مردمی از مشروطه به‌این سو، می‌خواهیم رسانه‌ای پایه‌گذاری کنیم که نمونه‌ای از گشودگی به روی مردم ایران و تفاهم با جهان باشد و برای ایران آینده‌ای بکوشد که در آن اعلامیه جهانی حقوق بشر مادر قانون اساسی‌اش باشد. این رسانه، رسانه حزب و تشکیلات سیاسی معینی نخواهد بود و هدفی جز روشنگری و مبارزه با دروغ و باز کردن فضا برای مشارکت شهروندان و ارتقای رسانه‌ای فرهنگ ایران ندارد. رسانه مردم-نهاد ما رسانه‌ای تجددخواه، باز و ضد تبعیض است و می‌خواهد آمال و دیدگاه‌های کسانی را بازتاب دهد که در سه دهه اخیر سرکوب شده‌اند و در حقشان به صورتی پی‌گیر و نظام‌یافته تبعیض روا داشته شده است.

رسانه‌ای که ما برای پایه‌گذاری آن تلاش می‌کنیم از نظر مالی شفاف است و می‌خواهد به کمک مالی ایرانیان متکی باشد. موسسان این رسانه − که در بنیاد «ایران‌‌ندا» گرد هم آمده‌اند − و برنامه‌ریزان و گردانندگان و سیاست‌گذاران آن ایرانی‌اند. این جمع به هیچ کمک‌کننده مالی و به هیچ فرد یا نهادی وابستگی سیاسی ندارد و نخواهد داشت و همواره به اصول حرفه‌ای و پیش‌رو در کار رسانه پایبند می‌ماند. ما از کمک‌های کوچک و بزرگ شهروندان و نهادهای مدنی ایرانیان استقبال می‌کنیم. درباره این کمک‌ها در بیانیه جداگانه‌ای اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

امضا کنندگان

اعضای موسس گروه ایران ندا

داریوش آشوری، مهران براتی، شهرنوش پارسی‌پور، مهدی جامی، رامین جهانبگلو، رضا دقتی، آرش سبحانی، رضا علامه‌زاده، محبوبه عباسقلی‌زاده، کاظم علم‌داری، مسیح علی‌نژاد، مهرانگیز کار، نیک‌آهنگ کوثر، محسن نامجو، محمدرضا نیک‌فر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment