Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
بوم رنگ- تاثیر منفی تحریم اتحادیه اروپا بر دانشجویان

«عواقب تحریم هوش‌مندانه»

2010 August 15

شیرین دهقان / آمریکا / رادیو کوچه

shirin@koochehmail.com

پس از شروع تحریم اتحادیه اروپا و بسته شدن حساب‌های بانکی ایران در کشورهای اروپایی  تمامی دانش‌جویانی که برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری با گرفتن ویزای تحصیلی از طریق ایران به ادامه تحصیل در کشورهایی چون آلمان و انگلیس پرداخته‌اند با بسته شدن حساب‌های بانکی این دانش‌جویان در بانک صادرات دچار مشکلات مالی نداشتن درآمد و در نهایت قطع ادامه تحصیل در این کشور‌ها شده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

علی با توجه به تحریم صورت گرفته شرایط تحصیل  شما و هم کلاسی‌های شما به چه صورت است؟

دانش‌جویانی که در کشورهای اروپایی تحصیل می‌کنند به خصوص در آلمان تا جایی‌که من اطلاع دارم برای این‌که  روند ویزای دانشجویی آن‌ها طی شود باید یک حساب بانکی در یکی از بانک‌های داخل خاک آلمان گشایش اعتبار می‌کردند که تا دوسال پیش این کار را بانک ملی انجام می‌داد. که بانک ملی وقتی انجام شد این کار به عهده بانک صادرات بود و از شنبه گذشته که بانک صادرات تحریم شده  نه تنها دانش‌جویانی که ویزا گرفتند و در آلمان درس می‌خوانند در این بانک حساب داشتند پول‌هایشان بلوکه شده است. با شرایط موجود حتا دانشجویانی که مدرک دوره دکتری گرفتند یا فوق لیسانس  هم عملن گرفتن ویزا براشون غیر ممکن شد.  نمونه آن همسر خود من که با این‌که دانشجوی  ممتاز چه در مقطع لیسانس و چه فوق لیسانس در تهران هستند  و در دانشگاهای مونیخ بورسیه دکتر گرفته نمی‌تونه حسابی در آلمان باز کنه و امکانش برای او عملن اجرایی نیست و ویزای او هم با مشکل برخورد می‌کند.

قوانین آلمان طوری‌ است که از طریق ایمیل وقتی رو در سفارت می‌گیرید در صورتی‌که وقت کامل نباشه گرفتن وقت بعدی ممکن است تا 6 ماه به تاخیر بیافتد و این برای دانشجویی که قرار است ترم تحصیلی را از اول اکتبر شروع کند و طبیعی‌ای‌ است که باید از اول دروس حضور داشته باشد و بتونه خودش را علاوه بر این‌که با تغییر محیط تطابق می‌ده و به درس‌هایش هم برسه ممکن است مشکلاتی برایش ایجاد کند.

الان فصل امتحانات و من دوستان زیادی را می‌شناسم که  با وضعیتی که پیش آمده عملن دسترسی به پولشان ندارند و این استرسی به آن‌ها وارد می‌کنه و چون باید هزینه جایی را که زندگی می‌کنند سر وقت پرداخت کنند، پول بیمه و موبایل هزینه‌های دیگری هم دارند، که تاخیر در هر کدام از این‌ها با تغییر هزینه‌های جانبی دیگری هم رو به رو است.

به ما گفتند تنها راهی که وجود دارد این است که پول به شماره حسابی که بانک آلمانی است ریخته بشه  که این کار حداقل دو هفته طول می‌کشه  و این با توجه به چیزهایی‌که گفته شد، برای بچه‌هایی که باید سر وقت خیلی از رسیدهاشون رو پرداخت بکنن  هزینه‌های اضافی ایجاد می‌کنه. فکر می‌کنم خیلی کار غیر‌مسوولانه‌ای است و تعجب می‌کنم که اسم این تحریم‌ها هوش‌مندانه است ولی اگر هوش‌مندانه بود چنین مسایلی برای دانشجویان نباید پیش می‌آورد. مانند مسئله‌ای که برای تافل هم پیش آورد  اگرچه حل شد. امیدوارم این موضوع هم حل شود.

وضعیت دانشجویانی که ویزای تحصیلی  و پذیرش رو دریافت کردند  اما به مرحله ثبت نام نرسیدند چگونه خواهد بود؟

خیلی ساده است. نمی‌توانند به آلمان بیایند و ویزای ادامه تحصیل بگیرند. حداقل من یادم هست که ده ماه طول کشید. برنامه ریزی کردم. از روزی که تصمیم گرفتم برای ادامه‌ی تحصیل به آلمان بیایم ده ماه پروژه این کار طول کشید. یعنی اول سه ماه  برای امتحان تافل درس خواندم و بعد مدارک رو به سفارت آلمان بردم و ارایه دادم. حالا فکر کنید دانشجویی این ده ماه را طی کرده و حسابش را در بانک صادرات باز کرده و بعد سفارت می‌گوید بانک تحریم شده است و ما نمی‌توانیم به شما ویزا بدیم. این تاثیر منفی روی دانشجویان ایرانی که از هر سمتی تحت فشارند می‌ذاره.

آیا امکان ادامه تحصیل با شرایط کنونی وجود خواهد داشت؟ آیا قوانین اداره مهاجرت آلمان اجازه کار و تحصیل هم‌زمان را خواهد داد؟

طبق قانون آلمان دانشجویان در واقع می‌توانند هفته‌ای بیست ساعت کار کنند. بچه‌هایی که دانشجو هستند و در حال کار هستند خیلی اگر خوب پول بگیرند ساعتی ده یورو است. یعنی بین  هفت تا هشت یورو. که هفته‌ای بیست ساعت آن تقریبن  160 یورو می‌شود. هزینه‌های سکونت در یک ماه در یک دورم دانش‌جویی 110 یوریو است. هزینه‌های اینترنت و خوراک  هم هست.  دانش‌جویان حدود 630 یورو باید هزینه ثبت نام دانشگاه در هامبورگ بدهد.  یک دانش‌جو باید حداقل 600 تا 630 یورو درآمد یا پول داشته باشد و در آلمان هم همین تعریف شده  که اگر دانش‌جویی کار پیدا کنه و دو روز آخر هفته خودش هم که کار کنه 400 یورو به زحمت می‌تونه تامین کنه. با این وضعیت تصور کنید چه بلایی به سر این بچه‌هاخواهد آمد و چه استرسی خواهد بود. ممکنه که درس رو دیرتر تموم کنند و این مشکل مضاعف خواهد بود. این مشکل خودش رو باز تولید می‌کنه.

پیش‌بینی شما از این وضعیت و آینده  خودتان چه خواهد بود؟

طبیعتن من خودم شخصن فکر می‌کنم چون سختی زیادی کشیدم که بتونم این فرصت رو بدست بیارم تحصیل می‌کنم.  به هر قیمتی  که هست من سعی می‌کنم مسولیتم رو تموم کنم.  در این 24 ساعت  گذشته فکرهای زیادی در سرم هست فقط فکر می‌کنم به هر صورت باید درس را تموم کنم و واقعن جواب دقیقی برای شما ندارنم. هیچی بدتر از این شرایط نیست و شما به موج خبر عادت می‌کنید و می‌بینید یک ماه دو ماه گذشته و اوضاع نه تنها بهتر نشده که بدتر هم شده. به قول انگلیسی‌ها قانون بد بهتر از بی‌قانونی‌ای است.

اگر بچه هایکه اینجا هستند با توجه به این مشکلات اگر نتوانند ثبت نام کنند و تا زمانیکه  مدارکشان را ارائه نکنند هر سال که ویزا را باید تمدید کنید باید نشان دهید که همچنان دانشجو هستید طبیعتا در صورت تمدید نکردن ویزا مجبورند برگردن به ایران که بعد از اینهمه زحمت و طی کردن بخش از تحصیل باید نیمه کاره رها کنند و عملا بخشی از زندگی انها به باد رفته است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,