Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
هم‌زمان با محکومیت‌های طولانی فعالان جوان،

«مصاحبه‌های تبلیغاتی محمود احمدی‌نژاد»

2010 September 24

منبع : کمپین بین‌المللی حقوق بشر

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد که درست در زمانی که محمود احمدی‌نژاد در طول یک هفته فعالیت‌های تبلیغاتی خویش در نیویورک ادعا می‌کند که ایران به حقوق بشر و آزادی احترام می‌گذارد، چندین دانشجوی جوان، مدافعان حقوق بشر، و روزنامه‌نگاران ایرانی ظرف روزهای اخیر به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

کمپین تاکید کرد که در چندین مورد، جوانان ایرانی به جرم «توهین به ریس‌جمهوری» زندانی شده اند. در حال حاضر حداقل ۵۰۰ زندانی عقیدتی در زندان‌های ایران به‌سر می‌برند.آرون رودز، سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «ریاکاری و بدبینی رییس‌جمهوری ایران که هم اکنون در نیویورک قابل مشاهده است، به کرامت وجود افرادی که وی ادعای نمایندگی آنان را دارد و به عزت جامعه بین‌المللی حقوق بشر اهانت می کند.»

مقارن با ورود محمود احمدی‌نژاد به نیویورک، دو مدافع سرشناس حقوق بشر در ایران، عمادالدین باقی و شیوا نظرآهاری هر یک به شش‌سال زندان محکوم شده اند. هم‌چنین حکم هشت سال و نیم زندان فعال دانش‌جویی مجید توکلی نیز در مرحله تجدیدنظر مورد تایید قرار گرفته است. فعالان جوان دیگری مانند بهاره هدایت و میلاد اسدی نیز در زندان‌های ایران مشغول طی حبس‌های طولانی مدت هستند.

 از خرداد ۱۳۸۸ تا کنون، صدها دانش‌جو و فعال سرشناس غیرمنصفانه دستگیر و زندانی شده اند و از حقوق اولیه خود، از حق ادامه تحصیل و استخدام محروم شده‌اند و در بسیاری از موارد اجازه تماس با وکلا و خانواده‌های خویش را نیز نیافته اند. بسیاری از آن‌ها به‌دلیل بدرفتاری‌های روحی و جسمی در زندان بیمار شده‌اند و نیازمند مراقبت فوری پزشکی هستند.

فعالان سرشناس ایرانی، شیوا نظرآهاری و عمادالدین باقی هر یک به شش سال زندان محکوم شدند

شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر جوان شش سال زندان در یک منطقه دورافتاده و ۷۶ ضربه شلاق محکوم شده است. وی به محاربه محکوم شده است اما وکیل وی محمد شریف به کمپین گفت که در تمام پرونده شیوا نظرآهاری، هیچ‌گونه مدرکی برای اتهام محاربه‌ وی وجود ندارد. شیوا نظرآهاری در تاریخ ۲۹ آذرماه ۱۳۸۸ دستگیر شد و در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد. وکیل وی درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

مجید توکلی، یک فعال دانش‌جویی جوان است که پس از این‌که یک دادگاه تجدید نظر حکم وی را این هفته تنفیذ کرد، اینک باید هشت سال و نیم به‌دلیل اتهاماتی مانند توهین به رییس‌جمهوری در زندان بماند. مجید توکلی که بعد از یک سخن‌رانی در دانش‌گاهش دستگیر شد، در طول تمام مدتی که در زندان بود و در زمان محاکمه اش از دست‌رسی به وکیلش محروم بود.

عمادالدین باقی، برنده جایزه مارتین انالز در سال ۲۰۰۹، امروز به دلیل فعالیت‌هایش در گزارش‌گری و مستندسازی در زمینه حقوق بشر به شش سال زندان محکوم شد. جایزه مارتین انالز که توسط سازمان‌های مهم حقوق بشری برجسته مانند سازمان عفو بین‌الملل، سازمان دیده بان حقوق بشر، و فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر اعطا می شود، یکی از برجسته‌ترین جوایز حقوق بشری در جهان است. عمادالدین باقی قبلن به یک سال و نیم حبس در پروندهء دیگری محکوم شده بود و اینک ناچار به تحمل هفت سال و نیم زندان خواهد بود.

یک دادگاه تجدید نظر حکم نه سال و نیم زندان یک فعال دانش‌جویی و حقوق زنان به نام بهاره هدایت را در تیرماه امسال تنفیذ کرد. یکی از اتهاماتی که بهاره هدایتی بر اساس آن محکوم شد اهانت به مقامات، شامل رییس‌جمهوری بود. میلاد اسدی یک فعال دانش‌جویی دیگر است که پس از دستگیری بر اساس اتهاماتی که شامل اهانت به رهبر و رییس‌‌جمهوری ایران بود به هفت سال زندان محکوم شد.

در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۸۹، شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و وکیل حقوق بشر گفت: «اذیت زندانیان، خصوصن زندانیان سیاسی، از جهت بهداشتی و رفاهی بسیار بد و خطرناک شده است. هر کس که از زندان با وثیقه‌های سنگین آزاد می‌شود، روانه بیمارستان می شود. به‌عنوان نمونه، خانم نرگس محمدی، که فقط ۲۰ روز در زندان بود، اما در این ۲۰ روز آنچنان به او فشار وارد آمد که مبتلا به فلج ادواری عضلانی شده است. متاسفانه فقط خانم محمدی بیمار نشدند. الان ما تعداد زیادی زندانی سیاسی بیمار داریم که از درمان این‌ها خودداری می‌شود.»

وی افزود: «من در این‌جا پیشنهاد می‌کنم، اگر آقای احمدی‌نژاد معتقد است که ایران آزادترین کشور دنیاست، اجازه بدهد پزشکان بدون مرز بروند به زندان و از زندانیان سیاسی معاینه پزشکی بکنند. متاسفانه وقتی وضعیت زندانیان سیاسی به گونه‌ای است که نه تنها غیرعادلانه محکوم شده‌اند، بلکه وضعیت در زندان به گونه‌ای شده که این‌ها بعد از تحمل مدت حبس هم سلامت بیرون نخواهند آمد.»

مادر هنگامه شهیدی خواستار آزادی دختر بیمارش است

مادر روزنامه‌نگار زندانی هنگامه شهیدی روز گذشته در مصاحبه با کمپین در خصوص مشکلات و بیماری‌های متعدد دخترش در زندان و کمبود توجه پزشکی به وی در زندان اوین سخن گفت. هنگامه شهیدی روزنامه‌نگاری است که اینک در حال گذراندن محکومیت ۶ سال در زندان است. وی به کمپین گفت: «هنگامه در زندان دچار رماتیسم قلبی، کلیه درد، ناراحتی معده و افسردگی شدید شده است … و به تشخیص پزشکان زندان او برای مداوا نیازمند امکانات بیش‌تری از داخل زندان است. من نمی‌دانم آن خانم، سارا شورود کوه‌نوردی که به قول خودشان جرمش جاسوسی بوده به‌دلیل بیماریش آزاد می‌شود اما به بچه من که مال این کشور است برای مداوا مرخصی قایل نمی‌شوند. بعد از دو ماه دویدن ۸ روز پیش اعلام کردند که مرخصی هنگامه نیاز به ۶۰۰ میلیون وثیقه دارد. آخر آن‌ها می‌دانند که والدین فرهنگی بازنشسته هنگامه توانایی پرداخت ۶۰۰ میلیون وثیقه را ندارد. من دیروز نامه‌ای به دادستان نوشتم مبنی بر این‌که پرداخت این مقدار وثیقه در حد توانم نیست. … بدترین چیز برای مادر این است که بچه‌اش بیمار است و نمی‌تواند کاری برایش انجام دهد. آخر من همه زندگیم را هم بفروشم ۶۰۰ میلیون نمی‌شود . تازه چند میلیون هم باید خرج کنم تا هنگامه را درمان کنم. خانه‌ام در گرو دادگاه برای بیرون آوردن بار اول هنگامه است. من دیگر چیزی ندارم .آن‌ها که این‌ها را می‌دانند اگر نمی‌خواهند مرخصی بدهند خب راحت بگویند نمی‌دهیم و خودشان مداوا کنند.»

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فوری کلیه زندانیان عقیدتی در ایران است و از مقامات ایرانی می‌خواهد تا اجازه بدهند پزشکان مستقل جهت رسیدگی به وضعیت سلامتی زندانیان محبوس در زندان‌های ایرانی بروند و آن‌ها را از مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز بهره‌مند سازند.

آرون رودز گفت: «این عمل به‌جای انکار، طفره رفتن، و ایجاد ابهام، به‌صورت عملی تعهد ایران را نسبت به حقوق بشر نشان خواهد داد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,