Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
حکم تعلیق مقامات قضایی مرتبط با کهریزک،

«قاضی مرتضوی تعلیق شد»

2010 August 23

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه حکم تعلیق 3 مقام قضایی مرتبط با تخلفات و جنایات سال گذشته بازداشتگاه کهریزک صادر و به آنان ابلاغ شده است.

به گزارش مهر، بر اساس کیفرخواستی که پیش از این توسط دادسرای انتظامی قضات صادر شده بود‌، شعبه یک دادگاه انتظامی قضات پس از طی مراحل رسیدگی قانونی در خصوص بررسی مسوولیت 3 نفر از مسوولان ارشد دادستانی تهران در پرونده حوادث سال گذشته بازداشتگاه کهریزک که نامی از آن ها برده نشده اما حکایت از حضور سعید مرتضوی در بین این افراد را دارد‌، حکم تعلیق قضایی افراد فوق را صادر و به نام‌بردگان ابلاغ کرده است.

از سویی دیگر یکی از وکلای خانواده‌های کشته‌شدگان در کهریزک به بی‌بی‌سی فارسی گفت سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد)، معاون امنیت وقت دادستان تهران و علی‌اکبر حیدری‌فر، دادیاری که دستور انتقال معترضان به بازداشتگاه کهریزک را صادر کرده است، از مقام خود تعلیق شده‌اند.

بر اساس این حکم که وفق نظر کارشناسان قضایی و وکلا در تاریخ احکام قضایی  بعد از انقلاب اسلامی بی‌سابقه است‌، افراد یاد شده باید از سمت‌هایشان عزل شده و در خصوص اتهامات مطروحه در پرونده مسوولیت خویش را پذیرفته و خارج از مصونیت قضایی مانند شهروندان عادی پاسخ‌گو باشند.

این حکم تعلیق قضایی بر اساس پرونده های مشروح جداگانه و در تاریخ 24 مرداد ماه 1389 صادر شده است.

لازم به یادآوری است که پیش از این و در تاریخ 9 تیر 1389 سازمان قضایی نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه‌ای از صدور حکم قصاص نفس عاملان قتل در بازداشتگاه کهریزک خبر داد. این سازمان هم‌چنین با اشاره به صدور کیفرخواست علیه 12 نفر از متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک توسط دادسرای نظامی تهران از رسیدگی به اتهامات متهمان با رعایت مقررات قانونی در جلسات متعدد دادگاه با حضور شکات، متهمین و وکلای آنان و هم‌چنین صدور نهایی احکام قضایی برای آنان خبر داده بود.

یادآوری می‌شود در این خبرگزاری در تخلفات و جنایات صورت گرفته در حوادث سال گذشته بازداشتگاه کهریزک تنها به کشته شدن 3 جوان به نام‌های محسن روح‌الامینی‌، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر اشاره شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment


  1. مزدک
    1

    با درود
    بایستی “امام” امثال مرتضوی،احمدی نزاد و سعید امامی ها یعنی مصباح یزدی که مانند اینها را سر کار اورده و می اورد، دادگاهی کرد. و گرنه این اوباش ها فراوانند و می آورند و میبرندشان.
    مزدک