Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
برای معرفی سه وزیر دیگر

«دولت در دوراهی انتخاب»

2009 September 25

خبر آن‌لاین

این روزها اخبار ضد و نقیضی درباره وزرای پیشنهادی دولت برای سه وزارت خانه باقی‌مانده منتشر می‌شود. از یک‌سو دولت‌مردان دهم اعلام می‌کنند که تصمیم نهایی برای معرفی این وزرا اخذ شده و فقط در انتظار پایان تعطیلات مجلس هستند و از سوی دیگر از احتمال تغییر در لیست اسامی این وزرا سخن می‌گویند.

20090925-vozara-koocheh

جالب آن که این تفاوت موضع، ظرف یک روز ان هم از سوی یک منبع دولتی صورت می‌گیرد. ایرج ندیمی مشاور پارلمانی دولت که روز سه شنبه از عدم تغییر اسامی 2 وزیر وزارت خانه‌های نیرو و آموزش و پرورش خبر داده به فارس گفته بود که این دو وزیر همراه با وزیر رفاه و تامین‌اجتماعی که وزیر این وزارت خانه نیز مشخص شده، هفته اول آغاز به کار مجلس شورای اسلامی به قوه مقننه معرفی می‌شوند.

اما او دیروز در گفت وگوی دیگری با مهر از احتمال تغییر در وزرای پیشنهادی سخن گفت. مشاور معاون پارلمانی رییس‌جمهور با اعلام اینکه وزیران پیشنهادی 3 وزارتخانه نیرو، اموزش و پرورش و رفاه هفته آینده به مجلس معرفی خواهند شد گفت: «احتمال تغییر در معرفی یکی از وزیرانی که پیش از این به مجلس معرفی شده بود وجود دارد.»
او که تصمیم‌گیری نهایی برای معرفی وزیران باقیمانده به مجلس را به بعد از برگشت رییس‌جمهور از سفر به نیویورک موکول می‌کرد، گفت: «قرار است ملاحظاتی درباره معرفی وزیران صورت بگیرد. به گفته وی این ملاحظات درراستای تامین نظر رهبری، نمایندگان و دیگر عزیزان کشور است که البته باید از سوی احمدی‌نژاد صورت پذیرد.»

البته ارایه این اخبار متناقض درباره وزرای پیشنهادی تنها به مواضع ندیمی خلاصه نمی‌شود. چه آن که اسفندیار رحیم‌مشایی سرپرست نهاد ریاست جمهوری و مسوول دفتر رییس‌جمهور در حاشیه سفر احمدی‌نژاد به نیویورک هم به خبرنگاران گفته بود که هیچ تغییری در وزرای پیشنهادی رخ نداده و دولت منتظر پایان تعطیلات مجلس است تا آن ها را دوباره به مجلس معرفی کند.

اما دیروز محمد‌رضا رحیمی معاون اول رییس‌جمهور در حاشیه مراسم نواختن زنگ مهر در عین حالی که از نظر احمدی‌نژاد در این باره ابراز بی‌اطلاعی می‌کرد، گفت که امکان تغییر در اسامی وزرای پیشنهادی وجود دارد.

جایگاه متزلزل آلیا
از انجا که مشاور پارلمانی رییس‌جمهور از احتمال تغییر تنها یک وزیر سخن گفته بود، می‌توان تصور کرد که این وزیر پیشنهادی متغیر کسی نیست جز فاطمه آلیا وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش که از ابتدا، معرفی‌اش به مجلس با حرف و حدیث‌هایی همراه بود. چه آن که رییس دولت دهم بی‌توجه به نظر مخالف علمایی هم چون آیات عظام مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و مظاهری، بار دیگر یک وزیر زن را برای کابینه‌اش به مجلس معرفی کرده بود که نه تنها مایه تعجب علما، که حیرت نمایندگان را هم برانگیخته بود.

این‌گونه به نظر می‌رسد که به زعم وی حتا اگر معرفی وزیری تغییر کند به منزله تغییر در مشی رییس‌جمهور نیست، چون او به دنبال معرفی وزرایی با توانایی جلب رای اعتماد بالاست

البته ندیمی در هیچ یک از مصاحبه‌های اخیرش نگفته است که چرا ظرف یک روز این ملاحظات در دولت احساس شده و چرا بعد از 15 روز دولت به یاد توصیه‌های رهبری افتاده است که از آن ها خواسته بود نظر مراجع را درباره وزرای زن تامین کنند؟ این در حالی است که او با بیان این‌که احمدی‌نژاد درپی معرفی وزرایی به مجلس است که در همان مرحله نخست با رای اعتماد بالا مشغول به کار شوند، اصرار دارد که بگوید در مواضع رییس‌جمهور نسبت به گذشته هیچ‌گونه تغییری ایجاد نشده است. به این ترتیب این‌گونه به نظر می‌رسد که به زعم وی حتا اگر معرفی وزیری تغییر کند به منزله تغییر در مشی رییس‌جمهور نیست، چون او به دنبال معرفی وزرایی با توانایی جلب رای اعتماد بالاست. این درحالی است که اگر واقعا احمدی‌نژاد چنین خطی داشت، برخی از اعضای لیست اولیه وزرای پیشنهادیش را تغییر می‌داد تا دو وزیرش رد نشوند و برخی دیگر هم با آرای ناپلئونی به کابینه نپیوندد.
از این منظر می‌توان گفت که اتفاقا احمدی‌نژاد تغییر موضع داده است. تغییری که نه از دیروز که از دو هفته پیش با پس گرفتن نامه معرفی دو وزیر پیشنهادی خود را نمایان ساخت.

البته این تغییر موضع دولت تنها به دلیل نظر مخالفت علما نبود. چه آن که آلیا جایگاه رفیعی هم در منظر نمایندگان نداشت. از همان زمانی که او به مجلس معرفی شد، نمایندگان از تحصیلات غیرمرتبط وی با وزارت اموزش و پرورش و تجربه محدود وی در این وزرات خانه انتقاد کردند و پیش‌بینی نمودند که او هم هم چون آجرلو توان چندانی در جلب آرای نمایندگان نخواهد داشت. اوج مخالفت با وی ان زمان شکل گرفت که حتا علی عباسپور رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان مرتبط‌ ترین کمیسیون با این وزارت خانه نیز با معرفی الیا مخالفت کرد. از این رو این انتظار می‌رفت که الیا نیز دچار عاقبت سوسن کشاورز نخستین وزیر پیشنهادی دولت دهم برای وزارت آموزش و پرورش شود. به همین دلیل از همان دو هفته پیش تاکنون جمعی از نمایندگان در حال رایزنی و مشورت با الیا هستند تا او را به انصراف از پذیرش این پست قانع کنند و از او بخواهند که مشی زهره الهیان را در پیش بگیرد که به احترام نظر مراجع از پذیرش پیشنهاد وزارت رفاه خودداری کرد.

علی احمدی برمی گردد؟
اگرچه آلیا اعلام کرده بود که قصد کناره‌گیری از وزارت اموزش و پرورش را ندارد اما زمزمه‌هایی دال بر کنار گذاشتن وی از سوی دولت شنیده می‌شود. کما اینکه روز گذشته «مهر» از احتمال جایگزینی علیرضا علی‌احمدی به جای آلیا خبر داد. به این ترتیب وزیر پیشین اموزش و پرورش به جایگاه گذشته خود بر می‌گردد. اما این احتمال چندان قریب به یقین نیست. چرا که اگر احمدی‌نژاد به ابقای وی نظر داشت، حداقل او را به عنوان سرپرست در این وزارت خانه حفظ می‌کرد. اما چنین نشد. آرای محدودی که به علی‌احمدی در مجلس هفتم ارایه شد نیز این تردید را ایجاد می‌کند که چه بسا مجلسیان به دلیل انتقاداتی که به عملکرد دوباره وی دارند، دیگر به او رای اعتماد ندهند.

اخباری حاکی از احتمال معرفی مهرداد بذرپاش برای وزارت رفاه نیز مخابره شده است. این در حالی است که او با سابقه مشاوره به رییس‌جمهور در حوزه جوانان و مدیریت پارس خودرو و سایپا، در دولت دهم برای ریاست سازمان ملی جوانان در نظر گرفته شده بود

اخباری حاکی از احتمال معرفی مهرداد بذرپاش برای وزارت رفاه نیز مخابره شده است. این در حالی است که او با سابقه مشاوره به رییس‌جمهور در حوزه جوانان و مدیریت پارس خودرو و سایپا، در دولت دهم برای ریاست سازمان ملی جوانان در نظر گرفته شده بود. چنانچه معرفی وی به عنوان وزیر پیشنهادی رفاه صحت داشته باشد، او باید از ریاست سازمان جوانان استعفا دهد. هرچند که او تاکنون حضور پررنگی در این سازمان نداشته است. پیش از این نیز از ارایه برنامه‌های وی برای تصدی وزارت رفاه به رییس‌جمهور اخباری منتشر شده بود. اما هنوز این اخبار تایید یا تکذیب نشده‌اند.
همانطور که پیش از این هم طی نامه‌ای به مجلس اعلام شده بود، پس از عدم کسب رای اعتماد محمد علی‌ابادی از مجلس قرار است علی ذبیحی که پیش از این مشاور رییس‌جمهور در امور استانها و رییس کمیته استانی ستاد احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 بود، به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس معرفی شود. بر اساس اخرین اخبار تغییری در این تصمیم رییس‌جمهور ایجاد نشده است.

پایان انتظار معرفی وزرا
تنها وجه مشترک در این اظهارات متناقض، معرفی هم زمان هر سه وزیر باقی‌مانده به مجلس پس از پایان تعطیلات تابستانی نمایندگان است که از سوی مشایی، رحیمی و ندیمی تایید شده است. از این رو با بازگشت احمدی‌نژاد به کشور نامه معرفی وزرای پیشنهادی رفاه، آموزش و پرورش و نیرو طی هفته اینده به مجلس ارایه خواهد شد و نمایندگان ظرف 10 روز پس از ان به بررسی سوابق و صلاحیت‌های انها برای احراز پست وزارت خواهند پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|