Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
مادر ندا آقاسلطان:

«از سازمان‌ حقوق‌بشر می‌خواهم قاتل دخترم را پیدا کنند»

2010 August 31

هاجر رستمی مادر مرحوم ندا آقاسلطان دختر ۲۷  ساله‌ای که در جریان یکی از تجمعات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته به ضرب گلوله کشته شد در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران خواستار پیداکردن قاتل دخترش توسط مجامع بین‌المللی از جمله دادگاه لاهه و سازمان‌های حقوق بشری شد.

منبع : کمپین بین المللی حقوق بشر

به گفته خانم رستمی پی گیری‌های خانواده برای یافتن قاتل دخترش به نتیجه‌ای نرسیده است. او به کمپین گفت: «هیچ حرفی ندارم به دولت بزنم، تمام این مدت سکوت کردم، فقط از دنیا می‌خواهم به داد من برسند و قاتل ندا را پیدا کنند. بچه‌ام را از دست دادم و زندگی‌ام دگرگون شده است هر بار از سر خاک ندا می‌آیم، احساس می‌کنم همین الان ندا رفته و به خاک سپردیمش.»

وی به کمپین گفت که مقامات پس از مرگ دخترش هیچ فشاری به خانواده توسط مسوولان وارد نکرده‌اند و رفتاری توام با احترام داشته‌اند با این وجود از تلاش گسترده برای تحریف واقعیت مرگ دخترش گلایه کرد. از جمله این تلاش‌ها وی به فیلم‌های پخش‌شده از صداوسیما، اظهارات برخی مقامات مسوول هم‌چون امامان جمعه و به صورت خاص اظهارات عزت‌اله ضرغامی رییس صداوسیما اشاره کرد.

مادر ندا آقاسلطان در خصوص مستندسازی‌های صداوسیما و تلاش برای تحریف واقعیت از طریق نمایش فیلم در شبکه سراسری در مورد مرگ دخترش به کمپین گفت: «من فیلم را ندیدم، فقط شنیدم. نمی‌خواهم که ببینم. نظری هم ندارم. تا به‌حال سه‌بار فیلم درست کردند، هر بار حرف قبلی خودشان را نقض کردند، ولی تا آن جایی‌که من مادر ندا هستم، می‌دانم، او برای تظاهرات بیرون رفته بود و به دست نیروهای خودشان کشته شده است، غیر از این چیز دیگری نمی‌تواند باشد.»

وی در خصوص اهدافی که چنین برنامه‌هایی دنبال می‌کنند گفت: «می‌خواهند بگویند مملکت آزادی داریم، هر کسی می‌تواند، ابراز عقیده کند و آزادی تمام و کمال در مملکت ایران وجود دارد؛ در صورتی که اصلن چنین چیزی وجود ندارد.» هاجر رستمی در پاسخ به این پرسش کمیپن که آیا مطالب مطرح شده در مستندهای تولید شده را باور دارد یا خیر، پاسخ داد: «هیچ کس این دروغ‌ها را باور نکرده، نه مردم ایران نه مردم جهان. گفتند قاتل یک زن است، مگر ندا چه کار کرده بود که باید زنی او را بکشد. من که می‌دانم، قاتل چه کسی است، ولی خوب، دولتی‌ها این را قبول نمی‌کنند.»

هاجر رستمی تاکید کرد که در مقابل ساختن این فیلم‌ها سکوت کرده گفت: «‌وقتی در روز روشن ندا را زدند کشتند من شکایت کردم به هیچ جایی هم تا حالا نرسیدم بیایم در مورد فیلم شکایت کنم؟ به کی شکایت کنم؟» او به کمپین گفت که در مقابل این طرز برخورد، تنها به حمایت جهان دلگرم است: «گفتند فیلم خودکشی ندا را ما نساختیم. گفتم بالاخره صداوسیمای شما آن‌را پخش کرده است، چه طور شما خبر نداشتید؟ گفتند ما می‌خواهیم یک فیلم درست کنیم، بگوییم ندا را چه کسی کشته که در آن فیلم، قاتل را هم یک خانم معرفی کردند. وقتی به فیلم خودکشی ندا اعتراض کردم، گفتند اعتراضت را در روزنامه مطرح کن، من پاسخ دادم که روزنامه‌ای که دولت آن‌را درست می‌کند، من دراین روزنامه چه بگویم؟»

مادر ندا آقاسلطان در ارتباط با استدلال مقامات دولت جمهوری اسلامی مبنی بر مبرا کردن خود از دخالت در این حادثه گفت: «آن‌ها می‌گویند شما که می‌دانید، دولت ندا را نکشته است، ندا مرگ‌اش مشکوک بوده، شاید چند نفر در این درگیری کشته شدند؛ ولی ندا را ما نکشتیم. این‌ها دسیسه است، برای بد جلوه‌دادن جمهوری اسلامی در دنیا، می‌خواستند با قتل ندا، ریشه جمهوری اسلامی را از بین ببرند، اما با ساختن این فیلم‌ها آبروی خودشان را بیش‌تر بردند.»

خانم رستمی در خصوص فشار آوردن ماموران امنیتی برای ضبط مصاحبه تلویزیونی از خانواده آقا سلطان به کمپین گفت: «به من گفتند دولت، قاتل دختر شما نیست؛به همین خاطر در تلویزیون یا هر جایی که می‌خواهید، بیایید صحبت کنید. گفتم من قاتل ندا را می‌شناسم و به‌همین دلیل در صدا وسیمای شما هیچ‌وقت نمی‌آیم. گفتند شما به‌عنوان پدر و مادرش در این فیلم تقاطع حضور داشته باشید، من پاسخ دادم صدا و سیمایی که رییس‌اش آقای ضرغامی باشد که گفته است؛ ندا هنرپیشه بوده، فیلم بازی کرده که و چشم‌هایش را آن حالت درآورده، من در چنین صدا و سیمایی نمی‌آیم.»

وی در ارتباط با حضور آقای پناهی، استاد موسیقی، و هم‌چنین ستاره، دوست ندا، در مستند تقاطع گفت: «بعد از مراسم هفتم، یک‌سری وسایل ندا را از آقای پناهی گرفتم و پس از آن آقای پناهی را ندیدم. یعنی نخواستم که ببینم؛ چون من پیش خودم فکر کردم کسی که به اطلاعات برود، همه کار می‌تواند انجام دهد، ولی این حق را هم برایشان قایل هستم؛ هر کاری می‌خواهند، انجام دهند.»

هاجر رستمی اضافه کرد: «چند روز پیش دوستی از آمریکا تماس گرفت و گفت ندا در خواب می‌گفت به مادر و پدرم بگویید از قاتل من در ایران شکایت کنند و اگر نتوانستند به دادگاه لاهه شکایت کنند و من این تماس شما را در پی خوابی که دوستم درباره ندا دیده می‌دانم.»

هاجر رستمی در پایان گفت‌وگویش با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «من می‌خواهم از طریق این رسانه به آقای ضرغامی که گفته‌اند ندا هنرپیشه بوده و به همین دلیل چشم‌هایش با چشم‌های باز از دنیا رفته است بگویم؛ آقای ضرغامی یک لحظه، یک لحظه، خودت را به‌جای من بگذار، یک لحظه، نمی‌گویم سال‌ها…. این حرف آقای ضرغامی روی من اثر بسیار بدی گذاشت و من گفتم خدایا خودت می‌دانی و خودت، ندا هنرپیشه نبوده، انسانی بوده مثل همه جوان‌های دیگر، برای آزادی‌اش به تظاهرات رفت چرا باید بگویند ندا یک هنرپیشه بوده؟ چشم‌های ندا بازمانده و باز می‌ماند تا لحظه‌ای که به نتیجه برسد، به هدف‌اش برسد، اگر چشم‌هایش بسته می‌ماند، شاید آن‌قدر تاثیر گذار نبود، چشم‌های باز ندا شاید دنیا را تکان داده، ملت ایران را تکان داده، چون اصلن منکر اصل قتل ندا هستند.»

سابقه خبر:

ندا آقاسلطان متولد ۳ بهمن۱۳۶۱، یکی از ده‌ها تنی است که در جریان اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری ایران، روز شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در محله امیرآباد، تقاطع خیابان شهید صالحی و کوچه خسروی به ضرب گلوله، کشته شد و تاکنون هیچ‌کس مسوولیت قتل وی را به عهده نگرفته است. طی ماه‌های پس از فوت وی، صداوسیما و برخی مقامات جمهوری اسلامی در چندین نوبت، روایت‌های مختلفی از مرگ وی ارایه دادند.

پیش از این شبکه انگلیسی برون مرزی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران ،”PRESS TV “، مستندی از جزییات قتل ندا پخش و ادعا کرد ندا آقا سلطان، خود بخشی از یک صحنه‌سازی قتل بوده و در آن صحنه با عوامل ساخت فیلم، هم‌کاری می‌کرده است، ولی بعد از انتقال ندا به اتومبیلی برای بردن وی به بیمارستان، عوامل تهیه‌کننده فیلم، ندا را به قتل می‌رسانند.

فردی که در آخرین لحظات زندگی خانم آقاسلطان بالای سر وی بوده و تنفس مصنوعی داده فردی به نام آرش حجازی است. وی متولد ۱۳۴۹ و مترجم آثار پائولوکوئیلیو در ایران می‌باشد. وی، پزشک و نویسنده‌ای که شاهد حادثه بود، عامل قتل را یکی از موتورسواران شبه نظامی بسیج می‌داند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,