Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
قصه مکرر مظلوم و ظالم،

«ای آزادی‌ ای خجسته آزادی»

2010 September 07

تقی رحمانی

قصه مکرر مظلوم و ظالم همیشه دردآور است. سحر کردن شب 23 ماه رمضان 1431 ه. ق سخت پر ماجرا بود. دعا و گریه و ناله و حتا یادآوری ظلم‌های گذشته باز هم نمی‌توانند از شدت بی‌دادی که بر مهدی کروبی فرزند احمد و خانواده او رفت بکاهند. سال‌هاست که با درد هر آزاده و مبارز و سخت‌کوشی  گریسته‌ام. فرقی نمی‌کند ظلم و ظالم کجا باشد. هر جا مظلومی هست دلمان می‌لرزد. در غزه وقتی که دولت اسراییل  ظلم می‌کند اندوهگین می‌شویم، زمانی که به دارفور نظر می‌کنیم غمگین می‌شویم.  ظلم در همه جهان است. زمانی که نوجوان بودم  دلتای رود دانانگ و رود مکنگ در ویتنام مکان دردآوری بودند  که نماد مقاومت ویتنامی‌ها علیه  آمریکایی‌ها بود. بعد با ظلم علیه فلسطین و ایران آشنا شدم. ظلم ،ظلم است و شدت و حدت آن نمی‌تواند به عادت تبدیل شود.

گفتم که شب بیست و سوم رمضان تا سحر شب سختی بود. در بعدازظهر آن‌روز از حسین کروبی شنیدم  که امشب می‌خواهند وارد ساختمان شوند و ما در خانه جمع می‌شویم و منتظر هر حادثه‌ای هستیم. زمانی درد و هراسم بیش‌تر شد که خانم کروبی در مصاحبه‌ای گفت مهاجمان وارد ساختمان شده‌اند. انگار که دیگر هیچ چیز نمی‌تواند آرامم کند. نرگس هم که بیماری‌اش ادامه دار شده و می‌ترسم مزمن شود نگران شد. نرگس می‌گوید کروبی تنها مقامی از نظام جمهوری اسلامی بود که ما را با روی باز  در دوران اسارت می‌پذیرفت. مادرم پارچه خانه کعبه را نشان می‌دهد که کروبی در دیدار با خانواده ملی مذهبی‌ها تقسیم کرده بود. مادرم می‌گوید:«خدایا کمکش کن». اما من آرام نمی‌شوم. لحظه اعدام‌های 1367 در ذهن‌ام مرور می‌شود اما باز هم التیام نمی‌یابم. خواندن جوشن کبیر را آغاز می‌کنم  در ذکر یا مفرج‌الهموم متوقف می‌شوم.

در این لحظات  به مومنی پر ماجرا ، زید آبادی صادق، سحرخیز صریح، صابر مقاوم، بداغی مظلوم، صمیمی شهرآشوب، بهاره هدایت‌نو عروس بند‌کشیده، زینب جلالیان مصیبت‌کش، عماد بهاور آرام و با وقار، نظرآهاری زجر کشیده و ملیحی بشاش و عبدالرضای تاجیک استوار و ایستاده بر آرمان و ده‌ها زندانی دیگر  فکر می‌کنم

کسی درون من می‌گوید خداوند کروبی را دوست دارد و او هم باید کفاره اعمالش را پس بدهد.  اما می گویم خون را با خون  نمی شورند.  این درد  را سر ایستادن نیست. او شیردل است و شجاعانه از حقوق شهروندان دفاع کرده و چندین و چند سال است که چنین می‌کند. دست‌ام را بر سرم می‌گذارم و کتاب حسین وارث آدم شریعتی را می‌گشایم. شریعتی از عاشورا می‌گوید. از هزاران هزار که به‌نام حسین، حسین را فراموش کرده‌اند و شمشیر حسین بر زمین مانده است. چند سطری را می‌خوانم. کسی در درون من به من می‌گوید همیشه این رسم بوده است که حسینی‌ها را می‌کشند به‌نام حسین. با خود می‌گویم در دوران شریعتی همه چیز سیاه و سفید بود. او جنگ مذهب علیه مذهب را ندیده بود و ما اکنون داریم می‌بینیم. در دوران شبهه‌ها دیگر  به آسانی و به راحتا دوران شریعتی نمی‌توان از حق و باطل گفت. فراموش نکنیم که امام علی معتقد بود که بعد از پیامبر کار زمانی سخت شد که راه گم کرده و ظالم هر دو گرفتار شدند و راه درست بسیار سخت و ظریف شد. بازهم سخنان حسین و فاطمه کروبی به ذهنم هجوم می‌آورند.

به راستی در شب‌های احیا و شب‌های متعلق به امام علی به خانه مردی هجوم آوردند که از پس ظواهر حکومت دینی با حفظ باورهایش از ظلم‌ها و اجحاف‌ها سخن گفت و ایستاد و پاپس نکشید. اما عده‌ای بعد از خواندن زیارت عاشورا و برگزاری احیا به خانواده‌ای بی‌پناه روی می‌آورند. او بزرگوارانه و تیز هوشانه از هیچ کس تقاضای کمک نمی‌کند. این حرکت او مصداق «فاصبر به ما یقولون» است. زیرا خرابیان می‌خواهند جنبش سبز و رهبرانش را کلافه کرده  و بعد هم شدت عمل نشان دهند.

اما در این شب احیا مهدی کروبی در ذهن و فکر جای گرفته بود همان شیخ شیردلی که مصداقی و مرحله به مرحله  به حقوق بشر رسید  و بر سر آن ایستاد

با خود می‌گویم که همیشه حسین وارث آدم است که در میان حامیان خود ناشناخته است. این‌بار معیارهای حکومت علی به‌وسیله مدعیان حکومت او گم شده است. به راستی مهاجمان و حاکمان تاریخ نمی‌دانند روز عاشورای 1388 ه. ش چه کسی مظلوم بود؟ آیا آن‌ها نمی‌دانند در شب احیای 23 رمضان  1431 چه کسی مظلوم بود؟ آرام نمی‌گیرم. ساعت از 2 بامداد گذشته است. مثنوی را می‌گشایم و این بیت می‌آید: «او خدو انداخت بر روی علی، افتخار هر نبی و هر ولی» و تا جایی می‌رسم که مولانا از زبان علی می‌گوید:«من شیر حق‌ام نه شیر هوا». اما مثنوی هم من را آرام نمی‌کند. سکوت سرشار از ناگفته هاست. من محاصره شده‌ام و درونم غوغایی است. در لحظه روزهای سخت سلول انفرادی و بندهای زندان و در موقعیت‌های دشوار بیرون زندان گاه‌گاهی این شعر دردآور شاملو را مرور می‌کنم: «به ما گفته بودند که آن کلام مقدس را به شما خواهیم آموخت.

اما عقوبتی جان فرسا را تحمل می‌بایدتان کرد و عقوبت جان‌فرسا را چندان تحمل کردیم که آن کلام مقدس نیز از خاطرمان برفت.» خدایا چنین سرنوشتی را برای ایران نپسند. باز هم نا آرامم. با خود جمله شریعتی را مرور می کنم  که می گفت:«  چه سخت است ملتی شیعه علی باشد اما سرنوشت یزید داشته باشد.» هیچ چیز و هیچ کس آرامم نمی‌کند. من که بیش‌تر در وسط ماجراها بوده‌ام نمی‌توانم زمانی که در ماجرا نیستم خود را آرام کنم. با این‌که سختی‌های فراوان هم کشیده‌ام اما دلم جای دیگر است. در این لحظات  به مومنی پر ماجرا ، زید آبادی صادق، سحرخیز صریح، صابر مقاوم، بداغی مظلوم، صمیمی شهرآشوب، بهاره هدایت‌نو عروس بند‌کشیده، زینب جلالیان مصیبت‌کش، عماد بهاور آرام و با وقار، نظرآهاری زجر کشیده و ملیحی بشاش و عبدالرضای تاجیک استوار و ایستاده بر آرمان و ده‌ها زندانی دیگر  فکر می‌کنم و در ذهنم همه رفتگان راه آزادی را مرور می‌کنم.

اما در این شب احیا مهدی کروبی در ذهن و فکر جای گرفته بود. همان شیخ شیردلی که مصداقی و مرحله به مرحله  به حقوق بشر رسید  و بر سر آن ایستاد.  او تحت فشار قرار گرفته است و تکلیف دینی او با رعایت حقوق بشر هم‌راه شده است. این هم‌راهی مبارکی است. اعتقاد محکم در پیوند با حقوق بشر دوران ساز می‌شود. این هم‌راهی در جامعه ایران بارها رخ داده است. این دید امیدوار کننده باعث می‌شود که اشک در چشم‌هایم جمع شود. با خودم می‌گویم خدایا تو خود به ما گفتی که «بخوانیدم تا اجابت کنم.» اگرچه گفته‌ای که هر خواسته‌ای هزینه دارد اما خدای من کمکمان کن تا هزینه‌ها را کاهش دهم. باز هم با خود زمزمه می‌کنم «خدایا این درد را درمان کن» «خدایا حق گویان را سرگردان مکن.» باز هم می‌گویم خدایا کروبی شیردل، میرحسین مقاوم و همه سبزها را سربلند کن و همواره آن‌ها در دولت، بر دولت و با دولت مدافع حقوق مردم از هر باور و عقیده‌ای کن.

سرم را در دست می‌گیرم و لبهایم تکان می‌خورد. چشم‌هایم در قاب عکس شریعتی مات می‌شود که زیرش نوشته :«‌ای آزادی‌ای خجسته آزادی». لبخند شریعتی در عکس هم آزارم می‌دهد و هم آرامم می کنم و احیای خود را با یاد رنج‌های تحمیل شده بر کروبی و خانواده فداکارش پایان می‌برم به این امید که در سال آینده به خانه هیچ آزادی‌خواهی حمله نشود و آزادی‌خواهان در بند کشیده آزاد شوند.

تقی رحمانی، شهریور 89

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,