Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
قانون‌اساسی فعلی رنگ و بوی نظامی دارد،

«همه‌پرسی اصلاحات در قانون‌اساسی ترکیه»

2010 September 12

خبر/ رادیو کوچه

صبح روز یک‌شنبه همه‌پرسی اصلاحات در قانون‌اساسی ترکیه آغاز شده و مردم این کشور برای تصمیم‌گیری در مورد اعمال این اصلاحات به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، دولت «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید این اصلاحات برای تقویت دموکراسی در این کشور و پیش‌برد تلاش‌ها برای عضویت در اتحادیه اروپا ضروری است.

دولت می‌گوید با تصویب این اصلاحات، قانون‌اساسی ترکیه در چارچوب معیارهای اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت. این در حالی است که  اتحادیه اروپا از اصلاحات پیشنهادی حمایت کرده است.

پیشنهادهای دولت ترکیه برای اصلاح قانون‌اساسی موارد متعددی را شامل می‌شود. از جمله پیشنهادات، سخت‌تر کردن روند ممنوع‌کردن فعالیت احزاب سیاسی و اصلاح در روند انتصاب قضات و دادستان‌های دادگاه‌ها است.

موافقان می‌گویند اصلاح قانون‌اساسی فعلی ترکیه که از زمان کودتای نظامیان در سال ۱۹۸۰ ایجاد شده است، یک امر ضروری به شمار می‌رود. این افراد می‌گویند قانون‌اساسی فعلی، جواب‌گوی نیازهای ترکیه در زمان فعلی نیست.

از سوی دیگر  گروهی از منتقدان می‌گویند این تغییرات در راستای طرح حزب عدالت و توسعه برای اسلامی کردن ترکیه صورت می‌گیرد.

لازم به ذکر است قانون‌اساسی فعلی ترکیه زمانی تهیه شد که این کشور تحت حکومت نظامیان قرار داشت.

احزاب و گروه‌های مخالف، حزب حاکم عدالت و توسعه را که ریشه‌های اسلام‌گرایانه دارد متهم کرده‌اند که دلیل اصلی این همه‌پرسی، اعمال کنترل بیش‌تر بر دادگاه‌ها است.

گفتنی است در سال ۲۰۰۸، دادگاه قانون‌اساسی ترکیه با اختلاف رای اندکی ادامه فعالیت این حزب را جایز دانست و رای به انحلال آن نداد. اتهام متوجه حزب عدالت و توسعه این بود که ارزش‌های سکولار ترکیه را زیر پا گذاشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,