Saturday, 18 July 2015
22 September 2021
به بهانه پنجم مهرماه؛ روزجهانی گردش‌گری

«گردش‌گری، گرامی‌داشت گوناگونی‌ها»

2009 September 27

درنا درستکار/ رادیوکوچه

روز پنجم مهرماه (27 سپتامبر) هرسال، ازسوی سازمان جهانی گردش‌گری با عنوان «روز جهانی گردش‌گری» اعلام شده‌است.

هرساله برای این روز شعار خاصی انتخاب می‌شود و در یک یا چند کشور به طور مشخص مراسم ویژه آن از سوی سازمان جهانی گردشگری برگزارمی‌شود.

امسال سی‌امین سال‌گرد نام‌گذاری چنین روزی است. شعار روز جهانی گردش گری امسال «گردش‌گری، تجلیل گوناگونی» انتخاب شده‌است و بنا به سنت هرساله که این روز طی مراسمی در کشوری جشن گرفته می‌شود، در سال 2009 کشورآفریقایی «غنا» میزبان برگزاری مراسم این روز است.

20090927-worldtourismday-news1

هدف اصلی روز جهانی گردش‌گری این است که آگاهی جوامع بین‌المللی را در زمینه اهمیت گردش‌گری و ارزش‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن  ارتقا بخشند. این روز فرصتی خواهدبود برای برجسته‌کردن ظرفیت‌های تنوع فرهنگی و طبیعی درسراسر جهان به منظور دست‌یابی و حفظ این تنوع‌ها در مواجهه با پدیده جهانی‌شدن هم‌چنین تاکیدی است بر نقش گردش‌گری پایدار در حفظ این گوناگونی. این تنوع به مثابه نیروی محرکه‌یی پشتیبان گردش‌گری است که به نوبه خود تبدیل به یک موتور برای توسعه اجتماعی و اقتصادی، کاهش فقر و افزایش درک بین‌المللی است. ازدیگر سو بیان‌گر نقش گردش‌گری در ایجاد هم کاری‌های بین المللی و تضمین توسعه پایدار است.

پس از آن‌که در سومین مجمع عمومی سازمان جهانی گردش‌گری در اسپانیا، در سپتامبر 1979 تصمیمی مبنی بر انتخاب روزی با این عنوان گرفته‌شد، از روز 27 سپتامبر سال 1980  این روز با عنوان «روزجهانی گردش گری» گرامی داشته می‌شود.

اما دردوازدهمین جلسه مجمع سازمان دراستانبول، ترکیه، در ماه اکتبر سال 1997 ، مجمع عمومی سازمان UNWTO مصمم شد تا هرساله یک کشور میزبان را به عنوان هم‌کار این سازمان برای بزرگ‌داشت روز جهانی گردش‌گری انتخاب‌کند.

در پانزدهمین اجلاس سازمان در پکن در سال 2003 تصمیم گرفته‌شد که طی یک دسته‌بندی جغرافیایی در سال 2006 این روز در اروپا، در سال 2007 در جنوب آسیا، سال 2008 در آمریکا و در سال 2009 در آفریقا به صورت رسمی برگزارشود.

دبیرکل سازمان جهانی گردش‌گری نیز هرساله پیامی به این مناسبت ارسال می‌دارند.

روز جهانی توریسم هرسال شعار ی ویژه دارد:

1998 – مشارکت بخش‌های دولتی و بخش خصوصی: کلید توسعه گردش‌گری / مکزیک

1999 – گردش‌گری؛ حفظ میراث جهانی را برای هزاره جدید/ شیلی

2000 – فن‌آوری و طبیعت؛دو چالش گردش‌گری در طلیعه قرن 21 / آلمان

2001 –گردش‌گری؛ وسیله‌ای برای صلح و گفت‌وگوی تمدن‌ها /  ایران

2002 – اکوتوریسم، کلید توسعه پایدار / کاستاریکا

2003 – گردش‌گری؛نیروی محرکه برای کاهش فقر، ایجاد فرصت‌های شغلی، اجتماعی و هارمونی/  الجزایر

2004 — ورزش و گردش‌گری؛ دو نیروی محرک برای درک متقابل، فرهنگ و توسعه جوامع/ مالزی

2005 — سفر و حمل و نقل؛ از رویاهای ژول ورن تا واقعیت قرن 21/  قطر

2006 — غنای گردش‌گری/ پرتغال

2007 – گردش‌گری درها را روی زنان می‌گشاید/ سریلانکا

2008 — تغییرات آب‌وهوایی و صنعت گردش‌گری / پرو

2009 – گردش‌گری تجلیل از گوناگونی / غنا

امسال کشورغنا که توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) نامزد میزبانی این روز است خود را برای برگزاری مراسم این روز آماده کرده‌است. این کشور که می‌رود تا خود را به‌عنوان مقصدی مهم برای گردش‌گری در آفریقا مطرح کند با برنامه‌ریزی کمیته ملی وزارت گردش‌گری مجموعه‌ای را فراهم کرده تا یک برنامه جامع با هدف گسترش جشن گردش‌گری  در سراسر کشور اجرا نماید.

این برنامه‌ها شامل برگزاری یک مسابقه بین‌المللی عکاسی آن‌لاین است که علاقه‌مندان می‌توانند با ثبت‌نام و ارایه عکس‌های خود به صورت الکترونیکی درسایت www.unto.org/wtd تا قبل از تاریخ 30 ژانویه 2010 در آن شرکت کنند. برگزاری تور میراث‌فرهنگی و تاریخی، دیدار از محیط زیست و مناطق کشاورزی در شهر «اکرا» از دیگر برنامه های این روز و چند روز بعد آن در غنا است.

20090927-worldtourismday-news

افتتاح رسمی نمایشگاه گردش‌گری در مرکز کنفرانس بین‌المللی آکرا (AICC) نمایشگاه  غذا، برگزاری نمایشگاه «مدرسه من سفر»، دیدار از مزرعه کاکائو وکنسرت موسیقی از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده برای این روز است.

به هرحال اختصاص‌دادن روزی جهانی به «گردش‌گری» نشان از لزوم موردتوجه قراردادن این صنعت در روزگاری که اقتصاد جهانی با فراز و نشیب همراه است، دارد. روزگاری که بسیاری از کشورها حتی فقیرترین آن‌ها از جهت غنای فرهنگی و تنوع جاذبه‌های گردش‌گری به جایگزین‌کردن این صنعت با سایر صنایع درآمدزای خود می‌اندیشند و در راستای آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

شعار امسال روز جهانی گردش‌گری تاکیدی‌است مکرر بر لزوم بهره‌بردن از تنوع اقلیمی، فرهنگی و تاریخی در سرزمین کهن‌مان – ایران – به منظور جذب هرچه بیشتر گردش‌گرانی که تشنه دیدار و آشنایی با این تنوع هستند. شعار امسال تاکیدی است بر این مطلب که می‌توان درعین جهانی‌شدن با حفظ هویت و فرهنگ خویش مستقل بود. می‌توان هم‌گام با گذر جهان به سوی پیوند هرچه بیشتر جهانی قدم برداشت اما سوار بر مرکب خویش بود و غنای فرهنگی بومی را ره‌توشه این سفر کرد …

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|