Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
مصاحبه‌ بیزیننس ویک با کمانگر

«پایان جستجو این جاست»

2010 September 17

منبع : مهرلاگ

سالار کمانگر در سال 1999 از دانشگاه استانفورد در رشته بیولوژی فارغ‌التحصیل شد و در عرض 7 سال توانست به یکی از کارکنان کلیدی شرکت گوگل مبدل شود. در میان موفقیت‌های وی در این شرکت می‌توان به نوشتن نخستین پلان تجارتی و مشارکت در طراحی سیستم آگهی‌های گوگل Adwords اشاره کرد. سیستم آگهی‌های کلمه‌ای هوشمند گوگل، یکی از رموز موفقیت تجاری این شرکت بوده است. سالار کمانگر 29 ساله، در حال حاضر جوانترین مدیر گوگل محسوب می‌شود.

مجله معتبر businessweek متن مصاحبه‌ای را که با کمانگر ترتیب داده بود، منتشر کرد، که توجه شما را به ترجمه این مصاحبه کوتاه جلب می‌کنم:

شما متخصص رشته بیولوژی هستید، چطور سر از دنیای فن‌آوری درآوردید؟

اوایل که به مدرسه می‌رفتم، بسیار مشتاقانه خیال پزشک شدن را در سر می‌پروراندم، تا این‌که زمانی را به تماشای طبابت پزشکان اختصاص دادم. از آن به بعد بسیار مشتاق شدم که دانش‌مند شوم. ولی روز به روز بیشتر متوجه می‌شدم که این کار هیجان‌آور نیست. بعدها وقتی دو هفته به صورت پاره‌وقت در گوگل مشغول شدم، فهمیدم که اعمالی که این کار من را با آن‌ها درگیر می‌کند، به من انرژی می‌دهد. درسی که من آموختم این بود که تنها تصور و خیالی که از یک کار داریم کافی نیست و باید از این‌که یک حرفه به صورت روزانه هیجان و انگیزه لازم را فراهم می‌کند، مطمئن شویم.

جوان‌ترین مدیر گوگل بودن، چه احساسی دارد؟

من به این قسمت جوانترین فکر نمی‌کنم. ما توان فکری یک گروه شروع‌کننده را با منابع یک شرکت بزرگتر داشتیم. اگر فارغ‌التحصیل دانشگاه باشی و نخستین کارت را شروع کرده باشی، به دنبال سلسله‌ مراتب نیستی، حتا اگر انرژی و جاه‌طلبی زیادی داشته باشی، این حس و حال چندان کارهایت را تحت‌ تاثیر قرار نمیدهد.

آیا تجربه بعدیت از آنچه نخست در گوگل احساس می‌کردی، متفاوت بود؟

من توانستم سریع پیش‌رفت کنم، چون زود شروع کردم، کارمندی که امروز کارش را شروع کند، تجربه من را نخواهد داشت. در مورد کسانی که کارشان در گوگل آغاز نکرده‌اند، گوگل جایی است که می‌توانند در آن متفاوت شوند و مورد توجه قرار گیرند.

قسمت مورد علاقه کارتان چیست؟

بودن در اتاقی که در آن گروهی از افراد خلاق هستند و تو می‌توانی با آن‌ها موافق و یا مخالف باشی و  درباره بهتر کردن محصولات یا وضعیت داد و ستد صحبت کنی.

توصیه‌ات برای فارغ‌التحصیلان جدید که به دنبال کار هستند چیست؟

بعد از این‌که تحصیلاتتان را به اتمام رساندید، خودتان را با مشغله ذهنی پیدا کردن یک کار عالی در یک جای عالی نگران نکنید، چون بخت کمی دارید که بتوانید هر چیزی را پیش‌بینی کنید، به جای آن در پی آن باشید که نوع حرفه مناسب را پیدا کنید. به این ترتیب موقعیت بهتری برای شناساندن خود و به پایان رساندن کارتان در یک شرکت مناسب خواهید داشت. خیلی بیهوده است که در پی پیشبینی کردن گوگل آینده باشید. من شانس آوردم ، ولی توانستم حرفه‌ای را بشناسم که مهم بود و سریع رشد کرد.

لیست ایرانیان گوگل که همگی از مدیران رده بالا هستند و توسط مترجم به متن اضافه شده است، عبارتند از:

امید کردستانی Omid Kordestani

سالار کمانگر Salar Kamangar

ترانه رضوی Taraneh Razavi

پدرام کیانی Pedram Keyani

رضا بهفروز Reza Behforooz

مایک جزایری Mike Jazayeri

شیرین اسکوئی Shirin Oskooi

شمیم صمدی Shamim Samadi

مریم کامورMaryam Kamvar

متن انگلیسی را در این آدرس بخوانید:

«The Search Ended Here»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۳ Comments


  1. غولومی
    1

    لطفا در ترجمه ی جمله ی آخر دقت بیشتری بفرمایید. در ضمن لیست ایرانیان شاغل در گوگل در متن اصلی موجود نیست و توسط مترجم به متن اضافه شده و بهتر بود که قید میشد. از زحمات شما صمیمانه سپاسگزارم.

  2. 2

    worth enough for me. In my view,