Saturday, 18 July 2015
19 September 2021
محسنی اژه‌ای:

«تایید حکم سنگ‌سار سکینه محمدی آشتیانی»

2010 September 28

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، محسنی اژه‌ای، سخن‌گوی قوه قضاییه، در یک نشست خبری حکم سنگ‌سار برای سکینه محمدی آشتیانی را تایید کرده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: «در مورد خانم سکینه محمدی آشتیانی چنین حکمی صادر شده؛ اما باید مراحل خود را طی کند. اتهام مقدم بر حد این خانم، اتهام قصاص او است زیرا قصاص حق‌الناس است. این پرونده باید مراحل خود را طی کند و باز هم تاکید می‌کنم که مقدم بر حد، قصاص است.»

سخنگوی قوه قضاییه در نخستین نشست خبری خود با اشاره به مستقل بودن قاضی در صدور حکم، اظهار داشت: «ما به هیچ‌وجه نسبت به قوانین اسلامی و ارزش‌های الهی که با جوسازی و فشارکسانی که امروز ناقضان حقوق بشر در رتبه اول هستند و می‌خواهند که ما قانون را اجرا نکنیم، کوتاه نمی‌آییم.»

سکینه محمدى آشتیانى، که از سال ۱۳۸۴ در زندان به سر می‌برد متهم به زنای محصنه است؛ وی پیش از این برای این اتهام ۹۹ ضربه شلاق خورده بود اما بار دیگر با باز شدن پرونده قتل همسرش، پرونده دیگرش دوباره به جریان افتاد و درحالی که پیش‌تر متحمل مجازات شده بود، این بار به سنگ‌سار محکوم شد.

با محکومیت خانم آشتیانی به سنگ‌سار، مدافعان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی نسبت به این حکم اعتراض کردند. حتا دولت‌های امریکا، انگلیس، فرانسه و نمایندگانی از اتحادیه اروپا نیز، حکم سنگ‌سار را غیرانسانی و بدوی خوانده و خواهان توقف اجرای این حکم شدند که در پی این اعتراضات خبر‌هایی مبنی بر لغو حکم سنگ‌سار این خانوم منتشر شد.

بیشتر بخوانید:

«توقف محاکمه سکینه محمدی ‌آشتیانی به اتهام زنا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,