Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
بزرگان ایران‌زمین- مجید سمیعی

«ابوعلی سینا هنوز زنده است»

2010 September 29

آرش و آوا / دفتر آمریکا / رادیو کوچه

arash.ava@koochehmail.com

«مجید سمیعی» در مرداد‌‌‌ماه سال 1316 در شهرستان رشت در خانواده‌ای فرهنگی چشم به جهان گشود. وی پس از اتمام دوران متوسطه در کشور در سال 1335 برای ادامه‌ی تحصیل به خارج از کشور سفر کرد و در آلمان غربی ساکن شد و توانست در رشته‌ی «بیولوژی و پزشکی» در دانش‌گاه به تحصیل مشغول شود و ادامه‌ی تحصیل و تخصصش را در رشته‌ی جراحی مغز و اعصاب تحت‌نظر «پروفسور کورت شورمن» تکمیل و اعتلا  بخشد و سرانجام در سال 1349 دراین رشته حایز شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اودر سال 1351 به درجه‌ی پروفسوری جراحی مغز و اعصاب نایل شد و از آن‌جا که جراحی مغز به‌دلیل فوق‌العاده پیچیده بودن آن و ارتباط با اعصاب حسی‌و‌حرکتی در سایر اندام‌ها به‌خصوص صورت تاثیرداشت و انجام عمل جراحی نیز با عوارضی هم‌راه بوده، همین عامل موجب شده تا او برای رفع این نقیصه و بخشیدن زندگی سالم و کاهش آلام و رنج هم‌نوعانش دست به مطالعات گسترده‌ای در خصوص ساختار پیچیده‌ی مغز بزند تا بلکه روشی بیابد تا هم عوارض عمل جراحی پس از مغز کاهش یابد و به صفر برسد و هم این‌که انسان‌ها به زندگی توام با سلامت باز‌گردند.

داستان چنین رقم خورد که توانست در پی سلسله مطالعات و تحقیقات علمی، نخستین جراحی «میکروسکوپی‌ مغز» را در سال 1356در دنیا ابداع و به‌ سرانجام برساند و پشت بند آن‌هم وی اولین پزشکی بود که توانست عمل جراحی قاعده‌ی جمجمه را در دنیا ابداع کند، که مورد توجه جراحان تراز اول دنیا قرار گیرد.

پرفسور مجید سمیعی چهره‌ی ماندگار سال 1385 که روز 22 آبان‌ماه معرفی شد از استادان برجسته جهانی است.

عطش پروفسور به خدمت و صفتی هم‌چون خورشید و اقیانوس داشتن موجب شد تا  دانش‌ و تجربه‌ی خویش را درقالب برگزاری‌ها‌ی دوره‌های آموزشی به‌دیگر جراحان دنیا انتقال دهد.

برای ایرانیان دنیا و جمهوری‌اسلامی ایران همین بس که با همت پروفسور سمیعی امروزه در تمام کشور‌های جهان انجمنی تحت‌ عنوان جراحان قاعده جمجمه با 1200 جراح حاذق تشکیل‌شده که هر سال در قالب کنگره‌ علمی، جراحی قاعده جمجمه مغز از طریق «ویدئو‌ پروژکشن» به شاهد آخرین دست‌آوردهای علمی جراحی پروفسور هستند و با استفاده از دوربین‌های مدار‌بسته به‌صورت مستقیم عمل جراحی وی را مشاهده و باتکنیک‌های جدید پزشکی و آموزشی می‌بینند.

پروفسور سمیعی در دهه‌ی 1350 تصمیم گرفت تخصصی‌ترین بیمارستان جراحی مغز را در شهر «هانوفر آلمان» که معماری آن شبیه مغز انسان است را تامین کند و خوش‌بختانه در این‌کار هم موفق شد. پروفسور سمیعی در سال 1367 کرسی جراحی مغز واعصاب هانوفر آلمان را پذیرفت و هم‌زمان با عنوان ریاست فدراسیون جهانی انجمن‌های قاعده جمجمه برگزیده شده در این سال صدراعظم آلمان به‌ پاس خدمات وی د‌ر جراحی مغز و اعصاب نشان درجه ‌یک دولت آلمان غربی را به وی اعطا کرد.

پروفسور سمیعی مجموعه ادبیات علمی خود را تاکنون در قالب 13 کتاب و بیش‌از 200 مقاله علمی منتشر کرده که مهم‌ترین مرجع برای جراحان مغز و اعصاب دنیا به‌شمار می‌آید. پروفسور سمیعی، در‌خصوص این‌که مهم‌ترین اهدافش از آموزش متخصصان ایرانی چیست، گفت: «می‌خواهم تازه‌های پزشکی در زمینه‌ی مغز و اعصاب هر‌چه سریع‌تر به کشور عزیزم ایران منتقل شود.»

منبع:

neurologists.persianblog.ir

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,