Saturday, 18 July 2015
28 May 2023
وزیر خارجه مالزی

«دو تبعه مالزیایی هم چنان در زندان گوانتانامو باقی خواهندماند»

2009 July 24

وزیر امور خارجه مالزی گفت: دو تبعه مالزیایی که در زندان گوانتانامو نگهداری می شوند، تا پایان تحقیقات اطلاعاتی آمریکا در این زندان باقی خواهند ماند.

خبرگزاری برناما  به نقل از «عنیفه امان» نوشت: «از طریق هیلاری کلینتون مطلع شده که تحقیقات پلیس این کشور در مورد این دو تبعه مالزیایی هنوز تکمیل نشده و  بنا براین این دو تبعه مالزیایی تا زمان اتمام تحقیقات در زندان گوانتانامو باقی خواهند ماند.»

20090724_news_goantanamo

محمد فارغ امین ملقب به «زید» و  محمد نظیر لپ ملقب به «بشیر لپ» دو تبعه مالزیایی هستند که از سال 2003 به اتهام عضویت در گروه «جماعت اسلامی» و نیز  ارتباط با گروه تروریستی “القاعده” در زندان گوانتانامو به سر می برند.

به گفته وزیر امور خارجه مالزی، وی در دیدار با هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی خود که در حاشیه شانزدهمین اجلاس منطقه ای اتحادیه آ.سه.آن در تایلند برگزار شد، هم چنین روابط دو کشور و نیز موضوع «اقدامات مالزی در مبارزه با قاچاق انسان» را به اطلاع هیلاری کلینتون رسانده است.

موضوع «حضور دو تبعه مالزیایی در زندان گوانتانامو» در سال های اخیر به یک مساله مهم در روابط مالزی با آمریکا تبدیل شده و این کشور از چند سال پیش تلاش زیادی برای آزادی دو تبعه خود در زندان گوانتانامو و یا انتقال آنها به مالزی انجام داده است. اما هیچ یک از این تلاش ها تاکنون به نتیجه نرسیده است.

علاوه بر آن وزارت امورخارجه آمریکا در گزارش سالانه (2009) خود در مورد قاچاق انسان، مالزی را برای اولین بار در لیست سیاه کشورهای بی توجه به مساله قاچاق انسان قرار داد که این مساله نیز با انتقاد شدید مالزی مواجه شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|