Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
میکروفن- به مناسبت آغاز فصل سرماخوردگی

«الهی تب کنم، شاید پرستارم تو باشی»

2010 October 07

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@radiokoocheh.com

با آغاز فصل سرما بسیاری از افراد، در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار می‌گیرند. شاید شما هم یکی از آن‌ها باشید. در ارتباط بودن با دانش‌آموزان در مدرسه و هم‌چنین هم‌کاران در یک محیط کاری، امری اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌توان آن را از برنامه‌ی روزانه حذف کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در عین حال ممکن است بر اثر نزدیک شدن به آن‌ها، بیماری سرماخوردگی به اطرافیان از جمله شما سرایت کند. راه‌های گوناگونی برای جلوگیری از خطر ابتلا به سرماخوردگی یا لا اقل کاهش درصد انتقال بیماری وجود دارد. یکی از آن‌ها مصرف «سیر» است.

در سایت پزشکان ایرن، بیا تو دکتر دات کام و پارسی طب، مطالبی در این زمینه آمده است که به نکاتی از آن‌ها در ذیل اشاره می‌کنیم:

مصرف سیر مجاری تنفس وخون را پاک می‌کند و به این وسیله از تنگی نفس می‌کاهد.

سیر در برابر امراض بسیاری مانند تب، مقاوم است. سیر، پوست بدن را خوش‌رنگ و گونه‌ها را سرخ می‌کند.

برای درمان میخچه و زگیل باید سیر را نرم و به صورت مرهم روی میخچه و زگیل بگذارید، تا همان‌طور بماند و هر چند آن را تکرار کنید تا به‌طور کلی میخچه و زگیل از بین می‌رود.

مداومت در مصرف سیر به تدریج باعث ریختن موی سفید و روییدن موی سیاه می‌شود.

برای درد گلو می‌توانید یک حبه از سیر را رنده کرده و یک قاشق مربا‌خوری آبلیمو به آن اضافه کنید سپس میل کنید، اگر این کار را چند‌بار انجام دهید برای درد گلو داروی مفیدی است. سیر داروی سرماخوردگی و زکام است. سیر محرک و تقویت‌کننده بدن  نیز است.

سیر چون گرم و خشک است بنابراین رطوبت معده را از بین می‌برد و دردهای مفاصل را خوب می‌کند.

مالیدن سیر پخته به دندان‌، درد دندان را تسکین می‌دهد.

سیر ضد انعقاد و لخته شدن خون است.

خوردن سیر سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

چینی‌ها قرن‌هاست که برای پایین آوردن فشار‌خون از سیر استفاده می‌کنند.

در مصرف سیر اعتدال را رعایت کنیم:

سیر با آن‌که خواص بسیاری دارد باید به حد اعتدال مصرف شود زیرا استفاده زیاد از آن در بعضی اشخاص موجب سردرد‌، ضعف نیروی جنسی‌، ضعف چشم و عوارض بواسیر می‌شود‌. سیر برای آن‌هایی که اسهال دارند مضر است.

آن‌هایی که معده ضعیف دارند و به‌طور کلی سیستم هاضمه آن‌ها ضعیف است نباید در خوردن سیر افراط کنند.

کسانی‌که یبوست دارند نباید سیر بخورند و برای رفع مضرات آن سیر را باید با آب و نمک پخته و کمی به آن روغن بادام یا کره اضافه کنید تا مضر نباشد .

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد از مصرف سیر اجتناب می‌کنند، بوی بدی است که تا مدت‌ها از دهان متصاعد می‌شود و ممکن است برای اطرافیان آزار دهنده باشد. بهترین راه برای برطرف کردن بوی سیر خوردن سبزی و کاهو است، زیرا کلروفیل موجود در این سبزی‌ها سیر را دفع می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,