Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
ملودی کوچه- در مورد «جاکو پاستوریوس»

«خلاقیت در نواختن گیتار باس»

2010 October 09

ثمر سعیدی/ رادیو کوچه

samar@koochehmail.com

«جاکو پاستوریوس» یکی از نوازندگان بزرگ و تاثیرگزار «گیتار باس» است که با تکنیک‌های منحصر به فرد خود، باعث به ‌وجود آمدن تغییراتی بنیادی در نوازندگی این ساز شده است. گیتار باس، سازی است که صدای آن اغلب در پس زمینه‌ی آهنگ شنیده می‌شود و برای ایجاد نواهایی با تن پایین از نیمه‌ی دوم قرن بیستم به‌طور گسترده، جای‌گزین «کنترباس» شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تک‌نوازی‌های خلاقانه‌ی جاکو پاستوریوس با این ساز و به خدمت گرفتن گیتار باس در موسیقی جز از سوی وی، تاثیری شگرف بر سایر نوازندگان باس و در پیش‌برد موسیقی جز گذاشته است.

جاکو پاستوریوس در سال ۱۹۵۱ در آمریکا زاده شد. پدر وی «درامر» بود و جاکو نیز به این ساز علاقه پیدا کرد و نوازندگی «درامز» را به‌صورت حرفه‌ای شروع کرد. در ۱۳ سالگی و پس از سانحه‌ای که برای دست او پیش آمد جاکو دریافت که دیگر قادر به نواختن درامز نیست. از این‌رو تلاش کرد تا ساز دیگری را جای‌گزین کند.

او گیتار باس را انتخاب کرد و در مدت کوتاهی در نواختن باس مهارت بالایی پیدا کرد. در این دوره جاکو با گروه‌های موسیقی هم‌کاری مستمر داشت و برای دوره‌ای نیز از سازی با نام «دابل باس» استفاده می‌کرد که بنا به مشکلاتی مجبور شد آن‌را کنار بگذارد. جاکو نواختن باس را ادامه داد و هم‌زمان، ساختن آهنگ و ترانه‌سرایی را نیز تجربه می‌کرد و تعدادی از گروه‌هایی که وی با آن‌ها هم‌کاری داشت، ترانه‌ها و آهنگ‌های جاکو را اجرا می‌کردند.

در نیمه‌ی دهه‌ی ۷۰ میلادی جاکو به نوازندگان مطرح موسیقی جز معرفی شد و با آن‌ها هم‌کاری خود را آغاز کرد. در همین دوران وی با هم‌نوازی دو نوازنده‌ی مطرح دیگر نخستین آلبوم خود را بیرون داد و در سال ۱۹۷۵ نیز اولین آلبوم انفرادی‌اش را به بازار فرستاد. تک‌نوازی‌های خیره‌کننده  و خلاقانه‌ی جاکو پاستوریوس در این آلبوم، مورد استقبال تعداد زیادی از نوازندهای گیتار باس و به‌خصوص نوازندگان موسیقی جز قرار گرفت.

در سپتامبر ۱۹۸۷، جاکو که از بیماری رنج می‌برد در سن ۳۵ سالگی به کما رفت و در ناباوری همه‌گان متاسفانه دچار مرگ مغزی شد و درگذشت. یک‌سال پس از مرگ این هنرمند موسیقی، نام وی وارد تالار افتخارات موسیقی جز شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,