Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
در افغانستان کشف شد،

«مین‌های دوکیلویی در میان مهمات ساخت ایران»

2010 October 08

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه ششم اکتبر 2010 رییس پلیس ولایت نیمروز افغانستان از کشف یک کانتینر مواد منفجره ایرانی در ولایت نیمروز افغانستان خبر داده است.

به نقل از دویچه وله در واکنش به این خبر، خبرگزاری دولتی «مهر» روز پنج‌شنبه ۷ اکتبر از قول فدا حسین مالکی، سفیر ایران در افغانستان نوشت: «بعد از بررسی محموله مشخص شد، محتویات آن مواد محترقه بوده و نه مواد منفجره. این مواد از چین به عنوان ابزار شادی وارد افغانستان شده است.»

در تماس دوباره دویچه‌وله با محمد‌موسا رسولی، رییس پلیس ولایت نیمروز افغانستان، او ضمن تاکید بر کشف مواد منفجره، این‌بار اظهار داشت: «وقتی توسط کارشناسان و ارگان‌های مختلف درب کانتینر باز شد، دیدیم محتویات این کانتینر مواد منفجره و انواع و اقسام مین است. مین‌های دو کیلویی و نیم ‌کیلویی پیدا کردیم.»

وی ادامه داد: داخل گمرک افغانستان یک کانتینر تقریبن چهل فوت به وزن ۱۹ تن کشف کردیم که از بندر چابهار بارگیری شده و آماده ترانزیت به داخل افغانستان از طریق جاده ابریشم بود. خوش‌بختانه این کانتینر داخل گمرگ افغانستان توسط پلیس امنیتی ولایت نیمروز شناسایی شد. وقتی کارشناسان و ارگان‌های مختلف درب کانتینر را باز کردند، دیدیم محتویات این کانتینر مواد منفجره و انواع و اقسام مین است. مین‌های دو کیلویی و نیم ‌کیلویی پیدا کردیم.»

روح‌اله یاسر یکی از خبرنگاران افغان می‌گوید: «این اولین خبر و اولین روی‌دادی نیست که در این ارتباط اتفاق می‌افتد. البته دولت افغانستان بنابر سیاستی که دارد، نمی‌خواهد مستقیم با کشورهای همسایه درگیر شود و به شکلی طفره می‌رود از این که اظهارنظر صریحی کند. اما منابع و رسانه‌های مستقلی که در افغانستان هستند، بارها از این موضوع گزارش داده‌اند. ناتو و رسانه‌های داخلی و خارجی گزارش داده‌اند که چندین بار کاروان و ماشین‌های ایرانی که مواد منفجره به افغانستان انتقال می‌داده‌اند در مناطق مرزی گیر افتاده‌اند و سلاح‌هایی که نشان ایرانی داشته‌اند در برخی از ولایات کشف شده‌اند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,