Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
فرمانده آیساف در افغانستان:

«در سه ماه گذشته ۲۹۳ تن از رهبران طالبان کشته شده‌اند»

2010 October 11

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

فرماندهی نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) اعلام کرد در سه ماه گذشته بیش از سه هزار عملیات را در افغانستان راه‌اندازی کرده است.

جنرال جوز بلاتز سخنگوی آیساف در یک نشست خبری گفت از این جمله 1365 مورد آن عملیات محاربوی بوده و 1914 عملیات دیگر این نیروها به‌خاطر تقویت و ارتقای آموزش نیروهای امنیتی افغان در روستا‌ها انجام شده است.

به گفته‌ی او در این عملیات 293 تن از رهبران طالبان را کشته‌اند و 2169 نفر دیگر از شورشیان را بازداشت نموده‌اند.

در این نشست آقای بلاتز، موجودیت ناامنی‌ها در شمال افغانستان را تایید کرده و از افزایش این ناامنی در استان کندز خبر داد.

بنابر گفته‌های وی در استان کندز بر علاوه‌ی طالبان داخلی شورشیان کشورهای خارجی نیز حضور دارند، که بیش‌ترین آن‌ها نهضت اسلامی ازبکستان می‌باشند.

آقای بلاتز گفت به خاطر جلوگیری از فعالیت‌های شورشیان در استان‌های شمال‌شرقی افغانستان به خصوص بغلان و کندز، 500 سرباز آلمانی مستقر در آن ولایات فعالیت دارند و بر علاوه‌ی آن‌ها حدود 4 هزار سرباز آمریکایی نیز در حال جابه‌جا شدن هستند.

سخن‌گوی نیروهای آیساف هم‌چنان از دست‌آوردهای‌شان در استان‌های جنوبی کشور یاد کرده می‌گوید که در استان هلمند و کندهار بر علاوه پاک‌سازی شماری از ساحات از وجود شورشیان، دست‌آوردهای دیگری مانند بازسازی منطقه، نیز داشته‌اند.

جنرال بلاتز از اعزام قوای نظامی و جا‌به‌جایی آن‌ها در استان‌های خوست، پکتیا و غزنی یادآور گردیده گفت این ساحات پناه‌گاهای اصلی شبکه‌ی تروریستی حقانی «گروه متهم به هم‌کاری با القاعده» می‌باشد.

بنابر گفته‌های وی: تراکم نیروها یک‌جا با سرعت عمل ارگان‌های استخباراتی دراندازی عملیات بر ضد شبکه‌ی حقانی و فرماندهان طالبان سبب مختل‌شدن فعالیت شورشیان و کاهش توانایی‌شان شده است.

سخن‌گوی آیساف از روند و نتیجه‌‌گیری عملیات نیروهای امنیتی افغان استقبال کرده می‌گوید: شورشیان مشکلات چشم‌گیری را تجربه می‌کنند و با افزایش کمیت، کیفیت و تجربه‌ی نیروهای امنیتی افغان به این مشکلات شورشیان افزوده خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,