Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
به بهانه زادروز «آناالنور روزولت»

«روزنگاشت / فعال قرن بیستم»

2010 October 11

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochemail.com

یازدهم اکتبر برابر با زادروز «آنا النور روزولت» همسر «فرانکلین روزولت» رییس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا و بانوی اول ایالات متحده آمریکاست. او اولین رییس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و یکی از فعال‌ترین شخصیت‌های قرن بیستم در ترویج و توسعه حقوق بشر و گسترش فعالیت‌های انسان‌دوستانه نهادهای بین‌المللی بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آناالنور روزولت» در یازده اکتبر 1884 میلادی در نیویورک زاده شد. او که بیش‌تر دوران کودکی خود را در انزوا و به تنهایی گذرانده بود، علی‌رغم نداشتن تحصیلات دانشگاهی به شریک و مشاور مطمئن و یکی از استثنایی‌ترین سیاست‌مداران تاریخ تبدیل شده بود.

آنا در ماه‌های پایانی عمر همسرش «فراکلین روزولت» هنگامی که او فلج شده و روی صندلی چرخ‌دار خود میخکوب بود، بسیاری از وظایف او را بر عهده گرفت.

پس از مرگ فرانکلین روزولت، جانشین او «هری ترومن» از خانم روزولت درخواست کرد به نخستین هیت نمایندگی ایالات متحده در ملل متحد بپیوندد. او این هدف سیاسی را دنبال می‌کرد که آنا روزولت را در گروه خودش داشته باشد و در عین حال او را از مسایل سیاسی حساس دور کند.

آنا از سوی اعضای هیت نمایندگی به شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد فرستاده شد. در حالی که حضور او در کمیسیون حقوق بشر با این تصور که در چنین کمیته‌ای درباره مسایل مهم بحث نمی‌شود، از سوی بسیاری امری کم اهمیت تلقی می‌شد، اما او توانست با تلاش خود یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان ملل در سال‌های آغازین فعالیت خود یعنی نگارش و تصویب اعلامیه «جهانی حقوق بشر» را به انجام رساند.

وی نه فردی دانشگاهی بود و نه روشن‌فکری برجسته، مشارکت او در نگارش اعلامیه جهانی حقوق بشر ربطی به تحلیل فلسفی یا حقوقی نداشت. او اهل عمل بود، دیگران را تشویق می‌کرد، برای رسیدن به هم نظری تلاش می‌کرد و همین خصوصیات او را در انجام موفقیت‌آمیز وظیفه ریاست کمیسون حقوق بشر و کمیته نگارش یاری داد.

شور و شوقی که او از خود نشان داد و دقتی که در انجام ماموریتش به کار برد، در کنار اعتبار عامی که در ایالات متحده و کشورهای دیگر داشت، به تلاش‌هایی که منجر به تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر شد، دامنه‌ای بخشید که بی حضور او به اعتقاد بسیاری از جمله «جان هامفری» مدیر وقت بخش حقوق بشر دبیرخانه ملل متحد چه بسا امکان پذیر نمی‌شد.

او خود در این مورد نوشته بود:

«نگارش پیش‌نویس اعلامیه حقوق، برای هم‌کارانم در گروه نگارش، که همگی اشخاص بسیار فرهیخته‌ای هستند، ممکن است چندان دشوار و سهم‌گین جلوه نکند. اما این کار در نظر من وظیفه ایست که برای آن به هیچ وجه آمادگی ندارم.

با این همه امیدوارم بتوانم به آنان در یافتن واژگانی که از دل تاریخ و نیز از اوضاع روز و واقعیت‌های معاصر بیرون می‌کشند به نحوی یاری رسانم که همگان بتوانند اهداف ما را دریابند و برای آن‌ها بسیج شوند. اغلب به همسرم می‌گفتم که اگر بتواند موضوعی را به من بفهماند، دیگر آن موضوع برای همه افراد کشور روشن خواهد بود. شاید اساس نقش من و ارزش واقعی مشارکتم در کمیته نگارش اعلامیه جهانی در همین نکته باشد.»

سرانجام آناالنور روزولت که یکی از فعال‌ترین شخصیت‌های قرن بیستم در ترویج و توسعه حقوق بشر و گسترش فعالیت‌های انسان‌دوستانه نهادهای بین‌المللی شناخته شده است در هفتم نوامبر 1962 در نیویورک درگذشت.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,