Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
در ادامه اعلام برندگان نوبل،

«نوبل اقتصاد برای پژوهش‌گران آمریکایی و بریتانیایی»

2010 October 12

رادیو کوچه

روز دوشنبه، پیتر دیاموند و دیل مورتنسن از آمریکا و کریستوفر پیساریدیس از بریتانیا برندگان مشترک نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۰ معرفی شدند. آکادمی علوم سوئد این جایزه را به پاس پژوهش‌ در عرصه اشتغال و بازار کار به این سه نفر اعطا کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، آکادمی سلطنتی علوم سوئد در اطلاعیه خود، مطالعات این سه نفر را در زمینه تاثیر سیاست‌های اقتصادی بر نرخ بی‌کاری، فرصت‌های اشتغال و سطح دست‌مزد، ستوده و اعلام کرده که آنان نوبل اقتصاد را به پاس پژوهش‌های خود روی مکانیسم بازار در فرآیند عرضه و تقاضا دریافت می‌کنند.

محور مشترک مطالعات این سه پژوهش‌گر، ارتباط تنگاتنگی است که بین بازار کار و سیاست پی‌کار با بی‌کاری وجود دارد. تحقیقات آنان بر این اساس است که چرا به‌رغم نرخ بالای بی‌کاری، شمار زیادی از پست‌های کاری خالی می‌مانند و چرا با وجود رشد اقتصادی، بی‌کاری ریشه‌کن نمی‌شود. تئوری این سه مبتنی بر آن است که چگونه می‌توان عرضه و تقاضا را در بازارهای پیچیده به تعادل رساند و نتیجه را از جمله در بازار املاک شاهد بود.

گفتنی است پیتر دیاموند در موسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا، دیل مورتنسن در دانشگاه نورث وسترن آمریکا و کریستوفر پیساریدیس در مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن کار و تدریس می‌کنند.

این جایزه در سال ۱۹۶۸ و در سی‌صدمین سال‌گرد تاسیس بانک مرکزی سوئد بنیاد نهاده شد و نام کامل آن «جایزه علوم اقتصادی بانک مرکزی سوئد» است. نوبل اقتصاد برای نخستین‌بار در سال ۱۹۶۹ به دو اقتصاددان آلمانی و نروژی تعلق گرفت.

بیشتر بخوانید:

«جایزه صلح نوبل به یک زندانی چینی رسید»

«اعطای جایزه نوبل فیزیک به دو دانشمند روسی»

«جایزه نوبل پزشکی برای دانش‌مند بریتانیایی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,