Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
موسسه فیلم آمریکا اهدا می‌کند،

«جایزه‌‌ای برای تقدیر از مورگان فریمن ستاره هالیوود»

2010 October 13

رادیو کوچه

روز سه‌شنبه اعلام شد مورگان فریمن جایزه یک عمر دست‌آورد هنری را از موسسه فیلم آمریکا (AFI) دریافت می‌کند. این جایزه در ۹ ژوئن ۲۰۱۱ در لوس‌آنجلس به مورگان فریمن تقدیم می‌شود.

هوارد استرینگر، رییس هیت امنای «موسسه فیلم آمریکا» در ستایش از بازیگر نامی هالیوود گفته است: «مورگان فریمن برای سینمای آمریکا یک گنج است. او چه در نقش یک زندانی و چه در نقش رییس جمهوری یا خدا، در عین آرامش، قدرت و اقتدار را القا می‌کند.»

مورگان فریمن در سال ۱۹۳۷ در ممفیس (ایالت تنسی) به دنیا آمد. او مدتی به عنوان مکانیک برای نیروی هوایی آمریکا کار می‌کرد.

این هنرپیشه بازی در سینما را از دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد، اما از اواخر سالهای ۱۹۸۰ با بازی در فیلم «رانندگی برای خانم دیزی» بود که به شهرت جهانی رسید. او با بازی در این فیلم نخستین جایزه «گلدن گلوب» و دومین نامزدی اسکار را به دست آورد.

فریمن در سال ۲۰۰۵ برای بازی در فیلم «دختر میلیون دلاری» به کارگردانی کلینت ایستوود اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد.

لازم به ذکر است «موسسه فیلم آمریکا» سازمانی غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۶۷ پایه‌گذاری شد و از سال ۱۹۷۳ جایزه “یک عمر دستاورد هنری” را سالانه به یک هنرمند سینما تقدیم کرد.

این جایزه را پیش از این جک نیکلسون، استیون اسپیلبرگ، باربارا استریسند، الیزابت تیلور، آلفرد هیچکاک و مارتین اسکورسیزی نیز دریافت کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,