Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
بیست‌ودوم مهر - چهاردهم اکتبر

«تقویم تاریخ بیست‌ودوم مهر»

2010 October 14

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 579 میلادی – جارکش‌ها در خیابان‌های تیسفون (مدائن ــ نزدیک بغداد) پایتخت آن زمان ایران به راه افتادند تا خبر پیروزی سپاه اعزامی ایران بر رومی‌ها در سوریه و باز پس گرفتن این سرزمین را به آگاهی مردم برسانند و بگویند که خود را برای مراسم سان و رژه و جشن نظامی که پس از ورود اسیران رومی و پرچم‌های گرفته شده از ایشان به تیسفون برگزار خواهد شد آماده کنند.
  • 1515 میلادی – دریاسالار پرتغالی «آلفونس دا آلبوکرکی» (آلبوکرک) در آن زمان که ایران فاقد قدرت دریایی بود (زمان شاه اسماعیل صفوی) با کشتی توپ‌دار و نیروی تفنگ‌دار وارد تنگه هرمز شد و بعدها جزایر استراتژیک آن ناحیه را تصرف کرد. تنگه هرمز دروازه خلیج‌فارس است، خلیجی که 970 کیلومتر طول دارد. آلبوکرکی نخسین نظامی غرب بود که از راه دریا به خلیج‌فارس تجاوز مسلحانه کرده است. وی در عین حال نخستین دریانورد غرب است که به اهمیت استراتژیک خلیج‌فارس به عنوان بازوی اقیانوس هند پی برده بود.
  • 1959 میلادی – «ارول فلین» بازیگر نیمه قرن 20 فیلم‌های سینمایی هالیوود در ونکوور کانادا بر اثر حمله قلبی در 50 سالگی درگذشت. وی در انواع کار نمایش از اکشن تا درام مهارت داشت و در زمینه‌های مختلف به ایفای نقش پرداخته بود.
  • 1998 میلادی – پروفسور «آلبرت بلومبرگ» فیلسوف چپ‌گرای آمریکایی که 91 سال عمر کرد و از خود ده‌ها کتاب و یک روش تفکر فلسفی (اصطلاحن سکول) باقی گذارده در این‌روز درگذشت. تلاش او عمدتن در جهت اصلاح نظام‌های اقتصادی ـ اجتماعی جوامع بشری بود. وی پیش‌بینی کرده است که به همان دلایلی که نظام مارکسیستی شوروی به خاموشی گرایید، نظام کاپیتالیستی هم از میان خواهد رفت.
  • 1998 میلادی – «هرولد رابینز» داستان‌نگار آمریکایی که 20 ناول او به 32 زبان ترجمه شد و تا زنده بود جمعن 50 میلیون نسخه فروش داشت در 81 سالگی درگذشت.
  • ۱۹۲۲ میلادی – «ابراهیم گلستان» کارگردان، داستان‌نویس، مترجم، روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی و نخستین برنده یک جایزه بین‌المللی برای سینمای ایران، در شیراز به‌دنیا آمد.
  • ۱۹۴۷ میلادی – یک خلبان آمریکایی برای نخستین‌بار با سرعتی بیش‌تر از سرعت صوت پرواز کرد و به اصطلاح دیوار صوتی را شکست.
  • 1317 خورشیدی – «فرح پهلوی» در تبریز به‌دنیا آمد. وی در ۲۹ آذر ۱۳۳۸ با پادشاه ایران «محمدرضا پهلوی» ازدواج کرد و ملکه ایران شد. در چهارچوب مسوولیت‌های وی به‌عنوان شه‌بانوی ایران، دفتر مخصوص شه‌بانو دارای چهار بخش آموزش‌وپرورش، بخش بهداشت‌ودرمان، بخش رفاه اجتماعی و بخش فرهنگ و هنر بود. بنیان جمعیت کمک به جذامیان و بهکده راجی از نمونه کارهای وی به‌شمار می‌روند. با ایجاد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ادبیات کودکان و هنر فیلم در ایران در فرهنگ ایرانیان دگرگونی به‌وجود آورد. موزه فرش ایران که در گیتی بی‌تا است و موزه هنرهای معاصر که بزرگ‌ترین موزه در نوع خود در خاورمیانه است از ابتکارهای فرح پهلوی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,