Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
در کالیفرنیا،

«عایشه، دختر افغان صاحب بینی موقت شد»

2010 October 14

منبع : بی بی سی

عایشه دختر ۱۸ ساله افغان که بینی‌اش را در اثر خشونت خانوادگی از دست داده بود، حالا بعد از یک جراحی پلاستیک صاحب بینی موقت شده است. عایشه در ماه آگوست برای جراحی پلاستیک به آمریکا منتقل شد و حالا در کالیفرنیا به‌سر می‌برد. پزشکان عایشه گفته‌اند مداوای او تا هشت ماه دیگر کامل خواهد شد.

عایشه بعد از انجام این عمل جراحی درحالی که ظاهرن چهره اصلی‌اش را باز یافته برای اولین‌بار جلو دوربین‌ها ظاهر شد. یک نهاد آمریکایی به‌نام «بنیاد گراسمن برن» جایزه‌ای را به‌نام «قلب بردبار» به این دختر افغان داده است.

ماجرای عایشه اخیرن و پس از آن مورد توجه قرار گرفت که عکسی از او با بینی بریده، بر روی جلد مجله تایم آمریکا منتشر شد.

تصویر تکان‌دهنده عایشه بر روی جلد مجله تایم سروصدای زیادی به پا کرد و سبب شد شماری از شخصیت‌های آمریکایی از جمله لورا بوش همسر جورج بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا برای دیدار و ابراز هم‌دردی با عایشه به کالیفرنیا بروند.

آغاز ماجرا

عایشه زمانی که دوازده سال بیش‌تر نداشت، به یک خانواده که ادعا می‌شود، پسرشان جنگ‌جوی طالبان بوده در ولایت ارزگان به «بد» داده شد.

«بد دادن» سنتی است که در بخش‌هایی از افغانستان از آن برای حل منازعات خانوادگی و محلی استفاده می‌شود. کاکا عموی عایشه یکی از بستگان فردی را که بعدن شوهر عایشه شد، به قتل رسانده بود و بر اساس رسمی که در برخی از مناطق افغانستان رایج است برای پرداخت خون‌بها، پدر عایشه او و خواهرش را به بستگان خانواده قربانی، به «بد» داده بود.

وقتی عایشه به سن بلوغ رسید، شوهر او اکثرن در حالت خفا به‌سر می‌برد و عایشه و خواهرش بیش‌تر با بستگان شوهرش زندگی می‌کردند.

عایشه می‌گوید که بستگان شوهرش با او و خواهرش مانند بردگان برخورد می‌کردند و آنان را مدام مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند.

عایشه بعد از مدتی بالاخره از این شکنجه فرار کرد اما بستگان شوهرش او را در قندهار یافتند و به ارزگان باز گرداندند.

عایشه بینی‌اش را در نتیجه خشونت خانوادگی از دست داده بود

گزارش‌گر تلویزیون سی‌ان‌ان در افغانستان نوشته است که عایشه در بازگشت به ارزگان برای نخستین بار شوهرش را دید. شوهرش از پاکستان بازگشته بوده تا او را به اتهام «بی‌عزت ساختن و شرم‌سار ساختن خانواده‌اش» در دادگاه طالبان محاکمه کند.

دادگاه طالبان حکم داد تا گوش و بینی عایشه بریده شود و شوهر عایشه شخصن این کار را در دامنه یکی از کوه‌ها در ارزگان انجام داد. عایشه در آن‌جا تنها رها شد تا در نتیجه خون‌ریزی بمیرد.

گروهی از سربازان خارجی که درحال گشت‌زنی بودند عایشه را پیدا کردند و او را به درمانگاه بردند. پس از آن عایشه به کابل منتقل شد و در خانه امنی اسکان داده شد. این خانه امن متعلق به نهاد خیریه‌ای بود که برای زنان افغان در کابل راه اندازی شده بود.

او مدتی در آن‌جا ماند تا مقدمات سفرش به آمریکا فراهم شود. خواهر ده ساله عایشه هنوز هم در ارزگان زندگی می‌کند و از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست. عایشه می‌گوید درحال حاضر بزرگ‌ترین آرزوی او این است که بینی از دست داده‌اش را باز یابد.

حالا امکانات و شرایط رسیدن او به آرزویش میسر شده و تنها چیزی که لازم است، چند ماه زمان بیش‌تر و یکی دو عمل جراحی دیگر است.

خشونت علیه زنان در افغانستان یکی از مشکلات جدی اجتماعی در این کشور است گزارش‌های سالانه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که هنوز زنان زیادی در این کشور قربانی خشونت می‌شوند. و بیش‌تر آن‌ها اقبال خوش عایشه را نیز ندارند.

بیشتر بخوانید :

«صورت کنونی عایشه را فراموش نکنید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,