Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
پس از ورود به بیروت،

«استقبال مقامات و مردم شیعه از احمدی‌نژاد در لبنان»

2010 October 14

خبر / رادیو کوچه

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۳ اکتبر و به هنگام ورود به لبنان با استقبال لبنانی‌ها رو‌به‌رو شد و پس از دیدار با رییس جمهوری، نخست وزیر و رییس مجلس این کشور و هم‌چنین شرکت در یک کنفرانس خبری، برای سخن‌رانی به میدان الرایه در منطقه ضاحیه رفته است.

به گزارش الجزیره، او در سخن‌رانی خود در این منطقه شیعه‌نشین در جنوب بیروت که از جمله مراکز اصلی قدرت حزب‌اله محسوب می‌شود، دولت اسراییل را «رژیم نامشروع» خواند و از کشورهای غربی به دلیل حمایت از این دولت انتقاد کرده است.

آقای احمدی‌نژاد هم‌چنین با انتقاد شدید از گفت‌و‌گوهای صلح خاورمیانه گفت که تنها راه حل مسئله فلسطین از نظر او، شناسایی حق حاکمیت فلسطینی‌ها بر سرزمین خود، بازگشت آوارگان فلسطینی به این سرزمین و بازگشت آن‌چه وی «اشغال‌گران» می‌خواند به «خانه‌هایشان» است.

پیش از سخن‌رانی آقای احمدی‌نژاد، سید‌حسن نصراله، رهبر حزب‌اله لبنان از طریق ویدیو کنفرانس برای حاضران سخن‌رانی کرد و به آقای احمدی‌نژاد خیر مقدم گفت.

پیش‌تر گفته شده که ممکن است آقای نصراله برای نخستین بار در سال‌های اخیر به منظور استقبال از آقای احمدی‌نژاد در یک مراسم عمومی حاضر شود.

آقای نصراله پس از جنگ ۳۳ روزه حزب‌اله با اسراییل در سال ۲۰۰۶ مخفی شده است و تنها از طریق ارتباط ویدیویی سخن‌رانی کرده یا پیام داده است.

لازم به ذکر است بسیاری از شخصیت های سیاسی لبنان که پیش‌تر با سفر آقای احمدی‌نژاد به این کشور مخالفت کرده بودند، امروز به استقبال او رفتند.

از جمله «سمیر جعجع»، سیاست‌مدار مسیحی و رهبر حزب «قوات» لبنان که امروز به دیدار آقای احمدی‌نژاد آمد، سابقه جدال دیرینه‌ای با حزب‌اله دارد و به شدت مخالف ایران است.

«مروان حماده» هم که از اولین نمایندگان مجلس لبنان بود که در روزهای اخیر با سفر آقای احمدی‌نژاد مخالفت کرده بود، در مراسم استقبال حضور یافت.

بیشتر بخوانید:

«احمدی‌نژاد وارد لبنان شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,