Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
میکروفن

«ورزش سرماخوردگی را می‌برد یا می‌آورد؟»

2010 October 14

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@radiokoocheh.com

در برنامه‌ی قبل باهم شنیدیم که بعضی‌ها ابراز کردند، ورزش باعث پیش‌گیری از سرماخوردگی می‌شود. اما گاهی اوقات همین ورزش، باعث می‌شود که سرما بخوریم. مثل ورزش کردن در هوای سرد یا سرماخوردن در راه برگشت از سالن‌های ورزشی گرم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در نظر سنجی برنامه‌ی امروز، در فیس بوک همین سوال را مطرح کردیم که می‌توانید نتایج را در آدرس Microphone.Koocheh ببینید.

همین سوال را از کارشناس ورزشی برنامه هم پرسیده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

من به شخصه، از ورزش، تعریفی دارم. ورزش یعنی:

و : ورزیده شدن

ر: راحتی و روانی

ز: زندگی کردن

ش: شگفتی به وجود آوردن

این‌که در زمستان هم می‌توانیم تناسب انداممان را حفظ کنیم، بله، مسلمن می‌توانیم. اما هم‌اکنون به دلیل سرما، ممکن است انجام ورزش در سالن، جذابیت ورزش و تحرک در فضای باز را به‌دست نیاوریم اما مهم‌ترین چیز در زمستان، پوشیدن لباس مناسب است.

یکی از نکات مثبتی که در ورزش در سرما هست، سیستم بدن ما، برای گرم نگه داشتن، نیاز به مصرف کالری بیش‌تر دارد. در نتیجه ما باید لباس گرم بپوشیم و این، پیش‌نیاز ورزش در زمستان هست.

سر و پا، به عنوان دو عضو حساس بدن، باید تحت مراقبت بیش‌تر قرار بگیرند و برای گرم کردنشان حتمن از لباس‌های مناسب استفاده کنیم. پوشیدن جوراب‌های نخی ضخیم توصیه می‌شود و از تعریق بیش از حد در کفش جلوگیری می‌کند. از پوشیدن دو جفت جوراب خودداری کنید. زیرا ضخیم شدن لایه‌های زبر جوراب، باعث تاول خوردن و آزار و اذیت پوست پا می‌شود.

کفشمان باید حتمن به سایز پایمان باشد. باید ضد آب باشد.

برای محافظت سر از هد بند یا کلاه استفاده کنید.

دوی زمستانی، می‌تواند مولد گرما و تقویت بدن بشود. دویدن در زمستان، ریسک ابتلا به بیماری را بیش‌تر می‌کند. اما می‌توانیم از زانو بند، مچ بند و دستکش‌های مناسب استفاده کنیم.

من فکر می‌کنم به جای این‌که در خواب زمستانی فرو برویم، و در حق بدنمان ظلم کنیم، بهتر است که در زمستان هم به فکر سلامت وتقویت بدنمان هم باشیم. آن‌هایی که با علم ورزش آشنایی دارند، بر این امر کاملن واقف هستند که تمرینات زمستانی، استقامت و قدرت بدن را برای فصل بهار زیادتر کند.

اگر بخواهیم به لحاظ علمی و فن‌تر در ورزش زمستان دقت کنیم، مغز ما علایمی را به وسیله‌ی اعصاب برای نزدیک کرن جریان خون به پوست می‌فرستد و اگر بخواهیم از خروج گرما در تن جلوگیری کنیم دیگر احساس سرما و لرزش نمی‌کنیم و از اوقات ورزش در زمستان به خوبی استفاده می‌کنیم

برای کسی که در زمستان، سختش می‌آید که ورزش کند، می‌تواند کم‌کم شروع کند. هفته‌ای دو تا سه بار و کم‌کم دفعات را زیاد کند. علاوه بر این توجه به نکات کوچک و قاعده‌های اساسی در این زمینه می‌تواند ورزش را در زمستان زیادتر کند:

– توجه به پوشیدن لباس، پوشاندن نوک بینی، انگشتان و گرم کردن آن‌ها

– تغذیه‌ی مناسب، کره، شیرینی، غذا‌های کالری‌دار مثل کشمش، گردو

علایم هشدار‌دهنده‌ی کاهش دمای بدن در زمستان:

– گنگ شدن گفتار

– نا‌هماهنگی دست‌ها و پاها

– سوزش پوست

– قرمز‌شدن بینی و انگشتان

این‌ها همه از علایم بروز سرما و سرماخوردن است. من فکر می‌کنم اگر بخواهیم به لحاظ علمی و فن‌تر در ورزش زمستان دقت کنیم، مغز ما علایمی را به وسیله‌ی اعصاب برای نزدیک کرن جریان خون به پوست می‌فرستد و اگر بخواهیم از خروج گرما در تن جلوگیری کنیم دیگر احساس سرما و لرزش نمی‌کنیم و از اوقات ورزش در زمستان به خوبی استفاده می‌کنیم.

چربی‌هایی که در بدن ما هستند به مقدار پنجاه درصد گرما را در بدن تولید می‌کنند و پنجاه درصد دیگر را هم عضلات و پوست برایمان تامین می‌کنند. به همین خاطر است که افراد چاق، کم‌تر احساس سرما می‌کنند.

در آخر می‌خواهم توصیه کنم که ورزش را در زمستان کنار نگذارید، و تا زمانی که دوباره بهار فرا می‌رسد، تن‌تان را شاداب نگه دارید تا هم سالم بمانید و هم از نظر دیگران در فصل بهار، زیباتر به نظر بیایید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,