Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
به بهانه «روز جهانی نابینایان»

«روزنگاشت/ روشن‌دلانی با عصای سفید»

2010 October 15

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌سوم مهر برابر با پانزدهم اکتبر به‌عنوان «روز جهانی نابینایان و قانون عصای سفید»، نام‌گذاری شده است. عصای سفید در واقع نمادی است برای حفظ حقوق نابینایان که باید در همه جوامع مورد توجه قرارگیرد و روز جهانی نابینایان بهانه‌ای است تا به آ‌ن‌ها و مشکلاتشان بیش‌تر توجه کنیم.

دیدن حقی است که برخی به حکمت خداوندی از آن محرومند اما به لطف بی‌کرانش از دیگر نعمت‌ها بهره گرفتند تا به حقیقت وجودی خویش برسند. آن‌گونه که در امتداد کارهای بزرگ قد کشیدند و بر آن پرتوان شدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

استفاده از عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان از قرن‌ها پیش متداول بوده است، ولی استفاده از عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد.

در سال 1921 میلادی یک عکاس اهل «انگلستان» به‌نام «جیمز بیگز» که در اثر یک سانحه بینایی خود را از دست داد، برای در امان بودن از خطر وسایل نقلیه که در خیابان‌های اطراف محل زندگی وی در حال رفت و آمد بودند، ابتکار استفاده از عصا به رنگ سفید را که به راحتی برای همگان قابل دید باشد را بکار برد.

پس از آن دو تن از برجسته‌ترین محققان‌ آمریکایی به‌نام‌های «ناول‌ پری»، ریاضی‌دان و «جاکوپس تن ‌بروک»، حقوق‌دان توانستند قانونی‌ را در پانزدهمین روز از ماه اکتبر به عنوان «قانون عصای سفید» به تصویب برسانند و این روز در سال 1950 میلادی از سوی سازمان علمی و فرهنگی یونسکو به‌عنوان «روز جهانی نابینایان» نام‌گذاری شد. در این قانون کلیه حقوق اجتماعی فرد نابینا به‌عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته است.

‌‌‌‌نابینایان حق استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارند. آنان حق دارند از پیاده‌روها، خیابان‌ها، بزرگ‌راه‌ها و وسایل حمل‌و‌نقل همگانی مانند: هواپیما، قطار، اتوبوس، اتومبیل، کشتی، هتل، اماکن عمومی، مراکز تفریحی و مذهبی استفاده کنند.

اگر در بعضی اوقات، محدودیتی برای استفاده از این تسهیلات و اماکن وجود داشته باشد باید فراگیر همه افراد جامعه باشد و اگر شخص یا سازمانی فقط برای نابینایان در استفاده از تسهیلات همگانی، محدودیت ایجاد کند یا حقوق نابینایان عاقل و بالغ را نادیده بگیرد، مجرم شناخته می‌شود.

رانندگان وسایل نقلیه موظف به مراعات کامل نابینایانی که هنگام عبور و مرور از عصای سفید استفاده می‌کنند، هستند. دولت موظف است که نابینایان را به مشارکت در امور دولتی تشویق کند تا آن‌ها به کار مشغول شوند.

و هم‌چنین مسولان دولتی همه ساله باید روز پانزدهم اکتبر برابر با بیست‌و‌سوم مهر را به‌عنوان بزرگ‌داشت نابینایان و قانون عصای سفید، به نحوی شایسته ارج نهند و از مردم بخواهند که رفتار معقولانه‌ای با نابینایان داشته باشند و گام‌های صمیمانه و موثری برای آنان بردارند.

و اما در قرن نوزدهم میلادی، برای سهولت کار افراد نابینا و کم بینا در امر تحصیل و تعلیم و تربیت «خط بریل»، توسط «لویی بریل» فرانسوی ابداع شد. پدر لویی بریل کفاش بود و لویی درکارگاه وی کار می‌کرد.

روزی درفش کفاشی به چشم وی برخورد کرد و در اثر این حادثه، او از نعمت بینایی محروم شد. پس از آن، او درباره افرادی که از نعمت بینایی برخوردار نبودند، بسیار اندیشید و سرانجام به فکر افتاد تا خطی را به وجود آورد که افراد نابینا به وسلیه آن به راحتی به امر خواندن و نوشتن بپردازند.

او پس از مدت‌ها، موفق به ابداع خطی شد که به‌نام وی، بریل، نامیدند. اما تا وقتی او زنده بود، دست‌اندرکاران آموزش نابینایان خطش  را معتبر نشمردند و سی سال پس از مرگ بریل بود که اختراع بی‌مانندش در سراسر جهان به رسمیت شناخته شد.

بنابر آمار «یونسکو»، دوازده میلیون انسان در سراسر جهان نابینا هستند که متاسفانه تنها حدود پنج درصد آن‌ها با خط بریل آشنایی دارند.

«ایران سفید»، نیز عنوان اولین روزنامه ویژه نابینایان به خط بریل است که در ایران و خاورمیانه تحت پوشش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

سایت حوزه

هم‌شهری

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,