Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
بیست‌و‌چهارم مهر - شانزدهم اکتبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌چهارم مهر»

2010 October 16

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1322 خورشیدی (16 اکتبر 1943 -دوران جنگ‌جهانی‌دوم) – وزیران امورخارجه آمریکا و انگلستان که با شوروی ایران را در اشغال نظامی داشتند به تهران آمده بودند تا مقدمات نشست سران این سه کشور را که در جنگ بر ضد آلمان و ژاپن با هم متحد بودند در پایتخت ایران فراهم سازند و سپس برای تنظیم برنامه مذاکرات به مسکو بروند. تعیین تکلیف ایران پس از جنگ هم، از جمله برنامه‌های این نشست بود. مطابق اعترافات «دین آچسن» وزیر امورخارجه پیشین آمریکا که در کتاب خاطرات او (نوشتاری و اودیویی) منعکس است، این متحدان درسال 1941 (1320) قرار گذاشته بودند که پس از جنگ، ایران با حفظ تمامیت ارضی تا تدوین و تصویب یک قانون اساسی تازه، زیر نظر یک هیت امنای سه نفره (نمایندگان سه کشور) اداره شود. در اجلاس سران دولت‌های سه‌گانه در تهران که از 28 نوامبر 1943 آغاز به‌کار کرد این تصمیم لغو شد و سران سه دولت در پایان اجلاس خود ضمن اعلامیه‌ای علاوه بر تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت ملی ایران را هم تضمین کردند.
  • 1331 خورشیدی – دکتر مصدق 24 مهرماه در مجلس شورای ملی حضور یافت و قطع روابط با انگلستان را اعلام داشت. وی گفت که قطع رابطه با این دولت مداخله گر تاثیر در روابط و علایق مردم دو کشور نخواهد داشت.
  • 1888 میلادی – زادروز «اوجین گلادستون» نمایش‌نامه‌نگار شهیر که 65 سال زندگی کرد. گلادستون که پدر زن چارلی‌چاپلین هنرمند تاتر و سینما هم بود با نمایش‌نامه‌های خود تاتر و سینما را به زندگی روزمره مردم نزدیک کرد و به هنر نمایش به‌عنوان یک وسیله انتقال وضعیت و ایده مفهوم واقعی داد و حرفه نمایش را، با طرح مسایل سیاسی و اجتماعی در قالب داستان زندگانی، به‌صورت یک رسانه تمام‌عیار در آورد.
  • 1793 میلادی – «ماری آنتوانت» همسر لویی شانزدهم پادشاه سابق فرانسه و خواهر امپراتور اتریش که به‌عنوان شریک جرایم شوهرش و نیز کمک به گسترش فرهنگ لهو و لعب و اسراف از بیت‌المال و خیانت به فرانسویان با درخواست لشکرکشی به فرانسه، در دادگاه انقلاب فرانسه به اعدام محکوم شده بود در ملا عام در میدانی در پاریس با گیوتین گردن زده شد. این دستگاه به ابتکار یک پزشک فرانسوی به‌نام دکتر گیوتین ساخته شده بود تا محکومان هنگام اعدام احساس درد نکنند. لویی شانزدهم پادشاه فرانسه و شوهر ماری آنتوانت هم 21 ژانویه همین سال (9 ماه پیش از آن) در ملا عام با گیوتین اعدام شد.
  • 1758 میلادی – «نواه وبستر» واژه‌شناس معروف و مولف فرهنگ واژه‌های زبان انگلیسی به‌دنیا آمد. وی نخستین مولف واژه‌نامه انگلیسی «وبستر» است که منظمن از سوی بنیاد وبستر تکمیل و تجدید چاپ می‌شوند.
  • 1981 میلادی – «موشه‌دایان» از نظامیان و سیاست مداران مشهور اسراییلی، درگذشت. با اعلام موجودیت اسراییل در سال 1948 میلادی، دایان از سال 1953 به مدت پنج سال رییس ستاد ارتش و پنج سال نیز وزیر کشاورزی بود. وی هم‏چنین در جریان جنگ شش‌روزه بین اعراب و اسراییل پست وزارت دفاع را بر عهده داشت و در 1977 وزیر امور‌خارجه اسراییل شد. موشه‏دایان که از ستون‏های اصلی حکومت اسراییل محسوب می‏شد سرانجام در 16 اکتبر سال 1981 بر اثر ابتلا به سرطان در 66 سالگی درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,