Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
به بهانه روز جهانی «غذا»

«روزنگاشت / امنیت غذایی»

2010 October 16

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

شانزدهم اکتبر برابر با بیست‌و‌چهارم مهر مصادف است با روز جهانی غذا. روزی که «فائو» یعنی سازمان خواربار و کشاورزی در سال 1945 میلادی تاسیس شد. همه ساله در این روز مراسم بزرگ‌داشت روز جهانی غذا در سراسر جهان برگزار می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شعار روز جهانی غذا در سال 2009، «دست‌رسی به امنیت غذایی هنگام بحران» بوده است.

در شرایط فعلی، بحران اقتصادی جهان در صدر اخبار قرار دارد و این بحران آرام آرام در حال ورود به روستاها و مزارع کوچک است که 70 درصد گرسنه‌گان جهان در آن زندگی و کار می‌کنند.

در قرن حاضر، سو تغذیه، در بیش‌تر جوامع، به‌ویژه کشورهای جهان سوم، بحرانی جدی به‌شمار می‌آید. سو تغذیه یا به‌عبارتی هرگونه انحراف از تغذیه طبیعی که موجب عدم دست‌رسی بدن به مواد اصلی و اساسی غذایی می‌شود یکی از دلایل مهم بیماری‌های جسمانی و روانی است. فقر، یکی از عمده‌ترین علل سو تغذیه در جهان است.

مشغولیت ذهنی هشتاد درصد از مردم جهان، دست‌یابی به غذاست. کمبود غذا و مواد غذایی مورد نیاز بدن برای بسیاری از مردم جهان به مشکلی بزرگ و اساسی تبدیل شده است. با آلودگی و تخریب محیط زیست، مسایل گوناگونی به‌وجود می‌آید که در کاهش منابع غذایی جهان موثر است. گرما و خشک‌سالی، فرسایش خاک، کاهش نزولات جوی، بارش باران‌های اسیدی و سیاست‌های ستم‌گرانه بعضی از کشورهای قدرت‌مند در برابر کشورهای در حال توسعه، از عوامل گرسنگی و سو تغذیه مردم جهان به شمار می‌آیند.

با توجه به افزایش 105 میلیون نفری این عده در سال 2009، جهان شاهد این حقیقت تلخ است که از هر شش انسان روی زمین، یک نفر گرفتار گرسنگی است.

بخش دولتی و خصوصی باید در این خصوص سرمایه‌گذاری بیش‌تری نمایند. بخش دولتی مخصوصن باید با سرمایه‌گذاری هدفمند به ترغیب بخش خصوصی و تسهیل سرمایه‌گذاری او، آن‌هم به همت خود کشاورزان کوشش نماید.

سازمان فائو (FAO) در روز جهانی غذا می‌کوشد این واقعیت‌ها را انعکاس دهد.

مدیر کل فائو، آقای ژاکوب دیوف در اجلاس جهانی سال گذشته اظهار داشت:

«بحران خاموش گرسنگی، یک ششم انسان‌های کره‌زمین را درگیر کرده و صلح و امنیت را به مخاطره انداخته است. ما به یک تلاش گسترده و سریع و اجماع جهانی برای ریشه‌کنی گرسنگی در جهان نیازمندیم.»

مسئله گرسنگی مانند لکه ننگی بر‌ دامن کل بشریت است و همه جهانیان مسوولیت مشترکی در قبال حذف فقر و گرسنگی دارند، ولی کشورها از جمله کشورهای ثروتمند زمانی می‌توانند در عرصه جهانی مطرح و مورد اعتبار باشند که سیاست‌هایی برای حفظ منابع کشاورزی، توجه به کشاورزی پایدار، مدیریت منابع آب، تربیت نیروی کشاورزی ماهر، حمایت از تولید داخلی و ایجاد سامانه‌ای برای شناخت اقشار آسیب‌پذیر و تدوین قوانین حمایتی برای آنان داشته باشند.

در حال حاضر بالغ بر 800 میلیون مرد، زن و کودک در دنیا هر شب گرسته سر بر بالین دارند. گرسنگی نه تنها باعث کوتاهی عمر می‌شود بلکه خسارات جبران‌ناپذیری به صلح، آرامش و رفاه ملت‌ها وارد می‌سازد. این پدیده نیاز به عملیات عاجلی دارد که تنها تهیه غذا نبوده، بلکه ریشه‌یابی علل گسترش جهانی گرسنگی، پایداری و تداوم آن است. آگاهی مردم درباره مسایل گرسنگی، کمبود و عدم امنیت غذایی به‌عنوان اولین قدم ماندگار در خلق دنیایی بدون گرسنگی است. جشن روز جهانی غذا با هدف افزایش آگاهی عموم و تفهیم دنیای گرسنگی، سو تغذیه و فقر در 150 کشور در سراسر دنیا برگزار می شود.

امروز روز جهانی غذاست و سمینارها و کنفرانس‌های مختلف برای رسیدگی به گرسنگان پنج قاره از جهان برپا می‌شود؛ اما هنوز چشمان بی‌رمق گرسنگان این کره خاکی، به دستان زراندوزان و بدن‌های فربه آنان دوخته شده است. ناله‌های بی‌دادگر فقر، هم‌چنان بلند است و فقط شعارهای زیباست که به یاری آن‌ها می‌شتابد. هزاران تن گندم به دریاها ریخته می‌شود؛ اما به ناله گرسنه آفریقایی با قرص خشکیده‌ای از نان پاسخ داده نمی‌شود. جهان در روز جهانی تغذیه، توهمی از حقوق بشر را به تماشا نشسته است.

روز جهانی غذا، روز هم‌دردی با گرسنگانی است که از ابتدایی‌ترین حق زندگی محروم‌اند و در این محرومیت، دستان بی‌توانشان از دامان زندگی کوتاه می‌شود. قدر غذا، این نعمت آغازین خلقت را بدانیم و با مصرف درست و عدم اسراف، با گرسنگان جهان هم‌دردی کنیم. هنگام دور ریختن غذا به این بیندیشیم که این غذا می‌تواند گرسنه‌ای را برای یک‌روز هم که شده از گرسنگی و مرگ نجات دهد. از مصرف بی‌رویه غذا بپرهیزیم.

جهان در ضرب‌آهنگ گام‌های هولناک و ویران‌گر فقر و گرسنگی فرو رفته و آشوبی از حسرت یک تکه نان و مقداری آب به پا شده است. دور نمای دل‌انگیز و زیبای شهرهای بزرگ و آسمان خراش‌های غول‌آسا، منظره‌ای از پیش‌رفت انسان مدرن را به تصویر می‌کشد، اما در پای این آپارتمان‌های سر به فلک کشیده، برخی از گرسنگی، توان فرار از چنگ مرگ را ندارند. روز جهانی غذا تلنگری برای بی‌داری وجدان‌های به خواب رفته و شکم‌های برآمده است که به خود آیند و صدها هزار هم‌نوع را از چنگال این هیولای هولناک نجات بخشند.

منبع

گوگل

تبیان

ایرنا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,