Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
به خاطر کشف یک سیستم حفاظتی در کروموزوم‌های انسان

«نوبل پزشکی سال ۲۰۰۹ به سه آمریکایی رسید»

2009 October 06

رادیو فردا

سه آمریکایی روز دوشنبه جایزه معتبر نوبل پزشکی را به‌خاطر کشف یک سیستم حفاظتی در کروموزوم‌های انسان که به روشن ساختن بیشتر پدیده پیری کمک می‌کند از آن خود کردند.

طبق بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر شده‌است، «الیزابت بلک‌برن» استرالیایی‌الاصل، «جک سوستاک» انگلیسی‌الاصل و «کرول گرایدر» به‌خاطر حل یکی از مسایل عمده و مهم در زیست‌شناسی موفق به دریافت جایزه تقریبا یک و نیم میلیون دلاری شده‌اند که آن را به همراه یک دیپلم افتخار در روز ۱۰ دسامبر دریافت خواهندکرد.

این نخستین‌بار در تاریخ جایزه نوبل است که دو زن در کنار هم توانسته‌اند نوبل پزشکی را از آن خود کنند.

عکس از EPA

عکس از EPA

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سه پژوهش‌گر با کشف خود که می‌تواند در مبارزه با سرطان نیز به کار بیاید نشان داده‌اند که کروموزوم‌ها چگونه در خلال تقسیم سلولی کاملا کپی‌برداری و در برابر فرسودگی و زوال حفاظت می‌شوند.

در بیانیه موسسه کارولینسکای سوئد اشاره شده‌است که کشف این سه برنده جایزه نوبل پزشکی «به درک ما از ساختار سلول‌ها کمک کرده، مکانیسم بیماری‌ها را روشن ساخته و راه پیشرفت در درمان‌های جدید را هموار ساخته‌است.»

بلک‌برن در دانشگاه کالیفرنیای سن‌فرانسیسکو فعالیت می‌کند، گرایدر پژوهش‌گر دانشکده پزشکی «جانز هاپکینز» در بالتیمور است و «سوستاک» درحال‌حاضر در بیمارستان عمومی ماساچوستس در شهر بوستون کارمی‌کند.

سال گذشته نیز جایزه نوبل پزشکی به طور مشترک به سه نفر، یک آلمانی و دو فرانسوی به خاطر فعالیت‌های علمی جداگانه‌شان در زمینه ایدز و سرطان اهدا شد.

آلفرد نوبل، مخترع سوئدی دینامیت، زمانی که در سال ۱۸۹۵ در وصیت‌نامه‌اش خواستار بنیان گذاشتن این جایزه شد شرایط انتخاب برندگان را کاملن مشخص نکرد، اما جایزه نوبل پزشکی معمولن به کسانی تعلق می‌گیرد که در این رشته کشفی خاص داشته‌اند.

جایزه نوبل نخستین بار شش سال پس از مرگ آلفرد نوبل در سال ۱۹۰۱ اهدا شد.

جایزه نوبل در رشته‌های فیزیک، شیمی، ادبیات و صلح اواخر هفته جاری اهدامی‌شود، و برنده جایزه رشته اقتصاد روز ۱۲ اکتبر، هفته‌ آینده، مشخص خواهدشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|