Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
روز گذشته در سوئد

«برندگان جایزه نوبل شیمی معرفی شدند»

2009 October 08

بنیاد نوبل در  سوئد روز گذشته ۷اکتبر اعلام کرد جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۰۹ به «ونتاکرامان راماکریشان»‌از انگلستان، «توماس آ. استیتز» از آمریکا و «آدا یونات» از اسراییل تعلق خواهد گرفت.

این محققان  توانستند پروسه نقشه برداری از رمزهای ژنتیکی در سلول را کشف کنند. این پروسه نشان می‌دهد چگونه هر کد ژنتیکی به پروتیین مخصوصی در سلول تبدیل می‌شود و وظایفی که در این کد ذخیره شده را به مرحله عمل درمی‌آورد.

20091008-nobel-koocheh

‎دانش بیوشیمی که ترکیب اجزا و ساختار مواد موجود در سیستم‌های زنده و واکنش‌های شیمیایی موجود در این سیستم‌ها را بررسی می‌کند، سال‌ گذشته نیز جایزه نوبل شیمی را به خود اختصاص داد. جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۰۸ به سه دانشمند علم بیوشیمی «اوسامو شیمورا» از ژاپن و «مارتین شالفی» و «راجر تسین» از آمریکا تعلق گرفت. این سه محقق برجسته جایزه نوبل شیمی را به دلیل کشف پروتئین سبز درخشنده دریافت کردند.

به کمک این پروتئین که در زیر میکروسکوب به رنگ سبز رخشان (فسفری) است نحوه گسترش سلول‌های سرطانی دنبال می‌شود. استفاده از پروتئین GFP امروزه یکی از مهم ترین روش‌های تحقیقاتی در پروژ‌های مختلف زیست‌شناسی سلولی ملکولی و علم ژنتیک است.

جایزه نوبل شامل مبلغی  حدود یک میلیون یورو (ده میلیون کرون سوئد) پول نقد است و هر سال در پنج رشته مختلف اعطا می‌شود. برندگان این جایزه اویل ماه اکتبر معرفی شده و در ماه دسامبر جایزه خود را در آکادمی سلطنتی سوئد دریافت می‌کنند.

جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۰۹ نیز روز دوشنبه ۵ اکتبر به «الیزابت بلک‌بورن»، «کارول گرایدر» و «جک اسزوستاک» تعلق گرفت. این دانشمندان  موفق به کشف مراحل پیر شدن سلول‌ها شدند.

نوبل فیزیک سه‌شنبه ۶ اکتبر به سه دانشمند آمریکایی به دلیل تحقیقات گسترده این دانشمندان در مورد کابل نوری و نیمه هادی تعلق گرفت. کابل‌های نوری امکان ارسال سریع اطلاعات و صوت و تصویر را ممکن ساختند.

برنده نوبل شیمی که به طور سنتی سومین جایزه ‌از پنج جایزه‌ نوبل است، چهارشنبه ۷ اکتبر اعلام شد. نوبل ادبیات و جایزه نوبل صلح نیز به ترتیب روزهای پنج‌شنبه و جمعه معرفی خواهند شد.

منبع

  • دویچه‌وله

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|