Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
از سوی آکادمی سوئد

« هرتا مولر رومانیایی برنده نوبل ادبیات شد»

2009 October 09

رادیو کوچه

از سوی آکادمی نوبل سوئد، خانم هرتا مولر از رومانی برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2009 گردید. هرتا مولر در سال 1953 در یک خانواده آلمانی‌تبار در رومانی به دنیا آمد. بعد از جنگ جهانی دوم مادرش توسط نیروهای نظامی شوروی به مدت پنج سال به اردوگاه کار اجباری در شوروی اعزام شد. هرتا در اواخر دهه 70 میلادی به دلیل برخی فعالیت‌ها از جمله همکاری با پلیس مخفی از کار دولتی و شغل خود که معلمی بود برکنار شد.

20091008-mooler-koocheh

در سال 1982 اولین کتاب خود که مجموعه داستان کوتاه نام داشت را منتشر کرد. اما این کتاب در رومانی سانسور شد و پس از آن اکثر کتاب‌های او به خارج از رومانی برای چاپ به صورت قاچاق انتقال داده شد.

پس از دریافت چند جایزه معتبر ادبی بار دیگر نام او بر سر زبان‌ها افتاد.  مولر در سال 1987 برای همیشه به آلمان مهاجرت کرد و درسال 2005 کتاب «شاه تعظیم می‌کند و می‌کشد» را در ارتباط با خفقان موجود در رومانی منتشر کرد.

از مولر یک کتاب با نام «سرزمین گوجه‌های سبز» توسط غلامحسین میرزا صالح به فارسی برگردانده شده است.

هرتا مولر پس از دریافت جایزه خود از سوی آکادمی سوئد گفت: «خیلی خیلی خوشحالم. نفسم در سینه حبس شده و قادر نیستم که احساسات خود را بیان کنم»

پتر انگلند، دبیر آکادمی نوبل هنگام اعلام خبر برنده جایزه نوبل ادبی 2009 گفت: «مطالعه آثار هرتا مولر نیاز به توجه و دقت دارد. او آدمی است که از واژه‌های سخت استفاده می‌کند»

جایزه نوبل مبلغی به ارزش ده میلیون سوئد معادل 4/1 میلیون دلار است که هر سال به بهترین فرد انتخابی در رشته‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، اقتصاد و صلح داده می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|