Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
شانزدهم آبان - هفتم نوامبر

«تقویم تاریخ شانزدهم آبان»

2010 November 07

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 260 میلادی – در شهر تیسفون «شاپور یکم»، رییس وقت کشور ایران از دودمان ساسانی، در مراسمی در برابر «والریان» (پوبلیوس لیسینیوس والریانوس) امپراتور روم و ژنرال‌هایش که بر دست و پایشان زنجیر بود ایران را تنها ابر قدرت جهان اعلام کرد. والریان و ژنرال‌هایش در جنگ به اسارت ایران در آمده بودند و این روز نه تنها یکی از روزهای درخشان تاریخ ایران، بلکه همه مشرق زمین است.
  • 1917 میلادی – «گاردهای سرخ» مرکب از کارگران و کشاورزان کمونیست وارد کاخ زمستانی تزارها در سن‌پترزبورگ شدند و درحالی‌که رزم‌ناو «اورورا» به اطراف کاخ گلوله می‌زد به عمر دولت موقت روسیه مرکب از لیبرال‌ها و سوسیالیست‌های میانه‌رو به ریاست کرنسکی پایان دادند. دسته‌های دیگر گارد سرخ و متعاقب آنان مردم ایست‌گاه راه‌آهن، تلفن‌خانه، دو پادگان نظامی شهر و ادارات دولتی را متصرف شدند و به‌این ترتیب 34 سال پس از مرگ کارل مارکس نظامی بر پایه اندیشه و فرضیه‌های او در روسیه ــ کشوری که وضعیت و شرایط آن برای پیاده کردن فوری چنین فرضیه‌هایی آمادگی نداشت ــ روی کار آمد و 74 سال دوام آورد و جنگ جهانی دوم را از سر گذراند.
  • 1937 میلادی – «هیتلر» در چنین روزی در جلسه شورای وزیران آلمان اعلام داشت که تامین وحدت همه آلمانی‌های اروپا (ژرمن ها) را در یک کشور و زیر یک پرچم هدف عمده خود قرار داده است و تاکید کرد که از این پس همه برنامه‌های دولت آلمان باید بر این محور بچرخد.
  • 1793 میلادی – انقلاب فرانسه بر ضد کلیسا دست به اقدام زد که بیش از دو هزار کلیسای کاتولیک فرانسه را شامل شد.
  • 1966 میلادی – دومین چاه منطقه کوه‌رنگ اصفهان به نفت رسید.
  • ۱۹۲۹ میلادی – «موزه هنر مدرن» نیویورک در تاریخ ۷ نوامبر تاسیس شد. موزه هنر مدرن (Museum of Modern Art)، نام یکی از مهم‌ترین موزه‌های هنرهای مدرن جهان است که در بخش منهتن شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. کلکسیون موزه هنر نیویورک دارای آثار هنری بی‌هم‌تا و کم‌نظیر از هنرهای مدرن و معاصر است. از آن‌ جمله می‌توان از آثاری مرتبط با هنر معماری و طراحی، نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی، چاپ سیلک، کتاب‌های مصور، فیلم و رسانه‌های الکترونیکی نام برد.
  • ۱۹۶۲ میلادی – «آنا النور روزولت» همسر فرانکلین روزولت رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا درگذشت. وی اولین رییس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و یکی از فعال‌ترین شخصیت‌های قرن بیستم در ترویج و توسعه حقوق بشر و گسترش فعالیت‌های انسان دوستانه نهادهای بین‌المللی بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,