Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
گزارش سیاسی- مولوی عبدالحمید:

«رهبری پاسخ ما را نمی‌دهد»

2010 November 11

سروش/ رادیو کوچه

در روزهای اخیر فشارها و محدودیت‌های امنیتی بر روی جامعه اهل سنت ایران افزایش چشم‌گیری داشته است. در پی این اعمال محدودیت‌ها به تازگی برخی از چهره‌های سرشناس سنی مذهب در زاهدان بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند.

هفته گذشته پای‌گاه‌های اطلاع‌رسانی سنی مذهبان در عنوان اول خود از بازداشت «اسماعیل ملازهی» فرزند «حافظ محمد اسلام» استاد دارالعلوم زاهدان توسط نیروهای امنیتی خبر دادند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفته می‌شود این شخصیت جامعه اهل سنت به اتهام آن‌چه که ارتکاب جرایم ضد امنیتی خوانده می‌شد در خودروی شخصی خود از سوی چند تن که خود را ماموران وزارت اطلاعات معرفی کرده‌اند، بازداشت شده است.

شاهدان عینی می‌گویند که ساعتی پس از دستگیری ‌ماموران به منزل وی ‌مراجعه کرده و کامپیوتر شخصی‌اش را نیز هم‌راه خود بردند.

«حافظ اسماعیل» که داماد «مولوی عبدالحمید» امام جمعه ‌مسجد «مکی» زاهدان است ماه گذشته نیز از سوی افرادی ناشناس مورد سو‌قصد قرار گرفته بود که از این سو‌قصد جان سالم بدر برد.

این در حالی است که چندی پیش «عبدالعلیم شه‏ بخش»، داماد دیگر مولوی عبدالحمید در پی احضار به دادگاه ‌به اتهام ارتباطات خاص با بیگانگان و سو‌استفاده از اموال عمومی بازداشت شد.

فشار و محدودیت بر جامعه اهل سنت در ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است. توقیف گذرنامه‌های مولوی عبدالحمید و «عبدالغنی بدری»، رییس و معاونت آموزشی حوزه دارالعلوم زاهدان، ممانعت از سفر دکتر «عبیداله» استاد حدیث این حوزه و «مولانا عثمان قلندرزهی» مدیر مدرسه مدینه العلوم خاش، بازداشت شماری از فعالان سنی مذهب کردستان در روزهای پایانی ماه رمضان در حال به جا آوردن مراسم احیای شب‌های قدر و هم‌چنین بر‌هم زدن جلسات سخن‌رانی علمای سنی از سوی گرو‌ه‌های افراطی برخی از این فشارها و  اعمال محدودیت‌ها است.

از سوی دیگر مقام‌های ایران نیز بدون هیچ‌گونه توضیحی در خصوص بازداشت چهره‌های سرشناس سنی مذهب و یا ممانعت از سفر آن‌ها تنها به ذکر اتهام جرایم امنیتی بسنده  و از دادن هرگونه توضیح بیش‌تر خودداری می‌کنند.

مجمع نمایندگان اهل سنت طی چندین نامه به محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران ضمن انتقاد به این قبیل بازداشت‌ها و توقیف‌ها هشدار دادند که ادامه وضعیت کنونی و تشدید فشار بر روحانیان سنی، شکاف میان جامعه اهل سنت و شیعه را بیش‌تر خواهد کرد.

هم‌چنین مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان چندی پیش گفته بود که علی‌رغم درخواست‌های فراوان برای ‌ملاقات و نوشتن نامه برای رهبری هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

این روحانی  سنی مذهب در گفت‌وگویی با وب‌سایت «جرس» با بیان این‌که برخوردهای کنونی با اهل سنت در رژیم شاهنشاهی نیز سابقه نداشته است افزود: «این همه حرف از وحدت و مجمع تقریب به میان می‌آید اما فشارها بر روی اهل تسنن بیش‌تر شده است.»

مهرماه سال جاری «عبدالجبار کرمی»، نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی، طی نامه‏ای خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، ضمن ابراز نگرانی از بدرفتاری با برخی از علمای سنی مذهب خواستار تغییر نگرش و تجدید نظر قوه قضاییه در خصوص اعمال تبعیض در حق جامعه کرد و اهل سنت شد.

بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران عقیده دارند که با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد در سال‌های اخیر اختلاف‌های قومی و مذهبی ‌افزایش یافته، و فشار بر اقلیت‌های مذهبی و دینی تشدید شده است با این وجود علمای تشیع و مسوولان مملکتی همواره دم از وحدت ملی و دینی زده و منکر هر گونه اختلاف می‌شوند.

به هر روی باید دید دامنه این اختلافات میان جامعه شیعه و سنی تا چه میزان گسترده‌ ‌می‌شود و سران ارشد نظام در واکنش به درخواست‌های متعدد روحانیون سنی چه شیوه‌ای را در پیش خواهند گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,