Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
پس از صدور بیانیه یونسکو،

«واکنش ایران به انصراف یونسکو از همایش روز فلسفه»

2010 November 11

رادیو کوچه

روز چهارشنبه، برخی مقامات جمهوری اسلامی، در اظهارنظری خودداری یونسکو در برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در این کشور را «آپارتاید علمی غرب علیه ایران» نامیده و آن را برخلاف تعهدات یونسکو دانسته‌اند.

محمدرضا مجیدی، نماینده ایران در یونسکو با اشاره به تعهد این سازمان برای هم‌کاری با ایران در برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران، تصمیم اخیر یونسکو را برخلاف این تعهد دانست.

او گفت که اعلام خودداری یونسکو از هم‌کاری با ایران در برگزاری روز جهانی فلسفه در قالب یک بیانیه مطبوعاتی بوده و تاکنون به طور رسمی به نمایندگی ایران در این سازمان اعلام نشده است.

روز گذشته بخش اطلاع رسانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو اعلام کرد که ایرینا بوکوا، مدیر کل این سازمان تصمیم گرفته است که از هم‌کاری با همایشی که قرار است روزهای ۲۱ تا ۲۳ نوامبر (۳۰ آبان ماه تا ۲ آذر) در ایران برگزار شود، خودداری کند.

در اطلاعیه یونسکو درباره علت این تصمیم آمده است: «از آن‌جا که مشورت کامل با دبیرخانه درباره تمامی جنبه‌های مرتبط با این مراسم بین‌المللی صورت نگرفته است، مدیرکل سازمان بر این نظر است که شرایط لازم برای سازماندهی موثر یک همایش مورد قبول سازمان ملل متحد، برآورده نشده است.»

آقای مجیدی اطلاعیه یونسکو را صدور «بیانیه‌ای سیاسی تحت فشارهای سیاسی جریان‌های اسراییل دانست و گفت که این تصمیم نقطه تاریکی در کارنامه فعالیت‌های این سازمان به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید:

«انصراف از کنگره جهانی فلسفه در ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,