Saturday, 18 July 2015
06 April 2020
پرسه – به بهانه‌ی روز جهانی دیابت

«بیماری به شیرینی قند»

2010 November 15

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

هدف از برگزاری روز جهانی «دیابت»، شناساندن هر چه بیش‌تر این پدیده به جهانیان است و از آن‌جا که آموزش و نقش آن در پیش‌گیری از بیماری بسیار با اهمیت است شعار  امسال این روز «آموزش و پیش‌گیری از دیابت» در نظر گرفته شده‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در همسایگی من بانویی زندگی می‌کند که بیش از 12 سال است از همسرش که بر روی تخت خوابیده پرستاری می‌کند. این زوج 16 سال پیش ازدواج کردند و در حالی که در اوج شور زندگی و فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی بودند، ناگهان همسر با فشار خون و دیابت روبه‌رو شده و مدتی بستری می‌شود و با شدت یافتن بیماری بخشی از یکی از پاهایش را از دست می‌دهد و پس از آن سال‌ها است که بر بستر آرمیده بدون هیچ حرکتی و تنها نگاهش را به سقف می‌دوزد یا به صفحه تلویزیونی که در مقابلش قرار دارد و هم‌دم او علاوه بر همسرش تنها گربه‌ای به نام شانل است که روزها ساعتی مقابل او می‌نشیند و با نگاه با او حرف می‌زند.

و سال‌هاست که همسرش در ساعت‌های مشخص برای او انسولین تزریق می‌کند، مراقب رژیم غذایی اوست و تلاش می‌کند که او را به زندگی امیدوار کند. این مرد امکان حرکت و حتا رفتن به دست‌شویی را از دست داده و برای حیاتی‌ترین نیازهایش نیازمند به هم‌راهی همسرش است.

و من امروز به بهانه‌ی روز جهانی دیابت به سراغ آن‌ها رفتم و گفت‌و‌گویی با این بانو انجام دادم. گفت‌و‌گویی که با چشمان پر از اشک او هم‌راه بود.

به راستی شرایط بسیار دشواری است‌. شرایطی که او سعی می‌کند از لابلای بغض خود برای من توصیف کند. همسری که زمانی بسیار موفق و فعال بوده حالا تنها به سقف اتاق چشم دوخته است و او هشدار می‌دهد که همه باید مراقب رژیم غذایی و کنترل قندشان باشند و ورزش روزانه را فراموش نکنند چراکه دیابت خبر نمی‌کند.

در پرسه امروز قصد دارم از دیابت برای شما صحبت کنم البته پرداختن به جنبه‌های پزشکی این بیماری در چارچوب برنامه من نمی‌گنجد و بیش‌تر از آن جهت قصد بررسی این بیماری را دارم که شیوع و ابتلا به آن تاثیرات منفی بسیاری بر زندگی فردی، خانواده و اجتماع می‌گذارد.

کم نیستند افرادی در اطراف ما که با این بیماری عجین و هم‌راهند. کم نیستند افرادی که آسیب‌های جدی اعم از قطع اعضای بدن یا نابینایی حاصل از این بیماری نصیبشان شده. افرادی که تا مدتی کوتاه پیش از آن سلامت بوده‌اند و ناگهان بیماری روی دیگر خود را نمایانده است.

دو برابر شدن مرگ بیماران دیابتی طی 20 سال آینده

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی دیابت، 14 نوامبر 2010 برابر با 23 آبان ماه جاری، بابیان این‌که در حال حاضر بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت 220 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند، هشدار داده است که آمار مرگ‌ومیر به دلیل دیابت می‌تواند تا 2030 دو برابر شود و در عین حال هیچ کشوری از آن درامان نخواهد بود.

در این پیام تاکید شده که کشورهای فقیر بیش‌ترین صدمه را خواهند دید یعنی 80 درصد موارد جدید دیابت در کشورهایی با درآمد پایین یا متوسط خواهد بود. بنابراین روز جهانی دیابت بر نیاز به اقدام دولت‌ها برای حل این بیماری مزمن و ناتوان‌کننده تاکید دارد.

کارشناسان، افزایش امید به زندگی، افزایش جمعیت و پایین بودن درآمد ملی و در نتیجه صرف هزینه‌های درمانی ناچیز را از عوامل افزایش شیوع دیابت در کشورهای مختلف بر شمرده‌اند.

همان‌گونه که دبیرکل سازمان ملل‌متحد در پیام خود آورده است، ترویج گسترده خوراک و زندگی سالم می‌تواند اثر مثبت بر محیط زیست داشته باشد و با کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و افزایش پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و استفاده از سایر وسایل حمل و نقل مفید برای بدن و سیاره زمین، می‌توان از گسترش بیماری‌های غیر واگیری هم چون دیابت جلوگیری کرد.

به هرحال هدف از برگزاری این روز جهانی، شناساندن هر چه بیش‌تر پدیده دیابت به عموم مردم، جامعه دیابتی‌ها، متخصصان و سیاست‌گزاران بهداشتی- درمانی در جهان است و از آن‌جا که آموزش و نقش آن در پیش‌گیری از دیابت بسیار با اهمیت است شعار  امسال و چند سال آینده روز جهانی دیابت «آموزش و پیش‌گیری از دیابت» در نظر گرفته شده‌است.

گفته می‌شود که در کشورهای توسعه یافته50 درصد دیابتی‌ها از بیماری خود بی‌اطلاعند و این رقم در کشورهای در حال توسعه تا 70 درصد است.

برای پیش‌گیری از این بیماری هر یک از ما باید دانش کافی از این بیماری داشته باشیم و آن را به اطرافیان نیز آموزش دهیم تا بتوان با آزمایش‌های به موقع آن را کنترل کرد. هرچندکه برخی عوامل ارثی یا ژنتیکی می‌توانند سبب بروز این بیماری شوند اما دیابت بیماری است که می‌تواند به سراغ هر کسی برود. بنابراین آموزش و پیش‌گیری نقشی حیاتی دارد.

دیابت چیست؟

به‌طور بسیار ساده می‌توان گفت بیماری دیابت زمانی بروز پیدا می‌کند که بدن کنترل خویش را بر روی قند موجود در خون از دست داده باشد. یعنی انسولین، هورمونی است که از غده پانکراس ترشح می‌شود و وظیفه اصلی‌اش کنترل میزان قند خون است، به مقدار کافی در بدن موجود نیست بنابراین قند خون بالا می‌رود. بالا بودن قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارض در سیستم قلب و عروق، کلیه‌ها، چشم و سلسله اعصاب می‌شود.

به طور کلی دیابت به چهار گروه: دیابت «نوع 1»، که 15- 10 درصد کل موارد دیابت را تشکیل می‌دهد. تولید انسولین از پانکراس (لوزاالمعده) به علت از بین رفتن سلول‌های سازنده انسولین، متوقف می‌شود به همین خاطر افراد مبتلا به این نوع دیابت باید از بدو تشخیص، انسولین مورد نیاز بدن را به صورت تزریقات روزانه تامین کنند. دیابت نوع1  اغلب در سنین زیر 30 سال به وجود می‌آ‌ید.

دیابت «نوع 2»، که بیش‌تر در افراد بالغ بالای 30 سال و چاق دیده می‌شود و  90- 85 درصد کل موارد دیابت را شامل می‌شود انسولین تولید شده از پانکراس به خوبی عمل نمی‌کند. در واقع یا پانکراس به اندازه کافی انسولین ترشح نمی‌کند و یا این‌که انسولین ترشح شده، به علت وجود مقاومت به انسولین به خصوص در افراد چاق، فاقد کارایی لازم است، دیابت «حاملگی» و دیابت «به علل متفرقه» تقسیم‌بندی می‌شود.

در مجموع می‌توان گفت که هر فرد می‌تواند با کنترل قند‌، فشار و چربی خون خود به‌طور مرتب هم‌چنین کاهش وزن و تغذیه صحیح از بروز دیابت پیش‌گیری کند. سیگار کشیدن ریسک ابتلا به آن را بالا می‌برد و فعالیت جسمی و ورزش‌های هوازی مثل پیاده‌روی، شنا، دوچرخه سواری، ایروبیک و بسکتبال سبب کاهش ریسک دیابت و بهبود کنترل قند بیماران دیابتی می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,