Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
چهارم آذر - بیست و پنجم نوامبر

«تقویم تاریخ چهارم آذر»

2010 November 25

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز جهانی رفع خشونت علیه زنان

2348 پیش از میلاد – به روایت روزنگار «اسقف جیمز آشر»، طوفان نوح (The Great Deluge) 25 نوامبر سال 2348 پیش از میلاد آغاز شد. طبق این روزنگار، نوح که از پیش وقوع این طوفان به وی الهام شده بود، یک کشتی ساخت و گروهی از مردم و موجودات دیگر را در آن قرار داد که نجات یابند و نسلشان منقرض نشود. بعضی مورخان معتقدند که بقایایی که در کوه‌های آرارات کشف شده و هنوز باقی است متعلق به همان کشتی نوح است که پس از رفع طوفان در آن‌جا بر زمین نشسته است.

870 میلادی – «ابونصر محمد فارابی» بنیادگذار دمکراسی اسلامی 25 نوامبر در شهرک فاراب در خراسان بزرگ‌تر به‌دنیا آمد. از فارابی 117 کتاب و رساله از جمله کتاب معروف «مدینه فاضله» باقی مانده است. این آثار در همه زمینه‌ها از جمله موسیقی است. وی بر همه دانش عصر خود به ویژه فلسفه، ریاضیات، ادبیات و چند زبان خارجی مسلط بود و به همین لحاظ به «معلم ثانی» ملقب شده بود.

1562 میلادی – زادروز درام‌نگار اسپانیایی «لوپ دو وگا» (Lope de Vega) که در 25 نوامبر به‌دنیا آمد و در 26 آگوست 1635 درگذشت.

1667 میلادی – یک زلزله شدید شهر شماخی قفقاز وقت ایران را ویران کرد و نزدیک به هشتاد هزار تن را کشت. دولت صفوی برای بازسازی شهر تلاش بسیار کرد و حتا از اصفهان معمار و کارگر به شماخی فرستاد و مرکز شهرستان را موقتن به باکو که در 120 کیلومتری شرق شماخی واقع شده است منتقل کرد.

1835 میلادی – زادروز «اندرو کارنگی» Andrew Carnegie)‌‎) سرمایه‌دار و نیکوکار اسکاتلندی‌تبار آمریکایی که موقوفه کارنگی را برای صلح بین‌المللی تاسیس کرد. کارنگی بیش‌تر ثروت خود را صرف تاسیس موسسات سودمند همگانی مانند کتاب‌خانه‌ها و مدارس و دانش‌گاه‌ها کرد. وی در مدت عمر خود حدود ۳۵۰ میلیون دلار صرف ساخت اماکنی هم‌چون تالار کارنگی و حمایت از برنامه‌های فرهنگی کرد.

1968 میلادی – «آپتون سینکلر» (Upton Sinclair) نویسنده و تلاش‌گر عدالت اجتماعی در چنین روزی در 90 سالگی درگذشت.

1977 میلادی – دکتر «منوچهر اقبال» پزشک بیماری‌های عفونی درگذشت. وی از دهه 1320 همواره وزیر، نخست وزیر، موسس حزب و مدیر صنعت نفت ایران بود و راز انتصاب او به این سمت‌ها هنوز به درستی روشن نشده است.

1992 میلادی – پارلمان چک اسلواکی پذیرفت که این کشور تجزیه و دو جمهوری مستقل اسلواکی و چک تاسیس شوند. جمهوری چک اسلواکی پس از پایان جنگ جهانی اول و انهدام امپراتوری اتریش به وجود آمده بود.

2004 میلادی – «آرتور هیلی» (Arthur Hailey) داستان‌نگار انگلیسی 25 نوامبر در 84 سالگی درگذشت. اهمیت هیلی در داستان‌نویسی همین قدر بس که 11 داستان او در 170 میلیون نسخه به فروش رفته و به 40 زبان دیگر ترجمه شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd5306502 Trazodone price of retin a