Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
پنجم آذر - بیست‌و‌ششم نوامبر

«تقویم تاریخ پنجم آذر»

2010 November 26

محبوبه‌شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1385 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «بابک بیات» آهنگ‌ساز موسیقی فیلم و ترانه‌های ایرانی است. او زاده سال 1325 خورشیدی بود و موسیقی فیلم را با فیلم «غریبه» شروع کرد و بعد از آن برای در حدود نود فیلم سینمایی موسیقی نوشته است. او در کنار ساخت موسیقی، حدود هشت سال در دانش‌گاه‌های تهران مشغول به کار بوده و موسیقی فیلم تدریس کرده است. وی هم‌چنین آهنگ‌سازی ترانه‌های بسیاری را با ترانه‌سرایانی چون «ایرج جنتی عطایی» و خوانندگانی هم‌چون داریوش اقبالی را انجام داده بود. بابک بیات به آموزش خوانندگان زیادی از جمله محمد اصفهانی، حامی، مانی رهنما، نیما مسیحا نیز پرداخت.

986 میلادی: زادروز «جان هاروارد»، روحانی انگلیسی و موسس دانش‌گاه هاروارد در آمریکا. جان هاروارد کشیشی بود که مبلغ هفتصد و هفتاد و نه پوند به هم‌راه چهارصد جلد کتاب به کتاب‌خانه دانش‌گاه هاروارد کمک کرد. نام دانش‌گاه هاروارد که یک دانش‌گاه خصوصی در شهر «کمبریج ایالت ماساچوست» در ایالات متحده آمریکا است، به افتخار وی نام‌گذاری شده است.

1334 خورشیدی: زادروز «محمدعلی‌ بنی‌اسدی» نقاش، تصویرگر و کاریکاتوریست ایرانی است. او عضو هیت علمی دانش‌کده هنرهای زیبای دانش‌گاه تهران است و در رشته‌های طراحی، گرافیک، مجسمه‌سازی و انیمشین نیز فعالیت دارد. بنی اسدی افزون بر تدریس در دانش گاه تاکنون حدود هشتاد کتاب ویژه کودکان و نوجوانان را تصویرسازی کرده است. او از اعضای هیت موسس و رییس هیات مدیره نخستین دوره انجمن تصویرگران کتاب و نوجوان است. وی پدر «صدرا بنی‌اسدی»، طراح و کاریکاتوریست، نیز است.

1321‌ خورشیدی: سال‌روز درگذشت «محمدعلی فروغی» معروف به «ذکاءالملک»، سیاست‌مدار و ادیب ایرانی و چند دوره نخست‌وزیر ایران است. فروغی زاده سال ۱۲۵۴ بود و تحصیلات خود را در رشته پزشکی در دارالفنون شروع کرد ولی بعد به ادبیات رو آورد. در مدرسه سیاسی تدریس می‌کرد و سپس مدیر آن‌ مدرسه شد. معلم خصوصی «احمدشاه» بود. چند بار وزیر و یک بار رییس دیوان کشور شد. در ۱۳۰۴ پس از تصویب انقراض دودمان قاجار کفیل نخست‌وزیری شد و با شروع سلطنت پهلوی اولین نخست‌وزیر رضاشاه شد. او در انتقال سلطنت از رضاشاه به پسرش محمدرضا پهلوی نقش مهمی داشت.

1863 میلادی: «روز شکرگزاری» در آمریکا. «جورج واشنگتن» نخستین رییس جمهوری این فدراسیون به کنگره پیش‌نهاد کرده بود که روز «شکرگزاری» را رسمیت دهد که کنگره این پیشنهاد را تصویب کرد و چهارمین پنج‌شنبه هر ماه نوامبر «روز شکرگزاری» تعیین شد و از سال 1941 به تصمیم روزولت رییس جمهوری وقت به صورت تعطیل رسمی درآمد. از هفده دهه پیش از تصمیم جورج واشنگتن، مهاجران اروپایی در نوامبر هرسال از این‌که مهاجرت آن‌ها موفقیت‌آمیز بوده و دارای کشوری وسیع و پرنعمت شده بودند مراسم شکرگزاری برپا می‌داشتند.

1637 میلادی: سال‌روز انتشار اثر مهم «رنه دکارت»، مشهورترین اثر رنه دکارت، فیلسوف و ریاضی‌دان مشهور فرانسوی، با عنوان «در روش به کاربردن عقل و جستجوی حقیقت در علوم» انتشار یافت. این کتاب روش تازه «یافتن حقیقت» را به دست می‌دهد. در همین کتاب است که او می‌گوید: «تا فکر می‌کنم زنده هستم، و یک زنده باید به جامعه فایده برساند.» عقاید و نظریه‌های دکارت که از مهم‌ترین فلاسفه اروپا قرون جدید به‌شمار می‌رود بیش ازهر اندیش‌مند دیگر در دوران معاصر مورد استفاده بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,