Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
شعار امسال روز جهانی غذا

«دسترسی به امنیت غذایی هنگام بحران»

2009 October 16

رادیوکوچه

روز 16 اکتبر برابر با 24 مهر 1388ماه، هرساله با عنوان روز جهانی غذا گرامی داشته می‌شود. سازمان جهانی خوار و بار و کشاورزی –  فائو- در سال 1945  در چنین روزی تاسیس شد و از آن پس روز جهانی غذا با شعاری ویژه هرسال برگزار می‌شود. شعار روز جهانی غذا در سال 2009، «دسترسی به امنیت غذایی هنگام بحران» است.

امسال این روز در‌حالی برگزار می‌شود که براساس گزارش فائو یک میلیارد‌نفر در جهان از گرسنگی رنج می‌برند. مدیر کل فائو از این فاجعه با عنوان بحران خاموش گرسنگی نام برده و تصریح کرده‌است که این بحران یک‌ششم انسان‌های کره‌زمین را درگیر کرده و صلح و امنیت را به مخاطره انداخته‌است. وی خواستار تلاشی گسترده و سریع و اجماع جهانی برای ریشه کنی گرسنگی در جهان شده‌است.

براساس این گزارش کاهش کم‌سابقه درآمد به معنی کاهش مصرف غذا و در برخی کشورهای کم درآمد حتی به مفهوم کاهش واردات غذایی وسایرمحصولات مهم نظیر دارو و تجهیزات پزشکی است.
بسیاری از کشورها به دلیل بحران جهانی اقتصاد با رکود بازارمالی وتجاری مواجه شده و شاهد سقوط سریع درآمد حاصل ازصادرات، سرمایه‌گذاری‌های خارجی، کمک به توسعه و صندوق‌های ذخیره بودند. از این‌رو بخش وسیعی از ساکنان قاره آسیا و اقیانوسیه دچار سوء‌تغذیه هستند به‌طوری که شمارگرسنگان این قاره به 642 میلیون نفر رسیده‌است.

20091016-word-food-day1

فائو و برنامه جهانی غذا درگزارش خود شمارگرسنگان کشورهای توسعه یافته را 15 میلیون نفر، آفریقای سیاه (مرکز و جنوب آفریقا) 265 میلیون نفر، آمریکای لاتین و جزایر کاراییب 53 میلیون نفر و خاورمیانه و شمال آفریقا نیز 42 میلیون نفر ذکر کرده‌است.

امسال قرار است اجلاسی به نام«اجلاس سران برای امنیت غذایی» در سال 2009 برگزار شود  و سازمان فائو امیدواراست در این نشست، گامی اساسی برای کاهش معضل گرسنگی بردارد. این اجلاس جهانی به 7 چالش کلیدی اشاره کرده‌است که اولین آن ریشه‌کن‌کردن گرسنگی در جهان و اطمینان از تولید کافی غذا برای تمام جهانیان است و هم‌چنین پیدا کردن راهی برای تضمین این‌که همه مردم جهان به غذای کافی و سالم برای یک زندگی سالم و فعال دسترسی داشته‌باشند.

اگر چه کشور ما در بین کشورهایی که به‌صورت حاد با گرسنگی روبرو هستند کشور ثروتمندی است و از جهات مختلف با کشورهای آفریقایی قابل قیاس نیست ولی مسئله گرسنگی مانند لکه ننگی به‌ دامن کل بشریت است وهمه جهان مسوولیت مشترکی در قبال حذف فقر و گرسنگی دارند ولی کشورها از جمله کشورهای ثروتمند زمانی می‌توانند در عرصه جهانی مطرح و مورداعتبار باشند که دارای سیاست‌هایی برای حفظ منابع کشاورزی ،توجه به کشاورزی پایدار، مدیریت منابع آب، تربیت نیروی کشاورزی ماهر ،حمایت از تولید داخلی و ایجاد سامانه‌ای برای شناخت اقشار آسیب‌پذیر و تدوین قوانین حمایتی برای آنان باشند.

منابع:

– دکتر ربابه شیخ الاسلام

– سایت تبیان

– سازمان جهانی غذا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: